Volvo Trucks fabryka

Kłopoty producentów ciężarówek z częściami do pojazdów są coraz większe

Pandemia to nie tylko brak pracowników w fabrykach. Firmy borykają się również z brakiem podzespołów do montażu pojazdów.

 

Volvo musi wstrzymywać produkcję ciężarówek na tygodnie w drugim kwartale z powodu braku podzespołów elektronicznych. Szwedzka firma spodziewa się, że niedobór dotknie również inne części. W przypadku każdego zakładu Volvo spodziewa się spowolnienia produkcji od dwóch do czterech tygodni w drugim kwartale.

Amerykański producent samochodów Ford ogłosił w poniedziałek, że zamknął zakład produkcyjny w Ohio, w którym produkowane są między innymi samochody dostawcze i części do ciężarówek. Ponownie, powodem jest ogólnoświatowy niedobór chipów. Volvo Cars, producent samochodów, który oddzielił się od producenta samochodów ciężarowych Volvo, również ogłosił przestoje w produkcji. Fabryka samochodów firmy w Gandawie w Belgii, gdzie m.in. budowany jest elektryczny XC40, zostanie zamknięta pod koniec tego tygodnia i nie wiadomo jeszcze, jak długo to potrwa.

Fabryka czipów w japońskim mieście Hitachinaka należąca do Renesas Electronics Corp została niedawno dotknięta pożarem. Zniszczonych zostało kilkanaście linii produkcyjnych. Uruchomienie zakładu może potrwać wiele miesięcy. Ponieważ firma posiada 30 proc. udziału w światowym rynku mikroprocesorów stosowanych w samochodach, pożar w wielkim stopniu dotknął branżę motoryzacyjną.

Sektor samochodowy od jakiegoś czasu boryka się z niedoborami chipów. Wynika to z bardzo silnego wzrostu zapotrzebowania na sprzęt do pracy domowej i rozrywki w dobie koronacji, taki jak komputery, laptopy i konsole do gier. Inni producenci samochodów, tacy jak Hyundai, Toyota, Honda i Nissan, byli wcześniej zmuszeni do zaprzestania produkcji.

Firmy technologiczne, takie jak Samsung, również zauważyły ​​już wpływ niedoboru półprzewodników. Samsung ogłosił niedawno, że rozważy przesunięcie premiery nowego modelu smartfona. Według firmy Samsung w sektorze półprzewodników występuje, mówiąc delikatnie: "poważna nierównowaga". Również Intel prognozuje niższy niż oczekiwano. Gorsze wyniki finansowe są związane ze zmniejszeniem produkcji.