Hybrydowe autobusy Scania dla Madrytu

Hybrydowe autobusy Scania dla Madrytu

Scania przekaże do Madrytu 51 hybrydowych autobusów Scania Citywide.

Auta objęte umową to autobusy podmiejskie, gwarantujące ekonomiczną eksploatację oraz niską emisję spalin. Pierwsze pojazdy dotrą do odbiorców w czerwcu 2016 roku.

51 nowych autobusów Scania trafi do siedmiu przewoźników działających w ramach Consorcio Regional de Transportes de Madrid, odpowiadającego za transport publiczny w rejonie aglomeracji madryckiej. Pierwsze pojazdy zostaną przekazane firmie Alsa (Nat-Ex), a kolejne firmom Samar, Avanza (ADO) i DBlas (Arriva). Zamówienie obejmuje 34 autobusy 2-osiowe o długości 12,7 m oraz 17 pojazdów 3-osiowych o długości 14,8 m.

Cieszymy się, że w Madrycie doceniono zalety innowacyjnego napędu hybrydowego autobusów Scania i złożono tak duże zamówienie. Wiele miast ostrożnie bada zalety hybryd, natomiast Madryt jest obecnie liderem w ich stosowaniu. Nasze autobusy przyczyniają się do redukcji emisji CO2, przez co umożliwiają realizację celów związanych z ochroną klimatu – mówi Klas Dahlberg, dyrektor Scania Buses and Coaches.

Władze Madrytu podjęły ostatnio zdecydowane kroki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. W centrum miasta okresowo dokonuje się pomiarów stężenia tlenków azotu, a jeśli ich poziom wzrośnie powyżej ustalonej granicy, dopuszczalna prędkość pojazdów ulega obniżeniu, a nawet zakazuje się wjazdu prywatnym samochodom osobowym. Ponadto od 2010 roku przewoźnicy nie mogą zamawiać aut z tradycyjnymi silnikami Diesla i wymaga się od nich stopniowego wprowadzania „zielonych” autobusów. Przewoźnicy mogą liczyć na kontrakt w Madrycie, jeśli co najmniej 20 proc. ich floty stanowią hybrydy, pojazdy gazowe lub elektryczne. Do inwestowania w auta o napędzie hybrydowym skłaniają również ograniczenia związane z używaniem pojazdów gazowych w podziemnych pętlach.

Objęty kontraktem autobus Scania jest doskonale przystosowany do ruchu mieszanego ulicami miasta i na przedmieściach. To rozwiązanie pozwalające na realizację przewozów z niskim poziomem emisji spalin. W przeciętnych warunkach zapewniając zwrot poniesionych kosztów w ciągu zaledwie 5 lat i to uwzględniając koszt wymian akumulatorów. Dla porównania: jeśli autobus jeździ wyłącznie po mieście, zwraca się o dwa lata dłużej – dodaje Klas Dahlberg.

O pojeździe
Należąca do klasy II Scania Citywide może rozwinąć prędkość do 100 km/h. Moduł hybrydowy pojazdu znajduje się pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów. Składa się z silnika elektrycznego o mocy 150 KM i momencie obrotowym 1050 Nm oraz automatycznie sterowanego sprzęgła. Dodatkowo w skład hybrydowego układu napędowego autobusu wchodzi 9-litrowy silnik o mocy 320 KM, wyposażony wyłącznie w SCR, który może być napędzany 100-procentowym biodieslem oraz HVO. Baterie litowo-jonowe mają pojemność 1,2 kWh. Wraz z konwerterem oraz systemem chłodzenia są umieszczone pod estetyczną obudową na dachu.

Napęd hybrydowy Scania Citywide w połączniu z systemem start-stop i funkcją eco-roll mogą przyczynić się do znaczącego obniżenia zużycia paliwa.

4trucks.pl / Scania

Przeczytaj też:
Prawie żadnego hałasu

Autobus elektryczny Scania w ruchu miejskim

Autobusy Scania Citywide w Jastrzębiu-Zdroju

Pod koniec marca br. dwadzieścia pięć nowoczesnych niskopodłogowych autobusów miejskich Scania Citywide Euro 6 zostało oddanych do użytku firmie Warbus Sp. z o.o. IVECO Bus dostarczy Deutsche Bahn do 710 autobusów Crossway

Największa spółka transportu autobusowego w Niemczech, DB FuhrparkService GmbH, podpisała umowę ramową z firmą IVECO Bus na dostawę autobusów podmiejskich. Scania reorganizuje produkcję autobusów

Scania rozpoczyna program poprawy efektywności, którego celem będzie zapewnienie rentowności sektora autobusów miejskich. Mobilis testuje autobus Scania CityWide

Firma Mobilis, która wygrała przetarg na obsługę jedenastu linii autobusowych w Krakowie rozpoczęła testy najnowszego autobusu Scania CityWide. Scania na IAA 2012

Gotowe rozwiązania dla użytkowników. Scania na targach Busworld Kortrijk 2011

Stoisko-Scania_4T

Na swoim stoisku Scania prezentowała cztery pojazdy: Scania Citywide - nowy typoszereg autobusów miejskich i podmiejskich o atrakcyjnej linii wzorniczej zapoczątkowanej przez model Scania Touring; nowy Scania OmniExpress 3.20 - autobus turystyczny wprowadzony na rynek w kwietniu bieżącego roku. Ekspozycja podkreśla kompleksowy charakter oferty Scania, obejmującej kompletne autobusy, a także pełną obsługę klientów w zakresie części zamiennych i usług serwisowych dostosowanych do indywidualnych wymagań.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL