MAN eTGM w służbie poczty

MAN eTGM elektryczna ciężarówka

Grupa Posten Norge wprowadziła do użytku pierwszą 26-tonową w pełni elektryczną ciężarówkę - MAN eTGM.

 

Elektryczna ciężarówka będzie używana do dostarczania i odbierania paczek w centrach paczkowych w Norwegii w centrum Oslo. Od MAN eTGM poczta norweska rozpoczyna wymianę floty samochodów ciężarowych z silnikami Diesla na alternatywne napędy.

MAN eTGM jest produkowany w małych seriach od listopada 2019 roku i spełnia wszystkie kluczowe wymagania stawiane miejskiej dystrybucji. MAN eTGM można skonfigurować, jako pojazd z zabudową chłodniczą, nadwoziem wymiennym lub nadwoziem kontenerowym. W pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny ma dopuszczalną masę całkowitą 26 ton i jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 264 kW (360 KM), który zapewnia maksymalny moment obrotowy 3100 Nm. Urządzenia pomocnicze, takie jak: wspomaganie kierownicy, sprężarki powietrza i system klimatyzacji - są elektryczne, a system zarządzania energią kontroluje je, aby zapewnić wystarczającą ilość energii do napędu.

Podczas hamowania energia kinetyczna pojazdu jest zamieniana na energię elektryczną i wracana do akumulatora. Przy odpowiedniej technice jazdy, może to znacznie zwiększyć zasięg. Wyświetlacz w kokpicie informuje kierowcę o aktualnym stanie akumulatorów. Wysokowydajne akumulatory litowo-jonowe dostarczyła Grupa Volkswagen. Baterie znajdują się pod kabiną nad przednią osią, gdzie w konwencjonalnych pojazdach znajduje się silnik Diesla. Pozostałe akumulatory są też rozmieszczone na ramie pojazdu. W zależności od obszaru zastosowania oraz warunków klimatycznych i topograficznych MAN eTGM może osiągnąć zasięg do 200 kilometrów. Akumulatory mogą być ładowane prądem przemiennym o mocy ładowania 22 lub 44 kW lub 150 kW prądu stałego.

Aby przejście na e-mobilność było jak najbardziej efektywne, MAN Truck & Bus, oferuje swoim klientom, przy zakupie eTGM, usługi konsultacyjne MAN Transport Solutions. Ponadto kierowcy MAN eTGM otrzymują szkolenie MAN ProfiDrive, które zostało specjalnie dopasowane do w pełni elektrycznego pojazdu.

 

Przeczytaj też:
DAF uruchamia fabrykę ciężarówek elektrycznych

Produkcja seryjna XD i XF Electric rozpocznie się wiosną 2023 roku.

Elektryczne samochody ciężarowe - ile ich mamy?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce zarejestrowana jest największa (w całej Unii Europejskiej) liczba pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony – 1 184 677 egzemplarzy (6 230 283 sztuk w całej Wspólnocie).

Samochody ciężarowe na finiszu 2022 roku

Powoli zbliżamy się do końca roku i będzie można ostatecznie podsumować kolejny niełatwy, dla producentów samochodów ciężarowych, rok. Zanim to jednak nastąpi analizujemy przedostatni miesiąc 2022 roku.

Zamość z umową na pierwsze autobusy elektryczne MAN

W dniu 2 grudnia 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu podpisał umowę z firmą MAN Truck & Bus Polska na zakup i dostawę 14 autobusów elektrycznych Lion`s City E plus siedem dwustanowiskowych stacji przeznaczonych do ładowania pojazdów.

Pierwsza elektryczna śmieciarka wydana w Polsce

Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E.

Renault Trucks z nowym logo

Renault Trucks E-Tech T i C mają nowe logo marki z uaktualnionymi cechami. Umieszczony na przednim panelu diament ze szczotkowanego aluminium na błyszczącym czarnym tle nadaje pojazdom nowoczesnego wyglądu.

Schmitz Cargobull dostarcza zabudowę do ciężarówki napędzanej wodorem

Firma Schmitz Cargobull dostarczyła nadwozie typu furgon M.KO do podwozia napędzanego wodorem.

Ciężarowy Mercedes z napędem wodorowym przejeżdża przełęcz Brenner

Daimler Truck przeprowadza pierwsze testy wysokościowe ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe.

Ciężarowe w górę

W październiku 2022r. zarejestrowano 3742 nowe pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, tj. więcej niż przed rokiem (+24,8%) i więcej o 12,4% niż we wrześniu br. jest to niewątpliwie bardzo optymistyczna wiadomość.

Wyszukiwarka

Informacje