Olej silnikowy – na tym nie oszczędzaj!

Olej silnikowy – na tym nie oszczędzaj!

Ile zapłacisz za naprawę lub wymianę silnika? W niektórych przypadkach taka usługa to koszt nawet 16 tysięcy złotych. Czy warto więc ryzykować, zaniedbując regularne wymiany oleju?

To właśnie zużyty środek smarny odpowiada za większość poważnych awarii silników. Skutki zaniedbań kierowców mogą być różne – czasem po prostu zatka się kanał olejowy, innym zaś razem zatarciu ulegnie cały silnik. Auta, których właściciele zapomnieli o wymianie oleju gorzej pracują w niskich temperaturach, a ich komory spalania stają się bardziej podatne na rozszczelnienia.

Tymczasem koszt wymiany w oleju jest w porównaniu do naprawy całego silnika naprawdę niski, a kontrolowanie stanu środka smarnego to niewielki problem. W najgorszym przypadku zajmie ci około godziny i jest tak prosty, że bez trudu zrobią to wszyscy kierowcy. Dlaczego zatem tak często skazuje się auta na poważne awarie?
Powodów jest naprawdę mnóstwo. Czasem przyczyna jest banalna, a problem wynika ze zwykłego lenistwa lub niewiedzy, jednak niektórzy mają dużo ciekawsze wymówki. Część kierowców wierzy bowiem w popularne mity, według których wymiana oleju silnikowego to niepotrzebny wydatek i fanaberia, która może mieć fatalny wpływ na środowisko naturalne. Takich „specjalistów” nie warto jednak słuchać, bo…

…producent zawsze wie najlepiej
To jego zaleceniami warto się kierować, kiedy chodzi o eksploatację silnika. By dowiedzieć się jak często wymieniać olej, wystarczy, że zajrzysz do instrukcji użytkowania auta. To z kolei, ile czasu minie pomiędzy jedną, a drugą wymianą, zależy od tego, jak długie trasy pokonujesz swoim samochodem. Niemal zawsze bowiem określone są dwie wartości – limit pokonanych kilometrów oraz okres ważności wlanego oleju.

Przykład? Załóżmy, że w instrukcji znajdujesz dwie wartości – 24 miesiące oraz 10 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że kiedy podany przebieg osiągniesz przed upływem dwóch lat, powinieneś wymienić olej silnikowy. Jeśli jednak jeździsz mniej, z wlaniem nowego środka smarnego możesz poczekać do końca wspomnianego okresu.
W przypadku najnowocześniejszych aut producent może zrezygnować z podawania zaleceń co do wymiany oleju. O tym, że przyszła na to pora, poinformuje cię wtedy komputer pokładowy, który jednak nie zawsze jest nieomylny. Właściciele takich samochodów powinni więc z uwagą wsłuchiwać się w pracę silnika i zwrócić uwagę na wszystkie niepokojące sygnały. Może to być zmiana barwy spalin na szaro-niebieską lub świadczące o wycieku plamy na miejscu parkingowym.
Sama wymiana oleju nie zagwarantuje jednak długowieczności silnika. Pamiętaj, że podczas pracy motoru ze środkiem smarnym mieszają się najróżniejsze zanieczyszczenia mające negatywny wpływ na jego wydajność. Za ich usunięcie odpowiada filtr – z tym, że i jego trzeba regularnie wymieniać, bo po jakimś czasie po prostu przestaje prawidłowo działać. Wlewając świeży olej, zamontuj więc też nowy filtr. Nie kupuj jednak tanich podróbek, które do Polski trafiają z Dalekiego Wschodu. Chińskie części kuszą wprawdzie niskimi cenami, ale już po kilku dniach mogą się połamać, niszcząc przy tym cały silnik.

Trudne warunki – częstsze wymiany
Rekomendacje producenta czasem jednak warto potraktować z przymrużeniem oka, bo opracowywane są dla aut używanych w normalnych warunkach. Co to znaczy? Koncerny zakładają, że kierowcy nie korzystają z samochodów w zapylonym powietrzu lub podczas ekstremalnych upałów i mrozów. Każdy z tych czynników jest więc powodem, by olej zmieniać nieco częściej niż nakazuje instrukcja.
O środek smarny powinieneś także bardziej zatroszczyć się, jeśli auto służy ci głównie do miejskiej jazdy. Na zakorkowanych ulicach trudniej jest bowiem wystarczająco rozgrzać silnik, a zimny olej ma tendencje do mieszania się z paliwem. Staje się wtedy rzadszy, przez co nie tworzy na częściach motoru warstwy dostatecznie chroniącej je przed zatarciem.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL