Jak sfinansować zakup samochodu ciężarowego?

Jak sfinansować zakup samochodu ciężarowego?

Samochód ciężarowy to spory wydatek, a zakupy o tak dużej wartości to najczęściej odczuwalne obciążenie dla budżetu firmy. Mało który przedsiębiorca może sobie pozwolić na sfinansowanie takiego pojazdu gotówką z własnego kapitału. W takim przypadku leasing lub kredyt samochodowy to najlepsze rozwiązania dla firm transportowych.

Rynek finansowy pełen jest ofert kredytów na auta, jednak znaczna większość z nich dotyczy samochodów dostawczych tylko do 3,5 tony. Niektóre banki zauważyły już problem finansowania większych pojazdów i rozszerzyły zakres usług. Zazwyczaj uzyskanie kredytu na samochód ciężarowy wymaga większych zabiegów w porównaniu z kredytem na samochód osobowy. Największe trudności z takim sposobem finansowania mogą mieć nowe przedsiębiorstwa, a firmy zadłużone, mające już zaciągnięte kredyty, zdecydowanie muszą rozważyć inne formy zakupu. Problemy mogą napotkać także przedsiębiorcy biorący udział w przetargach, gdzie analizowane są wskaźniki zadłużenia.

Jakie są możliwości zakupu samochodów dla firm?
Wybrane banki proponują kredyty na samochód dostawczy lub ciężarowy bez określania minimalnego "stażu" firmy oraz maksymalnej kwoty zaciąganego kredytu. Należy jednak pamiętać, że wysokość udzielanego kredytu będzie zależała głównie od zdolności kredytowej, czyli kondycji i obrotów ubiegającego się o pożyczkę przedsiębiorstwa. Największą wadą kredytu na samochód ciężarowy może być stosunkowo krótki okres kredytowania. Biorąc pod uwagę całkowitą wartość finansowanego pojazdu, maksymalny dziesięcioletni okres spłaty zadłużenia może okazać się niewystarczający. Alternatywą dla kredytów samochodowych mogą być inne produkty bankowe dla firm, które pomogą sfinansować tak poważny zakup. Rozważając kupno samochodu ciężarowego warto wziąć pod uwagę również kredyt inwestycyjny. Ten rodzaj finansowego wsparcia charakteryzuje m.in. dużo dłuży okres kredytowania.
Największym zainteresowaniem wśród firm cieszy się jednak leasing samochodów dostawczych i ciężarowych. Głównym tego powodem jest możliwość amortyzacji i zaliczenia miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodu. Procedura zawarcia umowy leasingowej jest dużo prostsza niż ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego. Równie duże znaczenie ma brak wpływu leasingu na zdolność kredytową, co pozwala na realizację innych firmowych inwestycji.

Jaki rodzaj leasingu wybrać?
Wybierając leasing samochodu ciężarowego przedsiębiorca może zdecydować się na jedną z dwóch form tego produktu. Pierwszym i jednocześnie najczęściej stosowanym jest leasing operacyjny. W tym przypadku to leasingodawca jest właścicielem pojazdu, a więc dokonuje jego amortyzacji. Ten sposób finansowania pozwala korzystającemu zaliczyć do kosztów podatkowych opłatę wstępną oraz miesięczne raty leasingowe. Drugą formą jest leasing finansowy, w przypadku którego samochód ciężarowy zaliczany jest do środków trwałych leasingobiorcy. W rezultacie to do niego należy amortyzacja pojazdu, a koszty uzyskania przychodu mogą stanowić jedynie odsetki rat oraz koszty eksploatacji pojazdu. Podstawową różnicą tych dwóch rozwiązań jest sposób zakończenia umowy. Przy leasingu finansowym bezpośrednio po wygaśnięciu kontraktu korzystający staje się właścicielem samochodu, natomiast leasing operacyjny daje mu możliwość wykupienia pojazdu za określoną kwotę. Przedsiębiorcy wysoko cenią też dodatkowe usługi oferowane przy umowach leasingowych. Banki biorąc pod uwagę potrzeby firm, w tym transportowych, coraz chętniej proponują swoim klientom korzystne pakiety ubezpieczeniowe i serwisowe.
Zarówno kredyt jak i leasing mają swoje zalety, jednak w przypadku samochodów ciężarowych zdecydowanie wygrywa leasing. Warto dokładnie przeanalizować różne oferty, aby wybrać rozwiązanie maksymalnie dopasowane do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL