Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

W ramach III edycji programu Wypadki na drogach - porozmawiajmy, Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo oraz partnerzy wspierający: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i porównywarka ubezpieczeniowa rankomat.pl zachęcają 19. listopada do solidarności z ofiarami wypadków drogowych i ich rodzinami w związku ze Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia od 1896 r. w wypadkach drogowych zginęło ponad 25 mln ludzi na całym świecie, czyli tyle ile ludności liczy cała Wenezuela. W ramach programu odbywają się  spotkania dzieci i młodzieży z ratownikami drogowymi oraz ofiarami wypadków. Co bardzo ważne młodzi uczestnicy są postawieni w roli podmiotu, co wyzwala w nich potrzebę reagowania na to, co dzieje się na polskich drogach. Podczas prelekcji  i prezentacji są udostępniane materiały edukacyjne oraz elementy odblaskowe.

- Chcielibyśmy, aby 19 listopada każdy kierowca, zanim uruchomi samochód, poświęcił kilka chwil na wspomnienie ofiar wypadków drogowych i na refleksję o tym, jak często sam na własne życzenie ociera się o śmierć na drodze. W Polsce wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi 10,3 - a tylko w 2009 r. na naszych szosach zginęło prawie 44 tys. osób - tak naprawdę potrzeba bardzo niewiele, żebyśmy zginęli my lub ktoś z naszych bliskich - podkreśla Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo.

Stowarzyszenie edukuje na tematy związane z bezpieczeństwem młodzież, która przygotowuje się do egzaminów na prawo jazdy. Jak wynika ze statystyk  40 proc. wszystkich zabitych to  dzieci i młodzież. Program Wypadki na drogach - porozmawiajmy został objęty patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Akcję wspierają porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Patronami medialnymi są Fakt, Newsweek i Auto Świat.

- Dla UFG szczególnie ważne jest to co się dzieje na polskich drogach. Na co dzień mamy do czynienia z ofiarami wypadków drogowych, wypłacając im odszkodowania gdy sprawca nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia- mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Źródło: Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo

 

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL