DK-18 stanie się autostradą

DK-18 stanie się autostradą

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w sprawie rozbudowy drogi krajowej nr 18 na odcinku granica państwa - węzeł Olszyna z dostosowaniem do parametrów drogi klasy A.

Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w środkowo-zachodniej części Polski przy granicy z Niemcami, na terenie województwa lubuskiego, w powiecie żarskim, w gminach Brody i Trzebiel. Celem inwestycji jest rozbudowa jezdni istniejącej drogi krajowej nr 18 wraz z budową nowej infrastruktury, dzięki której ostatecznie przedmiotowa droga uzyska status autostrady A18.

Analizowana droga stanowi fragment Korytarza II sieci transportowej TEN-T i ma przebieg Olszyna / Zgorzelec - Legnica - Bielany Wrocławskie (Wrocław) - Gliwice - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Przemyśl - Medyka. Istniejąca droga prowadzi do przejścia granicznego z Niemcami w Olszyna - Forst, gdzie łączy się z autostradą A15 prowadzącą do Berlina.

Z uwagi na usytuowanie inwestycji przy granicy państwa z Republiką Federalną Niemiec, wzdłuż której płynie rzeka Nysa Łużycka, jak i określony zakres robót, przeprowadzone zostało postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Aktualnie istniejącym fragmentem autostrady jest 7-kilometrowy odcinek z Golnic do Krzyżowej, który powstał w latach 1936-1938, a został zmodernizowany w 1995 roku. Na odcinku Olszyna - Krzyżowa ruch odbywa się na obu jezdniach, jednak droga jest oznaczona jako krajowa. Klasę autostrady otrzyma dopiero po przebudowie południowej nitki.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL