Sava Tires - lider produkcji opon w Europie Południowo-Wschodniej

Sava Tires - lider produkcji opon  w Europie Południowo-Wschodniej

Słoweńska fabryka opon Sava mieści się w mieście Kranj. Produkowane są tam przede wszystkim najwyższej jakości opony ciężarowe, opony zimowe marki Sava do samochodów osobowych, a także ogumienie innych marek grupy Goodyear. Wykorzystywana do tego celu jest najnowsza technologia.

Sava Tires jest obecnie jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących opony w Europie. Odgrywa kluczową rolę w programie firmy Goodyear Dunlop dotyczącego produkcji opon do pojazdów ciężarowych - wszystkie opony o rozmiarze 17,5” są wytwarzane właśnie w tej fabryce. Rocznie w Savie produkowanych jest ok. 8 mln opon.

 Zakład znajduje się w pobliżu granicy z Austrią i Włochami - w strategicznym miejscu Europy Centralnej. Produkcja obejmuje zarówno opony do samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych. Większość swojej produkcji Sava eksportuje. Sava zajmuje się również dystrybucją opon marek należących do Goodyeara na terenie Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry, Republiki Macedonii i Albanii.

Historia firmy sięga 1921 r., kiedy to przedsiębiorstwo Vulkan założyło w Kranj zakład produkcji wyrobów gumowych. W 1931 r. właścicielem zakładu została firma Semperit, a następnie w 1939 r. zakład przejął niemiecki Continental. W 1947 r. nastąpiła nacjonalizacja zakładu, który przyjął nazwę Sava Rubber Products Company, od nazwy rzeki - Sava, nad którą leży Kranj. Rok później nazwa Sava stała się marką - w zakładzie rozpoczęto seryjną produkcję opon i dętek samochodowych.

Firma przeniosła się do swojej obecnej lokalizacji w 1956 r. Pierwsze opony bezdętkowe i przeznaczone do jazdy przy wysokich prędkościach wyprodukowano w 1965 r. Dwa lata później spółka zawarła umowę licencyjną z firmą Semperit,  spółka Sava Semperit rozpoczęła produkcję w 1972 r.

W 1995 r. Sava i Goodyear rozpoczęły negocjacje. W ich wyniku, w 1997 r. Goodyear rozpoczął działalność produkcyjną w Słowenii, po zakupie przez Goodyear Tire & Rubber Company 60 proc. udziałów słoweńskiej spółki. Goodyear nabył pozostałe 40 proc. udziałów w 2004 r. Obecnie słoweńska fabryka odgrywa kluczową rolę w strategii produkcyjnej i dystrybucyjnej koncernu Goodyear Dunlop w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest to także bardzo ważne centrum dystrybucji w regionie. Wybudowany w 2002 r. magazyn o powierzchni 17 100 m2 spełnia też rolę głównego centrum logistycznego dla Europy Południowo-Wschodniej. Magazyny słoweńskiego zakładu mogą pomieścić do miliona opon do samochodów osobowych i ciężarowych.

Jakość, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność i troska o środowisko naturalne są fundamentami działalności firmy. Spółka dba również o zachowanie najwyższych europejskich standardów produkcyjnych. Zakład zdobył kilka nagród za swoją działalność w tym zakresie.W Polsce Sava jest liderem rynku opon ciężarowych w segmencie opon ekonomicznych.

Źródło:  Goodyear Dunlop Tires Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL