Informacje o Karcie Warsztatowej

Informacje o Karcie Warsztatowej

 Awers Karta warsztatowa wydawana jest podmiotowi prowadzącemu warsztat oraz innym uprawnionym podmiotom przez podmiot wydający karty, którym w Polsce jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.





Rewers
Karta warsztatowa identyfikuje technika warsztatowego oraz umożliwia aktywację, kalibrację, testowanie i pobieranie danych z tachografu.

Wydawana jest na okres 1 roku. Do karty zawsze przypisywany jest numer PIN.

 



Informacje wstępne

    1. Przed wypełnieniem wniosku o wydanie KARTY WARSZTATOWEJ należy zapoznać się z treścią niniejszej Instrukcji.
    2. Poszczególne rubryki wniosku należy wypełniać w czytelny sposób, drukowanymi literami, czarnym tuszem lub długopisem.
    3. Wszelkie wymagane podpisy należy umieszczać w sposób odręczny czarnym tuszem lub długopisem.
    4. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w formie pisemnej.
    5. W przypadku składania wniosku w formie pisemnej, musi on zostać wysłany listem poleconym za pośrednictwem poczty.
    6. Należy pamiętać o dołączeniu do wniosku dowodu uiszczenia opłaty za kartę. UWAGA! Przy dokonywaniu wpłaty należy postępować wg. zasady, iż jednemu wnioskowi o wydanie karty towarzyszy jeden przelew/wpłata oraz jeden dowód przelewu/wpłaty. W polu "TYTUŁ WPŁATY" należy wpisać rodzaj karty, za który uiszcza się opłatę („OPŁATA ZA KARTĘ WARSZTATOWˇ”) oraz numer numer NIP podmiotu prowadzącego warsztat.
    7. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami przesyła się do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) pod adresem: ul. Karczunkowska 30, 02-871 Warszawa z dopiskiem „STC”.
    8. Proces wydawania karty trwa nie dłużej niż 26 dni roboczych licząc od daty przyjęcia wniosku.
    9. Wniosek może zostać zawieszony/odrzucony, jeżeli w trakcie procedury rozpatrywania wniosku okaże się, że wystąpiła co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
      a) wnioskodawca nie spełnia warunków wymaganych do wydania karty warsztatowej określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. z 2005 r.  Nr 180, poz. 1494) i przepisach wspólnotowych, które są w niej wskazane,
      b) nie został dołączony komplet załączników wymaganych przez ww. ustawę,
      c) załączniki do wniosku nie spełniają standardów określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków o wydanie kart do tachografów cyfrowych (Dz. U. z 2006 r.  Nr 46, poz. 334),
      d) wniosek zawiera błędy, jest nieczytelny lub nie zostały wypełnione wszystkie rubryki formularza, jeśli to było wymagane,
      e) załączone do wniosku kopie dokumentów lub jedna z nich, budzą uzasadnione wątpliwości co do ich prawdziwości, lub w procedurze sprawdzania stwierdzono, że dane lub kopie dokumentów są fałszywe.
    10. PWPW powiadamia wnioskodawcę o przyczynach zawieszenia/odrzucenia wniosku i informuje o konieczności uzupełnienia/ponownego złożenia właściwie wypełnionego wniosku w terminie do 21 dni kalendarzowych od dnia otrzymania powiadomienia, w ramach tej samej opłaty za kartę warsztatową, o ile została wniesiona.
    11. Poprawiony wniosek przesyła się do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) pod adresem: ul. Karczunkowska 30, 02-871 Warszawa z dopiskiem „STC KOREKTA”.
    12. Jeżeli w terminie 21 dni kalendarzowych PWPW otrzyma poprawiony wniosek o wydanie karty warsztatowej, zostanie on poddany ponownej procedurze rozpatrywania.
    13. Jeżeli wniosek o wydanie karty warsztatowej, przysłany do PWPW w terminie 21 dni kalendarzowych, nadal nie będzie spełniał wymogów określonych w punkcie 9, zostanie odrzucony. Jednocześnie, wniesioną opłatę za kartę warsztatową PWPW zwróci wnioskodawcy w wysokości pomniejszonej o 15% wskutek poniesionych kosztów manipulacyjnych.
    14. Jeżeli w terminie 21 dni kalendarzowych PWPW nie otrzyma poprawionego wniosku o wydanie karty warsztatowej, wniosek zostanie odrzucony, a PWPW zwróci opłatę za kartę warsztatową w wysokości pomniejszonej o 15% wskutek poniesionych kosztów manipulacyjnych.
    15. Zwrot dokonany zostanie przelewem na rachunek bankowy podany przez wnioskodawcę lub przekazem pocztowym pod wskazany we wniosku adres.


źródło: PWPW

Wypełnianie wniosku.

Rubryki umieszczone na pierwszej stronie wniosku zatytułowane Przyjmujący, Data przyjęcia wniosku oraz Nr wniosku wypełniane są przez pracownika PWPW.

Na wniosku nie należy przyklejać fotografii. Zrobi to pracownik PWPW.

Część A: DANE PERSONALNE technika warsztatu
• w rubryce Imię (imiona) wpisuje się imiona własne zgodnie z dokumentem tożsamości,
• w rubryce Numer PESEL – wpisuje się numer PESEL technika warsztatu. Cudzoziemcy, którzy nie maja ustalonego nr PESEL, wpisują datę urodzenia, pozostawiając tę rubrykę pustą,
• dane zawarte w rubrykach Adres zamieszkania powinny odpowiadać danym zawartym w dokumencie tożsamości technika warsztatu,
• dane w rubrykach Nr telefonu, Nr telefonu komórkowego, Adres e-mail są nieobowiązkowe, zaleca się jednak ich podanie, gdyż ułatwi to kontakt pracownikom PWPW w przypadku powstania jakichkolwiek problemów lub niejasności,
• dane zawarte w rubrykach Adres do przesłania numeru PIN/korespondencji (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania technika warsztatu) powinny zawierać aktualne dane adresowe technika warsztatu. Na adres ten przesłany zostanie kod PIN do KARTY WARSZTATOWEJ. Adres ten musi być różny od adresu dla przesłania karty (adresu siedziby podmiotu prowadzącego warsztat).

Część B: DOKUMENT potwierdzający posiadanie przez technika warsztatu uprawnienia do sprawdzania tachografów cyfrowych
• w rubrykach Numer oraz Data wystawienia należy wpisać dane z Zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do sprawdzania tachografów cyfrowych

Część C: DANE warsztatu
• w rubryce Nazwa warsztatu należy wpisać pełną nazwę zgodną z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym,
• w rubryce Numer REGON przedsiębiorca prowadzący warsztat wpisuje swój numer Rejestru Gospodarki Narodowej,
• w rubryce Numer KRS przedsiębiorca prowadzący warsztat wpisuje swój numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym,
UWAGA! Jeśli przedsiębiorca prowadzący warsztat nie posiada swojego numeru KRS ze względu na fakt, iż prowadzi działalność gospodarczą w formie, z którą nie wiąże się obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym pole to pozostawia puste.
• w rubryce Numer NIP przedsiębiorca prowadzący warsztat wpisuje swój Numer Identyfikacji Podatkowej,
• w rubrykach Adres siedziby należy wpisać dane zgodną z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym,
• w rubrykach Adres dla przesłania karty/korespondencji (jeżeli jest inny niż adres siedziby warsztatu) należy podać adres różny od adresu dla przesłania kodu PIN do KARTY WARSZTAOWEJ.

Część D: ZEZWOLENIE na prowadzenie warsztatu
• w rubrykach należy wpisać Numer oraz Datę wydania zezwolenia na prowadzenie warsztatu w zakresie instalacji, napraw lub sprawdzania tachografów cyfrowych.

Część E: Dane osoby upoważnionej do złożenia wniosku i odbioru karty warsztatowej
• w rubrykach należy podać dane osoby wypełniającej wniosek,
• podawane dane muszą odpowiadać danym z dokumentu tożsamości.

Część F: SKRÓCONA NAZWA warsztatu do umieszczenia na karcie
• w rubryce wpisać należy nazwę warsztatu, która zostanie umieszczona na KARCIE WARSZTATOWEJ. W przypadku, gdy pełna nazwa warsztatu zawiera się w 35 znakach łącznie ze spacjami należy wpisać pełną nazwę.

Część G: WNOSZĘ O
• w punkcie G zaznaczamy jedną z trzech opcji wniosku o wydanie KARTY WARSZTATOWEJ
• w przypadku zaznaczenia punktów 2 lub 3 zaznaczamy dodatkowo powód składania wniosku o wznowienie/wymianę KARTY WARSZTATOWEJ,
• w punkcie 4 właściwe pole należy zaznaczyć znakiem „X” - wybierając tym samym sposób zwrotu opłaty za kartę w przypadku odrzucenia wniosku lub wymiany karty z powodu wadliwego działania karty wskutek jej wady fabrycznej.

Do wniosku o wydanie KARTY WARSZTATOWEJ składanego w formie pisemnej, dołącza się załączniki odpowiadające następującym standardom:

  • kopia zezwolenia na prowadzenie warsztatu w zakresie instalacji, w tym aktywacji, napraw lub sprawdzania pod względem zgodności z wymaganiami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1360/2002 tachografów cyfrowych, w tym ich kalibracji:
    a) kserokopia w skali 1:1,
    b) kolor papieru biały, format A4;
  • kopia zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do sprawdzania tachografów cyfrowych:
    a) kserokopia w skali 1:1,
    b) kolor papieru biały, format A4;
  • fotografia technika warsztatu:
    a) rozmiar: 3,5cm x 4,5cm,
    b) tło jasne,
    c) bez nakrycia głowy, lewy półprofil, bez ciemnych okularów;
  • kopia dowodu wniesienia opłaty za wydanie karty
    a) kserokopia w skali 1:1,
    b) kolor papieru biały, format A4;

Na wniosku nie należy przyklejać fotografii. Zrobi to pracownik PWPW.


źródło: PWPW

 


 Pobierz cały wniosek w pdf

 

Do odczytania tego typu pliku niezbędny jest bezpłatny program Acrobat Reader. Jeżeli Twój komputer nie jest w stanie otworzyć powyższego pliku, pobierz program klikając w ikonkę poniżej i zainstaluj go.

Pobierz Acrobat Reader

 

źródło: PWPW


 Pobierz druk w pdf

Zgodnie z Art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych do wniosku o wydanie karty dołącza się:


1) wniosek o kartę kierowcy
    - kopia prawa jazdy 2:1
    - fotografia kierowcy 3,5cm  x 4,5cm o wym. podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem
    - dowód wniesienia opłaty za kartę (kopia lub oryginał)
 
2) wniosek o kartę przedsiębiorstwa
    - kopia licencji, kopia wypisu z licencji lub wypis z zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności
   - dowód wniesienia opłaty za kartę (kopia lub oryginał)
 
3) wniosek o kartę warsztatową
    - kopia zezwolenia na prowadzenie warsztatu
    - kopia świadectwa o posiadaniu uprawnienia w zakresie obsługi tachografów cyfrowych
    - fotografia technika warsztatowego o wym. 3,5cm x 4,5cm podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem 
    - dowód wniesienia opłaty za kartę (kopia lub oryginał)

 4) wniosek o kartę kontrolną
    - dowód wniesienia opłaty za kartę

 Wysokość opłaty za kartę do tachografu cyfrowego wynosi:

UWAGA

W przypadku kart kierowcy jedynym uprawnionym do złożenia wniosku oraz wniesienia opłaty za wydane wznowienie lub wymianę karty kierowcy, jest kierowca, a nie np. jego pracodawca. Dopiero po jej uiszczeniu kierowca może otrzymać refundację tego wydatku od swego pracodawcy na podstawie imiennego dowodu uiszczenia tej opłaty (art. 20 ust.7 ustawy z 29.07.2005 r. o systemie tachografów cyfrowych – Dz.U. nr 180,poz.1494). Stąd faktura za wydanie karty kierowców jest wystawiana na kierowcę

 

Rodzaj karty  Opłata netto

Opłata brutto
(zawiera 22% podatku VAT) 

Karta kierowcy 

150,00 PLN

183,00 PLN

Karta przedsiębiorstwa

250,00 PLN

305,00 PLN

Karta warsztatowa

250,00 PLN

305,00 PLN

Karta kontrolna

210,00 PLN

256,20 PLN

 Opłatę za kartę należy wnieść na konto PWPW

numer konta: 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545

 Pole "TYTUŁ WPŁATY" należy wypełnić wg. następującego wzoru:

1) Karta kierowcy
OPŁATA ZA KARTĘ KIEROWCY [numer NIP kierowcy],
np. OPŁATA ZA KARTĘ KIEROWCY numer NIP 0123456789

2) Karta przedsiębiorstwa
OPŁATA ZA KARTĘ PRZEDSIĘBIORSTWA [numer NIP przedsiębiorcy]
np. OPŁATA ZA KARTĘ PRZEDSIĘBIORSTWA numer NIP 0123456789

3) Karta warsztatowa
OPŁATA ZA KARTĘ WARSZTATOWˇ [numer NIP podmiotu prowadzącego warsztat]
np. OPŁATA ZA KARTĘ WARSZTATOWˇ numer NIP 0123456789

4) Karta kontrolna
OPŁATA ZA KARTĘ KONTROLNˇ [numer NIP organu upoważnionego do kontroli tachografów cyfrowych]
np. OPŁATA ZA KARTĘ KONTROLNˇ numer NIP 0123456789


UWAGA!
Przy dokonywaniu wpłaty prosimy postępować wg. zasady, iż jednemu wnioskowi o kartę towarzyszy jeden przelew/wpłata oraz jeden dowód przelewu/wpłaty.
Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku o kartę.

Wypełniony i podpisany wniosek wraz z kompletem załączników prosimy przesłać na poniższy adres.

Nie przyjmujemy wniosków przywiezionych osobiście!

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.)
ul. Karczunkowska 30
02-871 Warszawa
z dopiskiem "STC"

 

 

Do odczytania tego typu pliku niezbędny jest bezpłatny program Acrobat Reader. Jeżeli Twój komputer nie jest w stanie otworzyć powyższego pliku, pobierz program klikając w ikonkę poniżej i zainstaluj go.

Pobierz Acrobat Reader


źródło: PWPW