Lotniskowe MAN-y

Lotniskowe MAN-y
ImageSpecjalistyczne podwozia serii SX firmy MAN stosowane na całym świecie jako lotnicze pojazdy gaśnicze cieszą się dużym zainteresowaniem. Lotnisko im. Franza Josefa Straussa w Monachium odświeżyło swoją flotę pojazdów zakupując wiosną 2008 trzy MAN SX 43.1000 8x8. Ich dostawcą jest firma Ziegler z miejscowości Giengen, producent urządzeń gaśniczych.

Lotnisko w Monachium zakupiło w 1991 roku pierwsze na świecie pojazdy na nowym wówczas podwoziu MAN SX. Dwa spośród oddanych do użytku w 2008 roku czteroosiowych pojazdów gaśniczych o mocy 1000 KM przewozi na swoim pokładzie 12 500 l wody i 1500 l piany do gaszenia pożarów. W trzecim z nowo dostarczonych pojazdów dodatkowo znajduje się urządzenie do mieszania proszku, mogące pomieścić nawet 1000 kg tego środka. Wydajność pomp wynosi 10 000 l na minutę.Podwozie MAN SX 43.1000 8x8 zostało skonstruowane przez firmę MAN Nutzfahrzeuge specjalnie dla lotniskowych pojazdów gaśniczych. Sztywna rama odporna na skręcanie, śrubowe sprężyny resorowe i cztery sztywne osie zapewniają wysoką sprawność pojazdu w terenie i możliwość szybkiego dotarcia do miejsca akcji. Z tyłu zainstalowany jest dwunastocylindrowy silnik o mocy 735 kW / 1000 KM. Podwozie produkowane jest w zakładach MAN w Wiedniu i dostarczane razem z podestem do kabiny kierowcy. Producenci wyposażenia montują pompę, zbiorniki na środki gaśnicze i kabinę.

Liczy się szybkie dotarcie na miejsce akcji

Powłoka samolotu tylko przez krótki czas zachowuje odporność ogniową. Możliwość szybkiego dotarcia do miejsca wypadku, także w trudnym terenie wymaga zastosowania specjalnie przystosowanych pojazdów, takich jak MAN SX. Podwozie to zapewnia wysoką sprawność w terenie i równocześnie dużą nośność, co umożliwia transport środka gaśniczego. Przy projektowaniu nowego podwozia MAN SX 43.1000 8x8 uwzględniono obowiązujące międzynarodowe wymagania w stosunku do lotniskowych straży pożarnych. Podczas alarmu niezbędne jest szybkie przyspieszenie i duża prędkość końcowa, także na zakrętach oraz w terenie poza utwardzonymi ulicami i drogami. Podwozie MAN osiąga w niespełna 25 sekund przyspieszenie od zera do 80 km na godzinę, zaś jego maksymalna prędkość wynosi do 135 km/h. Zastosowanie systemu resorowania sprężynowego w połączeniu ze sztywną osią pozwala na wysoki prześwit. Zaletą tego rozwiązania konstrukcyjnego jest niezależne resorowanie każdej osi, dzięki czemu osie długo zachowują kontakt z podłożem i zapewniają napęd w terenie o nierównej powierzchni.

Wykonane przez producentów urządzeń gaśniczych konstrukcje zabudowy tego nadwozia o ponadwymiarowej szerokości uwzględniają niski punkt ciężkości pojazdu. W połączeniu z zaproponowaną przez MAN wersją podwozia zapewnia to znaczną poprawę stabilności jazdy. Dwunastocylindrowy silnik został zamontowany z tyłu pojazdu. Maksymalny moment obrotowy silnika wynosi 3500 Nm i mieści się w szerokim zakresie liczby obrotów od 1400 do 1900. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie przyspieszenie i zapewnia odpowiednią moc podczas jazdy na nieutwardzonych powierzchniach.

Skoncentrowana moc gaszenia dla Lotniska w Monachium

Prawie 34 miliony pasażerów oraz obsługa 420 000 startów i lądowań w roku 2007 to nowe rekordowe liczby w historii lotniska w Monachium. Lotniskowa straż pożarna dysponuje bardzo nowoczesnym parkiem pojazdów, niemal wyłącznie na podwoziach MAN. Zabudowy do nowych pojazdów gaśniczych lotnisko w Monachium zamówiło w niemieckiej firmie Ziegler. Kabina kierowcy jest w pełni zintegrowana z całą zabudową. Fotel kierowcy został przesunięty w kierunku środka pojazdu, aby bezpośrednio przy drzwiach zapewnić miejsce dla strażaka, który w ten sposób może szybko opuścić pojazd przez drzwi wahadłowe i rozpocząć działania wspomagające akcję gaśniczą. Szczególnym rozwiązaniem jest wyposażenie dwóch pojazdów w wysięgnik gaśniczy, który może się wysuwać na wysokość do 20 metrów.

Sukces MAN w tym sektorze rynku
Od pierwszego startu Boeinga Jumbo Jet 747 w dniu 9 lutego 1969 powstają coraz większe samoloty przewożące coraz więcej pasażerów. W związku z tym istnieje konieczność zapewnienia coraz większych pojazdów gaśniczych. Nowe wyzwanie w zakresie ochrony przeciwpożarowej na lotniskach stanowią kolejne wielkie maszyny – Airbus A 380 lub Boeing 777, mieszczące na pokładzie nawet 850 pasażerów. W tej sytuacji wzrasta ostatnio zainteresowanie lotnisk na całym świecie pojazdami gaśniczymi o dużej mocy, które mogą szybko transportować duże ilości środków gaśniczych, także na nieutwardzonej powierzchni. Na tym specyficznym rynku firma MAN zajmuje wiodącą pozycję. Oferta firmy MAN opiera się na ponadwymiarowej szerokości podwoziu 8x8 KAT IA1 typoszeregu SX, stosowanego powszechnie w pojazdach wojskowych znajdujących się na wyposażeniu armii w wielu krajach. W sumie od 1991 roku wyprodukowano około 165 pojazdów w ramach wcześniejszego typoszeregu, pracujących w Europie, Afryce i Azji. Nowa wersja podwozia MAN SX 43.1000 8x8 została po raz pierwszy zaprezentowana na największych na świecie Międzynarodowych Targach Ratownictwa, Zabezpieczenia Przeciwpożarowego i przed Skutkami Kataklizmów Interschutz 2005 w Hanowerze. Wytyczne Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO (International Civil Aviation Organization) dotyczące rozkładu masy w pojeździe oraz wymagania klienta zadecydowały o umieszczeniu silnika z tyłu pojazdu. W krótkim czasie firma MAN Nutzfahrzeuge otrzymała z Europy i Azji ponad 30 zamówień na nowe podwozie. Techniczne wyposażenie gaśnicze oraz zabudowy wraz z kabiną kierowcy są wykonywane przed producentów urządzeń gaśniczych Rosenbauer (Austria) i Ziegler (Niemcy). Konkretne zainteresowanie współpracą w tym zakresie wyrazili także inni międzynarodowi producenci zabudów.

Zestawienie danych technicznych

Podwozie

Typ

MAN SX 43.1000 8x8

Dopuszczalna masa całkowita

43.000 kg

Maksymalna prędkość

ok. 135 km/h

Przyspieszenie 0 – 80 km/h

w ciągu 25 sekund przy 40 tonach

Osie

osie z zewnętrzną zwolnicą planetarną

Napęd

stały napęd na wszystkie koła 8x8

Resorowanie

sprężyny śrubowe

Silnik

silnik Diesla MAN V 12

Pojemność silnika

21.920 cm³

Moc

735 kW / 1000 KM przy 2.300 obr/min

Moment obrotowy

3.500 Nm przy 1.400 – 1.900 obr/min

Skrzynia biegów

Allison 6610

Rodzaj skrzyni biegów

automatyczna skrzynia biegów z konwerterem momentu obrotowego i retarderem

Zabudowa trzech pojazdów dla Lotniska w Monachium

Producent

Ziegler

Załoga

3 ratowników

Środki gaśnicze

12.500 l wody
1.500 l piany

w trzecim pojeździe: 1.000 kg proszku

Pompa

Ziegler z własnym silnikiem

Moc pompy

normalne ciśnienie: 10.000 l/min przy 10 bar
wysokie ciśnienie: 250 l/min przy 40 barmateriały: MAN Nutzfahrzeuge

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL