Wysokie opłaty za głośne ciężarówki

Wysokie opłaty za głośne ciężarówki
Samochody, samoloty, pociągi hałasują i emitują mnóstwo CO2. To kosztuje, więc kierowcy i pasażerowie będą płacić, oto nowy pomysł polityków z Unii Europejskiej.

Drożejące paliwa i chęć ochrony środowiska powodują, że Komisja Europejska dąży, do tego, aby kierowcy słono płacili za nadmierną emisję hałasu i spalin, i oszczędzali, jeśli zainwestują w pojazdy ekologiczne. Przedstawiła komunikat do Parlamentu i Rady Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury zbiera do niego opinie do 26 sierpnia, by potem przesłać je do Brukseli - czytamy w  "Pulsie Biznesu".

Komisja chce, by opłaty nakłaniały do korzystania z bardziej ekologicznych form transportu. I tak, zreformowane mają być opłaty pobierane od ciężarówek, tak by były uzależnione od hałasu, emisji CO2, zatłoczenia, czy pory dnia.

Projekt dotyczy tylko ciężarówek, ale Bruksela chce, aby wszyscy kierowcy pojazdów płacili za zanieczyszczenie środowiska.

Komisja zachęca państwa członkowskie do wdrożenia systemu pobierania opłat obejmującego całość transportu drogowego, a nie tylko pojazdy ciężarowe, ponieważ takie rozwiązania stanowiłyby dla wszystkich użytkowników zachętę do zmiany zachowań

Bruksela chce też ujednolicić europejskie opłaty za dostęp do torów. "Cichsze wagony będą objęte niższymi opłatami niż wagony głośne, co umożliwi zwrot inwestycji" - głosi unijny komunikat.

Zmiany nie ominą też lotnictwa, które ma być włączone do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

źródło: Puls Biznesu 25.08.2008

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL