Bauma 2010 - premiera MAN TGS-WW

Bauma 2010 - premiera MAN TGS-WW

bauma-2010-tgs-ww

W dniach 19-25 kwietnia 2010 r. odbędzie się w Monachium największa wystawa maszyn i pojazdów budowlanych. Ściągną tam wystawcy z całego świata, aby zaprezentować nowości dla branży budowlanej. Na wystawie nie zabraknie czołowych koncernów samochodowych, które pokażą nowości z zakresu pojazów użytkowych.

MAN Nutzfahrzeuge zwiększa efektywność w sektorze budowlanym. Świadectwem tego jest szeroka gama ciężarówek, jakie zostały przygotowane na kwietniową prezentację.  

Swoją premierę będzie miał m.in. pojazd dla klientów spoza Europy, następca modelu TGA WorldWide MAN TGS-WW. MAN TGS-WW ma kontynuować historię sukcesu TGA-WW, która znalazła wielu zadowolonych klientów, od czasu jej wprowadzenia na rynek w 2003 r. Dzięki swojej odporności na trudne warunki eksploatacyjne oraz zwiększonej ładowności jest niezastąpionym autem w krajach o wysokich temperaturach powietrza. Umiejętności WorldWide zostały teraz połączone z jeszcze większym poziomem komfortu i bezpieczeństwa.

Podczas Bauma 2010 pojawi się na stoisku MAN również seria pojazdów CLA. Te wytrzymałe konstrukcje są produktem nowopowstałej spółki joint venture w Indiach, MAN FORCE TRUCKS Private Limited, której produkty są dedykowane rynkom Azji i Afryki.

Wysoka wydajność i niskie koszty transportu są charakterystyczne TGL, TGM, TGS i TGX w serii Trucknology Generation. Od lekkich do ciężkich wywrotek w różnych konfiguracjach napędowych po specjalistyczne  betonomieszarki i pompy do betonu pojazdy MAN znajdują zastosowanie dla prawie każdego rodzaju działalności w branży budowlanej. Na Bauma 2010 można zobaczyć w ujednolicony wygląd nowej generacji Trucknology. Wygląd, który koncern po raz pierwszy zaprezentował podczas IAA 2008, dotyczy wszystkich modeli samochodów ciężarowych MAN.

bauma-2010-tgl
Nowy TGL charakteryzuje się lepszą aerodynamiką i elegancką linia nadwozia. Wewnątrz kierowcy mogą spodziewać się wysokiej klasy siedzeń i jeszcze lepszej ergonomii. Pod maską znajdą też nowe 4-i 6-cylindrowe silniki z EGR (recyrkulacja spalin) z układem wtrysku paliwa Common Rail. Silniki te regulowane są na moce: od 110 kW (150 KM) i 184 kW (250 KM). W zależności od potrzeb rynku.

Jeśli chodzi o wybór z dostępnych rozstawów osi, długości podwozia, kabin i pakietów wyposażenia, TGL może być optymalnie dostosowane do najróżniejszych zadań. Dodatkową zaletą jes wzbogacanie modelu o nowoczesne układy. Spośród nich na uwagę zasługuje MAN TipMatic - zautomatyzowana skrzynia biegów, która sprawia, że TGL jest bardzo ekonomiczne i wygodne w prowadzeniu.

bauma-2010-tgm
MAN TGM to ciężarówka 1001 możliwości. Najlepsza klasa średnia zawieta się w przedziale od 12 do 18 ton DMC. TGM jest dostępny w trzech rozstawach osi z maksymalną masą całkowitą do 26 ton. TGM jest zwrotny i ma solidną konstrukcję, przez co doskonale nadaje się do pracy w budownictwie. Ładowność 13 t lub 18 t ze stałym lub rozłączanym napędem na wszystkie koła ma doskonałą przyczepność. TGM został też wyposażony w blokadę mechanizmu różnicowego przez co zwiększył swoją dzielność w terenie. Cztery różne rodzaje kabiny dodatkowo powiększają uniwersalność TGM. Ciekawostką jest zawieszenie samochodu z funkcją utrzymania stałego prześwitu pod podwoziem niezależnie od obciążenia. MAN TGM jest wyposażany w silniki 184 kW (250 KM) lub 250 kW (340 KM).

bauma-2010-tgs
MAN TGS dostarcza rozwiązania dla efektywnej logistyki. Od czasu swojego debiutu 3 lata temu, seria samochodów ciężarowych MAN TGS jest stałym elementem na budowach. Wykorzystanie TGS jest bardzo wszechstronne - jako pojedynczy pojazd lub ciągnik siodłowy. Atutem TGS jest ekonomiczny napęd wykorzystujący nowoczesne silniki MAN D20 i D26 z wtryskiem Common Rail regulowany na moce od 235 kW (320 KM) do 397 kW (540 KM) oraz najmocniejszy D28 500 kW (680 KM ). Zaletą budowlanego MAN-a TGS jest nie tylko jego wąska kabina, idealna dla tych warunków, ale również to że występuje w wielu konfiguracjach osi, także ze stałym napędem na wszystkie osie i może stawić czoła niemal każdemu wyzwaniu.

MAN TGS oferuje szeroki wachlarz możliwości konfiguracji zawieszenia. Zawieszenie pneumatyczne ze sterownikiem ECAS gwarantuje, że poziom jazdy niezależnie od warunków drogowych i obciążenia pozostaje taki sam. Jedną z specjalności MAN jest zawieszenie pneumatyczne na tylnej osi planetarnej - dostępne dla pojazdów budowlanych średnio eksploatowanych w trudnych warunkach.
Na uwagę w wyposażeniu TGS zasługuje zautomatyzowana skrzynia biegów MAN TipMatic Offroad której sterownik został dostosowany do optymalnego i szybszego doboru przełożeń w ciężkim terenie.
Kolejną innowacją MAN jest nowy hamulec tzw. kierowniczy. Pozwala on na zacieśnienie promienia skrętu wyhamowując koła po jednej stronie pojazdu. Dzięki aktywnej funkcji hamowania, tylne koła na wewnętrznej stronie zakrętu są mniej lub bardziej wyhamowywane, w zależności od tego, jak mocno skręcamy kierownicą. Włączenie tego systemu zmniejsza promień skrętu, co z kolei zmniejsza czas potrzebny do manewru w ciasnych miejscach lub na śliskiej nawierzchni. Hamulec kierowniczy, który jest dostępny dla pojazdów z napędem 6x4, jest aktywowany przez kierowcę po naciśnięciu przycisku i prędkości pojazdu do 30 km/h.


(MB)


artykuły pokrewne:

Sprzedaż naczep w 2009 r.

Rheinmetall MAN Military Vehicles

300 milionów na nowe technologie

MAN Story - kokurs filmowy MAN

MAN blisko Euro 6

Sezon na wywrotki

Budowlany TGS


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL