Nowy DAF CF i XF 2017 — Pure Excellence

Nowy DAF CF i XF 2017 — Pure Excellence

Firma DAF przedstawia nową generację samochodów ciężarowych CF i XF. Jesteśmy już po prezentacji prasowej - zatem kilka szczegółów:

Jak twierdzi holenderski producent innowacje związane z silnikiem i układem napędowym oraz optymalizacja aerodynamiczna przekładają się na niższe o 7% zużycie paliwa. Wydajność może zostać zwiększona w jeszcze większym stopniu dzięki nowemu systemowi zarządzania flotą DAF Connect. Nową generację CF i XF cechuje również zwiększona ładowność oraz poprawiony design kabiny wewnątrz i na zewnątrz, co zapewnia najwyższy możliwy komfort kierowcy i atrakcyjny wygląd.

Wygląd zewnetrzny - optymalizacja aerodynamiki
Aby osiągnąć najniższe możliwe zużycie paliwa, poprawiono aerodynamikę pojazdu między innymi dzięki nowej osłonie przeciwsłonecznej dla modeli CF i XF. Dodatkowo nowy XF wyposażono w przedłużenia krawędzi nadkola i prowadnice przepływu powietrza za przednim grilem w celu uzyskania optymalnych własności aerodynamicznych wokół pojazdu, włącznie z komorą silnika. Nowe rozwiązania w przednim grilu redukują opór czołowy, a nowe wypełnienia szczelin między kabiną a panelem reflektorów głównych pozwalają uzyskać najlepszą możliwą aerodynamikę.
Niższa o 100 kilogramów masa własna zwiększająca ładowność
W nowych modelach CF i XF firma DAF opracowała całkowicie nowy, kompaktowy układ oczyszczania spalin (EAS), który pozwolił uzyskać większą ilość miejsca dostępnego w podwoziu dla, między innymi, większych zbiorników paliwa, sprężarek, skrzynek narzędziowych czy podpór dźwigu.

Zmodernizowany panel przyrządów i układ deski rozdzielczej
Od momentu wejścia do kabiny w nowych modelach DAF CF i XF widać wysoki poziom jakości i komfortu kierowcy. Nowe, ciepłe i modne kolory deski rozdzielczej, foteli, zasłon, materacy oraz bocznych i tylnych ścian tworzą przyjemne dla oka wnętrze, w którym każdy kierowca poczuje się luksusowo. W modelu XF zastosowano nowe elementy dekoracyjne w kolorze piano black na desce rozdzielczej i tylnej ścianie, które zapewniają dodatkowe wrażenia estetyczne.
Nowy układ sterowania temperaturą i klimatyzacją
Nowe modele DAF CF i XF wyposażono w całkowicie nowy układ sterowania temperaturą i klimatyzacją (HVAC), który jest bardzo prosty w obsłudze. Zapewnia to również największą oszczędność paliwa, ponieważ inteligentny układ klimatyzacji zużywa mniej energii dzięki chłodzeniu powietrza tylko do takiego poziomu, jaki jest wymagany do osiągnięcia zadanej temperatury, zamiast mieszania maksymalnie zimnego i gorącego powietrza. Inteligentne sterowanie parownikiem również zapobiega zbędnemu schładzaniu powietrza. Do ogrzewania kabiny podczas przerw i w nocy w pełni zautomatyzowany układ HVAC korzysta z ciepła szczątkowego z silnika, co przyczynia się do niższego zużycia paliwa. W celu uzyskania najwyższego komfortu kierowcy nowe układy sterowania temperaturą i klimatyzacją mogą być również używane z wykorzystaniem nowego tylnego panelu ściennego z nowym wyświetlaczem temperatury.
Nowoczesną linię Exclusive Line cechuje deska rozdzielcza, panele drzwi (XF) i skórzane fotele w kolorze koniakowym, jak również stylowe, jasne kratki nawiewu powietrza. Skórzane koło kierownicy jest również oferowane w standardzie w luksusowych wersjach CF i XF.

Rozbudowane informacje dla kierowcy i przyjazność dla użytkownika
Panel wskaźników został przeprojektowany – zastosowano nową czcionkę zapewniającą bardziej nowoczesny i atrakcyjny wygląd oraz lepszą czytelność. Funkcje panelu informacyjnego kierowcy zostały również rozbudowane i obejmują dane z tachografu wskazujące kierowcy pozostały czas jazdy i czas odpoczynku.
Kierowcy skorzystają również z nowego oświetlenia wnętrza, umieszczonego w środkowej części deski rozdzielczej, przy czym duży, chowany stolik DAF i niezrównana przestrzeń kabiny pozostają niezmienione. Nowy przełącznik oświetlenia wnętrza wyróżnia się przyjaznością dla użytkownika dzięki możliwości przyciemniania do jazdy nocnej lub odpoczynku. Wszystkie funkcje związane z prędkością (w tym tempomat, przewidujący tempomat PCC i tempomat adaptacyjny ACC) są teraz perfekcyjnie i w sposób logiczny pogrupowane po prawej stronie koła kierownicy, tworząc doskonały interfejs człowiek-maszyna.

Układy napędowe
Najważniejszym punktem wyjściowym przy opracowywaniu nowych silników PACCAR MX-11 i MX-13 było zmniejszenie prędkości obrotowej silnika w celu zapewnienia możliwie jak najniższego zużycia paliwa. Nowe silniki MX-11 i MX-13 generują maksymalny moment obrotowy przy 900 obr./min bez kompromisu dla osiągów. W rezultacie silniki Nowych DAF CF i DAF XF pracują z prędkością około 1000 obr/min przy prędkości podróżnej pojazdu.
Nowy silnik PACCAR MX-11 jest dostępny w wersjach o mocy 220 kW/299 KM, 251 kW/341 KM, 270 kW/367 KM, 300 kW/408 KM i 330 kW/449 KM. Moment obrotowy silnika wynosi 1350 Nm i 1500 Nm w przypadku dwóch najlżejszych układów napędowych, które zostały opracowane pod kątem dystrybucji. Najmocniejsza wersja silnika osiąga maksymalny moment obrotowy wynoszący 2300 Nm.
Nowy silnik PACCAR MX-13 generuje moc wynoszącą 315 kW/428 KM, 355kW/483 KM i 390 kW/530 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi odpowiednio 2300 Nm, 2500 Nm i 2600 Nm.

Nowa skrzynia biegów TraXon w standardzie
Najnowsza generacja zautomatyzowanych skrzyń biegów TraXon jest oferowana w standardzie w nowych CF i XF, przy czym układ 12 biegów jest standardowy, a 16 biegów – proponowany jako opcja. Mniejsze straty przy tarciu, jeszcze szybsze przełączanie biegów oraz lepsze wykorzystanie funkcji EcoRoll pozwalają osiągnąć jak największe oszczędności paliwa, a cicha i płynna praca oraz precyzyjne działanie sprzęgła zapewniają komfort kierowcy. Zwiększona rozpiętość przełożeń zapewnia doskonałą manewrowość, nawet przy zastosowaniu szybszych układów przeniesienia napędu.
Zaawansowane funkcje oprogramowania układu napędowego
Nowe modele CF i XF wyposażono w całkowicie nową architekturę elektryczną i elektroniczną. Wprowadza ona nowy układ sterowania pojazdem zintegrowany z układem przeniesienia napędu, wyposażony w rozszerzone funkcje EcoRoll i tempomatu, takie jak tempomat dynamiczny. Ta nowa funkcja dostosowuje charakterystykę tempomatu do różnych warunków jazdy. Dzięki dalszej integracji przewidującego tempomatu PCC i EcoRoll, podczas jazdy pod górę PCC może teraz uruchomić układ EcoRoll we wcześniejszej fazie, kiedy obie technologie wyliczą, że masa pojazdu i jego prędkość są wystarczające, aby pokonać szczyt wzniesienia (na biegu jałowym) w ramach ustawionego zakresu prędkości pojazdu.

Konstrukcja osi tylnej została usprawniona w jeszcze większym stopniu, a w zależności od specyfikacji układu napędowego uzyskano przełożenia 2.05:1 pozwalające na jazdę z prędkością 85 km/h przy zaledwie 1000–1040 obr./min. Nowa generacja układów różnicowych osi tylnej ma całkowicie przeprojektowane koło talerzowe i wałek atakujący, co przekłada się na najwyższą trwałość i wydajność przy ekstremalnie niskim poziomie hałasu. Przyczynia się do tego nowa metoda produkcyjna, oparta na zastosowaniu nowoczesnego procesu szlifowania.
Zastosowanie olejów o niskiej lepkości i obniżenie poziomu oleju w osiach tylnych jeszcze bardziej zmniejszyło zużycie paliwa, podobnie jak koła zębate i łożyska o niskim współczynniku tarcia.

Wydajność hamulca silnikowego PACCAR Engine Brake
Oprócz parametrów silnika zwiększono również wydajność hamulca silnikowego PACCAR Engine Brake. Maksymalna moc hamulca w silniku PACCAR MX-11 wzrosła z 320 aż do 340 kW. Jeszcze większe wrażenie robi wzrost siły hamowania między 1000 a 1500 obr./min, wynoszący 20%. Maksymalna moc hamulca w silniku MX-13 wynosi co najmniej 360 kW, a w istotnym zakresie 1200–1500 obr./min siła hamowania wzrosła nawet o 30%. W związku z dostępnością doskonałej siły hamowania przy niskich obrotach, wymagana jest również rzadsza redukcja biegów, a komfort kierowcy dodatkowo wzrasta dzięki doskonałej wydajności hamulca silnikowego PACCAR Engine Brake.

Maksymalny czas pracy bez przestojów
Okresy międzyobsługowe w nowych modelach DAF CF i XF mogą zostać wydłużone ze 150 000 do 200 000 kilometrów. Pomimo niedużych rozmiarów nowego układu EAS, jego możliwości nadal nie mają sobie równych, co pozwoliło wydłużyć okresy usuwania popiołu do 500 000 kilometrów, dzięki czemu czas pracy bez przestojów jest wydłużony do maksimum.

Konstrukcja przyjazna dla producentów zabudów
Udoskonalona Metoda mocowania zabudowy BAM pozwala na najkrótszy czas opracowania zabudowy, ponieważ nowa konstrukcja tylnej części ramy umożliwia łatwe i szybkie zamocowanie np. windy załadunkowej oraz dzięki specjalnym płaskownikom szybki montaż zabudów typu furgon czy dźwigów.

System zarządzania flotą DAF Connect
Dostępny opcjonalnie, innowacyjny system zarządzania flotą DAF Connect dostarcza firmom transportowym dane o wydajności pojazdów i kierowców w czasie rzeczywistym. Informacje o lokalizacji pojazdów, zużyciu paliwa, przebiegach, poziomie wykorzystania floty oraz czasach przestojów są czytelnie prezentowane na dostępnym on-line pulpicie, który można dostosować indywidualnie do potrzeb i wymagań klienta.

Przyjazny dla użytkownika pulpit można skonfigurować w taki sposób, aby prezentowane były wyczerpujące raporty o zużyciu paliwa z bieżącymi i historycznymi danymi oraz możliwością porównania poszczególnych pojazdów i kierowców floty. Funkcja Live Fleet View dostarcza wszystkich niezbędnych informacji dotyczących lokalizacji pojazdów floty, aby umożliwić optymalne planowanie obejmujące pokonywane odległości, trasy oraz czas jazdy danego pojazdu i kierowcy. Klient może samodzielnie definiować sygnały alarmowe w przypadku wystąpienia odchyleń od żądanej prędkości, trasy, lokalizacji czy zużycia paliwa, co natychmiastowo poprawia wydajność floty.

System DAF Connect umożliwia optymalizację dostępności pojazdów, obniżenie kosztów eksploatacji i poprawę wydajności logistycznej. DAF Connect pozwala również firmie transportowej na bardziej efektywne planowanie obsług serwisowych oraz pozwala wykorzystać porady DAF.

Nowe modele CF i XF wejdą do sprzedaży latem 2017 roku jako ciągniki (FT) i podwozia (FA) 4x2 FT, ciągniki 6x2 FTG z kierowaną osią pchaną oraz nowym lekkim zawieszeniem (-29 kg) i FTP z osią pchaną wyposażoną w koła 18”, jak również jako podwozie 6x2 z pojedynczą osią wleczoną (FAR). Pozostałe konfiguracje zostaną udostępnione jesienią. Dealerzy DAF Trucks Polska zbierają już zamówienia na nowe modele XF i CF.

Nowe modele CF i XF Pure Excellence - w skrócie:
- Niższe o 7% zużycie paliwa
- Innowacje w silnikach PACCAR MX-11 i MX-13 o mocy do 530 KM
- Nowa wydajna zautomatyzowana skrzynia biegów TraXon
- Nowe osie tylne o szybszych przełożeniach
- Zaawansowane funkcje oprogramowania układu napędowego
- Optymalizacja aerodynamiczna
- Nowy hamulec silnikowy Paccar Engine Brake
- Niższa o 100 kilogramów masa własna zwiększająca ładowność
- Nowy kompaktowy układ oczyszczania spalin
- Okresy międzyobsługowe do 200 000 km

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL