Jesienią bezpieczniej z kamerką

Jesienią bezpieczniej z kamerką

Jesień to czas spadku bezpieczeństwa na drogach. W ostatnich dniach września doszło do niemal 900 wypadków z udziałem kierowców.

Zdaniem ekspertów, sposobem na ograniczenie liczby kolizji jest dokumentowanie przypadków nieprawidłowego postępowania w czasie jazdy.

Początek astronomicznej jesieni pokazał, że kierowcy muszą zachować wzmożoną ostrożność. Od 23 września do 1 października na polskich drogach doszło do niemal 900 wypadków, w których rannych zostało ponad 1010 osób.

- Te dane to dowód, że jesienią należy dołożyć szczególnych starań, by podróże samochodem nie były obciążone niepotrzebnym ryzykiem - mówi Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Spy Shop.

Ekspert wskazuje, że sposobem na poprawę drogowego bezpieczeństwa mogą być popularne rejestratory trasy. Filmiki z takich urządzeń mogą stanowić podstawę do karania piratów drogowych i w ten sposób pomóc w zapobieganiu wypadkom samochodowym.

Kierowcy pomagają policji
Policja już od dłuższego czasu zachęca do przesyłania nagrań video na swoje skrzynki mailowe. Na stronach większości Komend Wojewódzkich powstały nawet specjalne zakładki, gdzie w ramach akcji Stop Agresji Drogowej zamieszczono instrukcje dotyczące przekazywania materiałów w ręce funkcjonariuszy.

- Rejestratory trasy stały się niemal nieodłączonym elementem wyposażenia wielu samochodów w Polsce. Dzięki nim można w prosty sposób udowodnić winę pirata drogowego lub poinformować policję o tym, że ktoś prowadzi pod wpływem alkoholu - tłumaczy Paweł Wujcikowski.

W wyniku współpracy policjantów i kierowców, udało się już zatrzymać wielu potencjalnych sprawców wypadków. Jednak okres jesienno-zimowy może przynieść wzrost liczby kolizji drogowych. By tego uniknąć należy zachować szczególną ostrożność za kierownicą, ale pomocna będzie też czujność w obserwacji i informowaniu o niepokojących zachowaniach na drodze.

Rejestratory na jesienne wieczory
By takie działania były łatwiejsze i bardziej sprawne, należy wybierać rejestratory, które sprawdzą się w warunkach nocnych i ograniczonej widoczności. Jak wybrać taką kamerę?

- Musi przede wszystkim posiadać obiektyw, pozwalający nagrywać w warunkach niedostatecznego oświetlenia, czyli po prostu sprawdzać się równie dobrze w dzień, jak i w nocy - mówi Paweł Wujcikowski.

Ekspert zwraca również uwagę na takie cechy, jak szeroki kąt widzenia kamery (najlepiej od 120 do 140 stopni), nagrywanie obrazu w jakości HD, czy czujnik przeciążeń. Ten element zabezpiecza nagania przed skasowaniem w przypadku stłuczki lub innego rodzaju kolizji. Przydatną funkcją jest także oznaczanie nagrań datą i godziną. To pozwala funkcjonariuszom na sprawniejsze określenie okoliczności zdarzenia zarejestrowanego na nagraniu.


4trucks.pl / Spy Shop

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL