Znaki drogowe - od tej strony ich nie znasz

Znaki drogowe - od tej strony ich nie znasz

Trudno wyobrazić sobie sprawną organizację ruchu bez udziału znaków drogowych.

Kierowcom zdarza się mieć z nimi na pieńku: a to nie zauważa znaku, a to uznają go za niepotrzebny i zignorują. Choć mijają je codziennie często nie wiedzą o nich wszystkiego. Warto uzupełnić swoją wiedzę, zanim złapie się niepotrzebny mandat.

Żarty na bok, zostaw znaki
To, że rozróżniamy dwa rodzaje znaków drogowych: poziome i pionowe, wie każdy kursant szkoły jazdy. Większość kierowców bez problemu wskaże też sześć głównych grup znaków pionowych: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające. Z prawidłowym odczytywaniem treści znaków bywa różnie, jednak ich przestrzeganie jest obowiązkiem uczestników ruchu. Za łamanie poleceń wydawanych przez znaki grożą kary. Kwoty mandatów oscylują między 50 a 500 zł. Co bardziej nerwowi i skłonni do żartów kierowcy powinni pamiętać, że znaki drogowe trzeba zostawić w spokoju. - Próby ich usunięcia, zasłonięcia czy uszkodzenia mogą sprowadzić na sprawcę mandat w wysokości 400 zł - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Niedozwolone jest także odwrotne działanie czyli np. samowolne umieszczanie jakiegoś znaku na drodze, które zagrożone jest 100 złotowa kara - dodaje Florkowska.

Wymagaj od znaków
Kierowcy powinni wypełniać polecenia "wydawane" przez znaki, jednak sami mają też prawo wymagać, aby owe znaki były umieszczone na drodze w odpowiedni sposób. Wytyczne, co do tego jak powinno ustawiać się znaki, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Znaki powinny być usytuowane po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią jeśli dotyczą wszystkich pasów ruchu. W określonych przypadkach znaki mogą stać także po lewej stronie jezdni. Z punktu widzenia kierowcy istotniejsza jest kwestia tego w jakiej odległości od siebie można umieszczać poszczególne znaki. Jak czytamy w rozporządzeniu, następny znak powinien być umieszczony za poprzedzającym w odległości co najmniej:
- 50 m na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h,
- 20 m na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h,
- 10 m na pozostałych drogach.

Tak daleko, tak wysoko
Wytyczne dotyczą także odległości znaków od jezdni oraz wysokości ich umieszczenia. Znaki na drogach z poboczem muszą być umieszczone tak, aby odległość znaku od krawędzi korony drogi była nie mniejsza niż 0,5 m. (korona drogi to wg ustawy o drogach publicznych "jezdnia z poboczami, zatokami autobusowymi, a przy drogach dwujezdniowych - również z pasami awaryjnego postoju i pasem dzielącym jezdnie"). Co jeśli warunki nie pozwalają na umieszczenie znaku poza koroną drogi? Jeśli mamy do czynienia z drogami gruntowymi to znak trzeba umieścić na poboczu w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od krawędzi jezdni. Jeśli z kolei mamy drogę z poboczami o nawierzchni twardej to wówczas znaki muszą stać w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od krawędzi pobocza. W przypadku szerokiego nasypu znaki można umieszczać w koronie drogi w odległości nie większej niż 5 m od krawędzi jezdni. Znaki na ulicach muszą zostać umieszczone w odległości 0,5-2 m od krawędzi jezdni. Jeżeli chodzi o ich wysokość, to dolna krawędź znaku powinna być z reguły umieszczona min. 2 m od poziomu drogi. Jeśli jednak znak stoi w obszarze zabudowanym na chodniku, to wówczas wartość ta wzrasta do 2,2 m.


4trucks.pl / Korkowo.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL