Przejście graniczne w Korczowej - nowe rozwiązania

Przejście graniczne w Korczowej - nowe rozwiązania

Od 17 grudnia funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Służby Celnej realizują w przejściu granicznym w Korczowej pilotażowy projekt FORECASTER, którego celem jest zwiększenie przepustowości przejść granicznych.

Nowe rozwiązania stosowane będą na dwóch pasach odpraw w ramach tzw. "zielonego korytarza". Osoby wybierające ten pas do przekroczenia granicy deklarują, że nie posiadają towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia celnego, zaś kontrola celna odbywa się na podstawie analizy ryzyka.
Straż Graniczna i Służba Celna w ramach projektu FORECASTER wprowadzą nowe procedury w organizacji kontroli granicznej i celnej, m.in. poprzez zminimalizowanie czynności rejestracyjnych. Dodatkowo służby pracujące w systemie one stop (kontrola graniczna i celna w jednym miejscu) zastosują wspólną analizę ryzyka, w czym pomoże im automatyczne pozyskiwanie niezbędnych danych.

Do tej pory podróżni przekraczający granicę, po kontroli paszportowej dokonywanej przez Straż Graniczną, przekazywali paszport funkcjonariuszowi Służby Celnej wykonującemu zadania na stanowisku kontrolerskim. Od dziś, dzięki wykorzystaniu przez Służbę Celną nowych mobilnych urządzeń, podróżni nie będą musieli opuszczać samochodu, a funkcjonariusz celny będzie mógł wykonywać obowiązki bezpośrednio na pasie odpraw przy pomocy mobilnego urządzenia.

Osoby, które będą próbowały wykorzystać szybką odprawę na "zielonym korytarzu" do przemytniczych celów, będą musiały liczyć się z surowymi konsekwencjami karnymi.


4trucks.pl / Straż Graniczna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL