Finał Young European truck Driver 2005- Kraków

Finał Young European truck Driver 2005- Kraków
     Koncern Scania przy współpracy z Komisją Europejską i IRU oraz m.in. takimi sponsorami jak Michelin i Shell, już tradycyjnie- co dwa lata organizuje konkurs na najlepszego młodego kierowcy ciężarówki- Young European Truck Driver

    Zawody kierowców biorących udział w Konkursie Young European Truck Driver 2005 odbywały się we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w Turcji, Norwegii i Szwajcarii. Wyłonieni finaliści będą rywalizować w Sztokholmie miedzy 15 a 17 września 2005. Główną nagrodą w tegorocznym konkursie jest Scania Seria R, czyli "Ciężarówka Roku 2005 dla Kierowcy Roku". Druga nagroda to udział w imprezie "A Michelin Driving Experience", której celem jest prezentacja idei wyścigów samochodowych (przygotowanie teoretyczne oraz jazdy próbne samochodem formuły pierwszej). Trzecia nagroda - wizyta we włoskim mieście Maranello, ojczyźnie Ferrari, podczas "Shell F1 weekend" (zwiedzanie słynnej fabryki Ferrari, toru testowego i muzeum Ferrari).
 Ponadto wszyscy europejscy finaliści zostaną zaproszeni w październiku 2005 r. na wystawę RAI w Amsterdamie (Europejska Wystawa Transportu Drogowego) podczas której otrzymają pamiątkowe medale i wezmą udział w konferencji z młodymi inżynierami projektującymi pojazdy Scania. Zdobywcy trzech pierwszych nagród w finale europejskim w listopadzie 2005 r. zostaną zaproszeni do Brukseli na organizowaną przez Scania konferencję poświęconą zagadnieniom transportu. 

    W kwietniu, maju i czerwcu  na terenie całego kraju odbywały się lokalne eliminacje. Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 500 młodych kierowców. Kandydaci, którzy pomyślnie przeszli test teoretyczny obejmujący zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego i eksploatacji pojazdów wzięli udział w praktycznym sprawdzianie na placu manewrowym - jeździe sprawnościowej oraz bezpiecznej i oszczędnej jeździe na trasie ciągnikiem siodłowym z trzyosiową naczepą i ładunkiem. Do jazd testowych oraz podczas krakowskiego finału wykorzystano nowy ciągnik siodłowy Scania Serii R 

Finał Konkursu zbiegł się z 12-tym Trakerskim Spotkaniem w Krakowie. Do ścisłego finału weszło 11 najlepszych kierowców, którzy musieli przejść trzy przygotowane zadania-

 • test pisemny z zagadnień przepisów ruchu drogowego, przepisów międzynarodowych oraz eksploatacji pojazdów.

Jak się dowiedzieliśmy od uczestników finału, największe problemy sprawiły im zasady kodeksu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

 • test drogowy, czyli jazda zestawem (ciągnik Scania Serii R+ naczepa o tonażu 40 t ) na ponad 28 km krakowskiej obwodnicy. Liczyła się nie tylko technika jazdy, jak najkrótszy czas, ale także jak najmniejsze zużycie oleju ale przede wszystkim zużycie paliwa.      

Średnie zużycie paliwa przez ciągnik siodłowy z maksymalnie obciążonym zestawem podczas testu na obwodnicy wokół Krakowa osiągane przez  finalistów wynosiło od 25,6 l/100km (kierowca Marek Szerenos) do 33,4 l/100km.

Podczas jazd po mieście w samochodach umieszczono 4 kamery, które cały czas monitorowały pracę kierowcy i jego "zachowanie"

 • Najtrudniejszy, a zarazem najbardziej spektakularny, odbywający się przy udziale widzów- uczestników Trakerskich Spotkań, okazał  się konkurs jazdy na placu manewrowym wymagający precyzji i dużej odporności psychicznej. W "skład" tej konkurencji wchodziło 8 zadań: 
 • slalom,
 • najazd przednim zderzakiem na wyznaczoną linię,
 • wjazd tyłem do garażu- jak najbliżej tylną rampą do ustawionych desek,
 • najazd na linie przednimi kołami
 • przewrócenie prawego pachołka za pomocą kołka umieszczonego na prawym dolnym stopniu kabiny,
 • ustawienie beczek w jak najmniejszej odległości i ominięcie ich zestawem,
 • przebicie balona przyklejonego na beczce za pomocą szpikulca (wysokość balona to ok. 1/2 wysokości chłodnicy ),
 • ustawienie pojazdu w pozycji wyjściowej.

Podczas finału polskiej edycji konkursu Young European Truck Driver 2005 opiekunem i doradcą młodych kierowców był Tomek Załucki, zwycięzca polskiej edycji konkursu w 2003 roku, obecnie pracujący jako koordynator i instruktor Szkoły Jazdy Scania. 

  Zwycięzcą drugiej edycji konkursu został Marek Szerenos z Białegostoku, drugie miejsce zajął Rafał Rogalski z miejscowości Fabianki k. Włocławka, a trzeci był Grzegorz Don z Potoczka k. Kłodzka. Na finale ogólnoeuropejskim w Szwecji z pozostałymi 27 finalistami z poszczególnych krajów zmierzy się Marek Szerenos, a R. Rogalski i G. Don będą mu kibicować.

Przedstawiamy.

Finaliści polskiej edycji Europejskiego Konkursu Young European Truck Driver 2005:

I miejsce: Marek Szerenos, 31 lat, Białystok, prowadzi własną firmę przewozową (3 ciągniki  siodłowe z naczepą). Przewozi głównie tynki mineralne firmy ZPB Jerzy  Maciejewski z Bełchatowa, na trasach: Polska - Litwa, Łotwa, Białoruś, Rosja. Ma wykształcenie średnie mechaniczne. Liczy na sukces podczas finału w Szwecji.

II miejsce: Rafał Rogalski, 26 lat, Fabianki (kujawsko-pomorskie), pracuje w firmie Paw Trans, z  Poniatowej, prowadzi zestaw ciągnik-cysterna w transporcie międzynarodowym  (głównie Europa zachodnia i południowa). Wykształcenie ekonomiczne. Przede wszystkim chciał się sprawdzić.

III miejsce: Grzegorz Don,  24 lata, Potoczek koło Międzylesia (Kotlina Kłodzka), prowadzi gospodarstwo rolne. Jako kierowca pracuje w dwóch firmach, na co dzień kieruje ciągnikiem  Scania z naczepą lub tandemem. Pokonuje trasy całej Europy, z wyjątkiem  Skandynawii. Prowadzenie pojazdu to jego hobby i pasja. Z wykształcenia jest  bohemistą

Pozostali finaliści (w  kolejności alfabetycznej):

 •  Robert Baran, 33 lata, Piaski k. Lublina. Pracuje w prywatnej firmie transportowej, posiadającej ciągniki z  naczepami i izotermy. Najczęściej prowadzi ciągnik Scania 144. Wykształcenie mechaniczne. 
 •  Bogdan Buchała, 29 lat, Oświęcim,  pracuje w firmie Koziński Transport Spedycja obsługującej kierunek Włoch i Austrii. Zaczynał jako kierowca pojazdów dostawczych.
 • Paweł Gamoń, 27 lat, Limanowa,  pracuje w firmie Doma Transport zajmującej się transportem kontenerów. Z  zawodu jest elektromechanikiem.
 • Zbigniew Kosobucki, lat 35, Pasłęk,  jest zawodowym żołnierzem w siłach powietrznych  WP. Jeździ ciężarówką od 11 lat, jego ojciec również jest kierowcą. Prowadzi pojazd z naczepą o ładowności 60 ton przystosowaną do przewozu czołgów.
 •  Paweł Majas, 23 lata, Krowice  Zawodnie (powiat kaliski), pracuje w firmie MTD import-Export Dariusz  Rogaczewski. Na co dzień jeździ ciągnikiem Scania na trasach do Niemiec i krajów Beneluksu. Pracuje od dwóch lat. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. 
 •  Sławomir  Mazur, 32 lata, Białogard,  pracuje w firmie Kora Transport, zajmującej się spedycją (plandeki) na  trasach całej Europy. W zawodzie kierowcy pracuje już siódmy rok.  Wykształcenie średnie techniczne,
 • Rafał Michalik, lat 32, Toruń,  posiada własną firmę (1 ciągnik Scania), współpracuje z firmą Truck Gigant,  z wykształcenia mechanik samochodowy.
 • Dariusz  Serafiński, 31 lat, Sieradz.  Pracuje w firmie transportowej. Najczęściej przewozi materiały budowlane.  Pracuje w firmie od 5 lat.

W czasie spotkania z uczestnikami zadaliśmy im pytanie: "Co należałoby zmienić w organizacji lub przeprowadzaniu tego rodzaju konkursu- na szczeblu regionalnym ?"

Odpowiedź była jedna- wszyscy żalili się, że po finałach regionalnych nie poznali swoich wyników. Wiedzieli jedynie kto z nich był najlepszy i przechodzi do finału krajowego...

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników, mając jednocześnie nadzieję, że za dwa lata także staniecie do rywalizacji !


Więcej zdjęć z finału YETD 2005 dostępnych jest w naszej galerii: tu >>>

źródło: tekst własny + materiały Scania Polska

 

 

Image
Pamiątkowe zdjęcie przed rozpoczęciem zmagań...
Image
Image
Przedstawienie finalistów
Image
Ostanie wskazówki dla kierowców
Image
Próbna jazda i wyjasnienie zadań...
Image
Pierwsze zadanie- slalom
Image
Zadanie nr. 2- najazd zderzakiem nad linię
Image
Dokladne pomiary odległości...
Image
Wjazd tyłem do garażu- tym razem nie udany...
Image
Za pomocą tego urządzenia należało strącić pachołek
Image
Ustawienie beczek na jak najmniejszą odległość- 265 cm
Image
Najazd na linię przednimi kołami- tym razem także nie udało się tego dokonać
Image
Jedna z najtruniejszych konkurencji- przebicie balona. Zadanie zaliczyło 5-u kierowców z 11 zawodników.
Image
Pamiątkowe zdjęcie po ogloszeniu wyników...
Image
i Najlepszy Kierowca Ciężarówki 2005 roku !


Wyszukiwarka

Informacje