Wakacyjne podróże z systemem viaTOLL

Wakacyjne podróże z systemem viaTOLL

W związku z rozpoczęciem okresu letnich wakacji i wzmożonym ruchem na polskich drogach, przypominamy zasady dotyczące wnoszenia opłat elektronicznych w systemie viaTOLL.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów oraz zespołów pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że przed wjazdem na drogę płatną użytkownicy pojazdów o DMC > 3,5 t powinni dokonać rejestracji w systemie i zainstalować urządzenie pokładowe viaBOX w pojeździe.

Poniżej prezentujemy dwa przykłady pojazdów objętych obowiązkową rejestracją w systemie viaTOLL:
1. Samochód osobowy z przyczepą (także kempingową) o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu powyżej 3,5 tony objęty jest obowiązkową rejestracją w systemie viaTOLL. Kierowcy takich pojazdów mają obowiązek zainstalować wewnątrz pojazdu urządzenie pokładowe viaBOX, które posiada funkcję manualnego włączania i wyłączania trybu "pojazd z przyczepą". Aby włączyć tryb „pojazd z przyczepą” kierowca musi przytrzymać przycisk przez ponad 2 sekundy do czasu, gdy dioda "2" zaświeci się jednokrotnie. Kolejne przytrzymanie przycisku spowoduje, że viaBOX wróci do trybu "pojazd bez przyczepy", a przełączenie zostanie potwierdzone pojedynczym sygnałem świetlnym diody „X”. Z możliwości tej korzystają kierowcy pojazdów, które podlegają opłacie tylko wtedy, gdy ciągną przyczepę oraz pojazdów, które ciągnąc przyczepę podlegają innej stawce opłat (gdy dopuszczalna masa całkowita zestawu przekracza 12 ton).

2. Kamper (czyli zintegrowany samochód turystyczny, specjalnie w tym celu zbudowany lub wyposażony, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony objęty jest obowiązkiem rejestracji w systemie viaTOLL.

System viaTOLL nie jest jednak obowiązkowy dla:
1. Samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu równej lub niższej niż 3,5 tony. Kierowca takiego pojazdu może jednak dobrowolnie korzystać z systemu viaTOLL na autostradzie A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica i tym samym wnosić opłatę w sposób elektroniczny. Aby było to możliwe obowiązkowa jest wcześniejsza rejestracja i zakup urządzenia viaAUTO.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta. Równocześnie przypominamy, iż rejestracji w systemie viaTOLL można dokonać w Miejscach Obsługi Klienta, a ich pełna lista znajduje się na stronie viatoll.pl w zakładce Obsługa Klienta.

Najświeższe informacje zawsze na www.viaTOLL.pl 


4trucks.pl / viaTOLL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL