GDDKiA rozpoczęła specjalistyczną kontrolę oznakowania poziomego

GDDKiA rozpoczęła specjalistyczną kontrolę oznakowania poziomego
Do 4 września 2010 r. na wybranych odcinkach dróg krajowych w Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie prowadzić pomiary odblaskowości oznakowania poziomego. Badania będą prowadzone przy użyciu samochodu pomiarowego wyposażonego w specjalistyczne optyczne urządzenie pomiarowe. Zastosowane urządzenie jest skalibrowane i posiada międzynarodowy certyfikat do wykonywania pomiarów. Kontrole ruszyły w poniedziałek 30 sierpnia. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa ruchu na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Pomiary odbywają się w sposób ciągły, co odróżnia je od tradycyjnych pomiarów ręcznych, czyli pomiarów reflektometrem. Ręczny pomiar jest możliwy jedynie punktowo. Otrzymane wyniki dają informację o całym badanym odcinku, a nie tylko w odniesieniu do wybranych miejsc.

Prędkość poruszania się specjalnego pojazdu podczas pomiarów to nawet 97 km na godzinę. Samochód nie powoduje utrudnień w ruchu na badanych odcinkach oraz daje możliwość wykonania pomiarów na 300 km oznakowania poziomego dziennie. Wyniki przedstawiają każdy metr oznakowania w kilometrze drogi z dokładną pozycją GPS.

Celem stosowania urządzenie optycznego jest sprawdzenie czy parametry wykonanego oznakowania poziomego spełniają określone wymogi w warunkach suchej i mokrej nawierzchni. Taki system pomiarów gwarantuje GDDKiA efektywne wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na budowę oznakowania poziomego. Dzięki pomiarom poprawione zostaną parametry oznakowania tam, gdzie będzie to konieczne. Tym samym użytkownicy dróg będą mogli bezpiecznie poruszać się po czytelnej drodze, także podczas ulewnego deszczu.

Po uzyskaniu wniosków z pomiarów na odcinkach dróg, które okażą się nie oznakowane w sposób optymalny zostanie wprowadzony szereg działań korygujących, które w krótkim czasie poprawią jakość oznakowania. To główny cel badań – GDDKiA zależy na maksymalnym podnoszeniu bezpieczeństwa kierowców poruszających się po drogach krajowych.

Harmonogram przeprowadzanych pomiarów:
- poniedziałek 30 sierpnia 2010r.
S8 „Radzymin – Wyszków”
S7 „Warszawa – Płońsk”

- wtorek 31 sierpnia 2010r.
S7 „Grójec - Jedlińsk”

- środa 1 września 2010r.

A2 „ Stryków – granica woj. łódzkiego”

- czwartek 2 września 2010r.
A2  „granica woj. łódzkiego – Nowy Tomyśl”

- piątek 3 września 2010r.
A4 „Katowice – Szarów”

- sobota 4 września 2010r.
A4 „ Zgorzelec – Krzyżowa”

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL