Dwupasmówką do Świecka

Dwupasmówką do Świecka
Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska (spółka z grupy Jana Kulczyka) podpisali umowę na budowę i eksploatację autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Świecko - poinformował rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Budowa ostatniego, zachodniego odcinka autostrady A2, prowadzącego aż do granicy z Niemcami, rozpocznie się w marcu 2009 r. i zakończy (według planu) w IV kwartale 2011 r.

Odcinek autostrady z Nowego Tomyśla do Świecka ma długość ponad 105 km i zostanie wykonany z betonu. Jeden kilometr autostrady został wyceniony na 12,2 mln euro.

Projekt budowy obejmuje wykonanie m.in. nowego odcinka dwujezdniowej autostrady płatnej, modernizację istniejącej drogi nr 2 na odcinku Świecko-Rzeplin, przebudowę dojazdów i dróg krzyżujących się z autostradą oraz budowę infrastruktury związanej z użytkowaniem autostrady.

Z informacji z resortu infrastruktury wynika, że cała autostrada A2 łącząca przejścia graniczne w Świecku i Kukurykach będzie liczyć 610 km. Do tej pory mamy 252-kilometrowy odcinek A2 - Nowy Tomyśl-Stryków.

Na trasie będą umieszczone cztery punkty poboru opłat, ale ich wysokość ustali minister infrastruktury.
Opłaty za nowy odcinek drogi będą pobierane w tzw. modelu za dostępność. Oznacza to, że AW będzie pobierać myto od kierowców i przekazywać je do państwowego funduszu, który z kolei będzie płacić tej firmie za dostępność trasy dla kierowców. Podobny ustalono na trasie A 1 Gdańsk-Toruń, której koncesjonariuszem jest Gdańsk Transport Company.

Kierowcy jadący z Niemiec będą mogli od Świecka jechać przez 18 km za darmo, bo pierwszą bramkę napotkają dopiero w Rzepinie.


źródło: PAP, PB.pl 31.08.08

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL