Daimler przedstawia rozwiązania przyszłości

Daimler przedstawia rozwiązania przyszłości
ImagePodczas wrześniowych targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze koncern Daimler zapowiedział prezentację w sumie ponad 80 pojazdów: Mercedes-Beznz oraz Mitsubishi Fuso Canter.


Tegoroczna wystawa, pod hasłem "Kształtujemy Transport Przyszłości" ma pokazać wkład niemieckiego koncernu w prace nad ekologią, ekonomicznością oraz projektowaniem coraz bezpieczniejszych pojazdów.


"Gwiazdą" na stoisku Daimlera będzie flagowy okręt floty: Mercedes-Benz Actros III generacji w wersji budowlanej. Pojazd ten jest doskonale przystosowany do wyzwań stawianych przez sektor budowlany. Pomimo, iż konstrukcyjnie oparty jest na nowym drogowym Actrosie, ma swoje własne specyficzne cechy. Jedną z nich, szczególnie ważną, jest ochronna płyta ze stali nierdzewnej, osłoniająca chłodnicę i silnik. Równie rzucające się w oczy są dobrze zabezpieczone lusterka zewnętrzne. Budowlany Actros jest dostępny na życzenie z nową 12-biegową przekładnią Mercedes PowerShift, która została nazwana PowerShift Offroad.

Szczególnie ciekawie zapowiada się nowa generacja ciągnika siodłowego do ciężkich zastosowań - Mercedes-Benz Actros SLT, który zaprojektowano dla maksymalnej masy zestawu 250 t. Wzmocniony silnik V8 o pojemności 15,9 l zapewnia moc 480 kW (653 KM) i maksymalny moment obrotowy 3000 Nm, gdy przeniesienie mocy odbywa się za pomocą sprzęgła hydrodynamicznego.

Mercedes-Benz Actros, który został zaprezentowany wiosną i jest pierwszą ciężarówką wyposażoną w standardzie w automatyczną skrzynię biegów, będzie miał swoją oficjalną konsumencką premierę w Hanowerze. Bardzo wydajna skrzynia biegów Mercedes PowerShift 2 robi niesamowite wrażenie możliwością szybkiej i miękkiej zmiany biegów. Kierowca ma do wyboru duży zakres poprawionych i udoskonalonych trybów pracy. Warto również zwrócić uwagę na ciągle unikalny wśród systemów bezpieczeństwa system hamowania awaryjnego Active Brake Assist, zastosowany w Actrosie.

Drugim niezwykle ważnym aspektem prezentacji Daimlera na targach IAA będą napędy alternatywne. Światową premierą będzie tam Mercedes-Benz Axor BlueTec Hybrid, pierwsza ciężarówka przeznaczona do transportu dalekobieżnego, w której zastosowano napęd hybrydowy. W tym pojeździe ma on postać hybrydy równoległej, co pozwala na uzyskanie oszczędności w zużyciu paliwa rzędu 6 proc.

Inny samochód ciężarowy Mercedes-Benz z napędem hybrydowym - Atego BlueTec Hybrid o DMC 12 t, już od początku tego roku jeździ po europejskich drogach. To dowodzi realizacji idei określonej w inicjatywie Daimlera „Tworzymy transport przyszłości” – popularyzacji napędów alternatywnych w pojazdach ciężkich. Jednakże poza badaniami i wprowadzaniem do eksploatacji napędów alternatywnych, Daimler cały czas optymalizuje napęd dieslowski, który ma ciągle duży potencjał oszczędności. Dowodzi tego m.in. Mercedes-Benz Atego z systemem „start-stop” – zatrzymywania i uruchamiania silnika.

Mercedes-Benz Zetros to nazwa nowej rodziny off-roadowych ciężarówek z napędem na wszystkie koła. Te tradycyjne ciężarówki z silnikiem umieszczonym przed kabiną mają wiele różnych zastosowań i dostępne są w wersjach dwu- i trzyosiowych z pojedynczymi oponami. Podstawę nowej koncepcji pojazdu stanowi zmodyfikowane podwozie Actrosa z napędem na wszystkie koła, połączone z nowym modułem kabiny. Sześciocylindrowy rzędowy silnik OM 926 LA o mocy 240 kW (326 KM) i pojemności 7,.2 l napędza pojazd przy pomocy hydraulicznie sterowanej ośmiobiegowej przekładni.


Mercedes-Benz Econic będzie miał co najmniej dwie premiery na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych w Hanowerze. Jedną z nowości jest Econic BlueTec Hybrid, który niebawem wejdzie w fazę produkcji, posiadający równoległy napęd hybrydowy do silnika wysokoprężnego OM 906 LA o mocy 210 kW (286 KM). Mercedes-Benz zaprezentuje również unikatowy na skalę światową studyjny projekt - Econic NGT Hybrid, która łączy silnik na gaz ziemny spełniający normy EEV z silnikiem elektrycznym. Przewidywane jest niewiarygodne zmniejszenie kosztów paliwa do 60 procent w porównaniu z napędem wysokoprężnym.

Na targach nie zabraknie również nowości w segmencie pojazdów dostawczych Mercedes-Benz. Szczegółową relację z 62. targów pojazów użytkowych przedstawimy państwu po zakończeniu imprezy.

(MB)
materiały: Daimler AG


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL