Targi TRANSEXPO - podsumowanie

Targi TRANSEXPO - podsumowanie

4trucks_1_-600         4_trucks2_-_600

Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego to największa tego typu impreza w Europie środkowo - wschodniej. W 2011 r. przyjechało tu 160 wystawców z 11 krajów m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec Czech, Włoch, Francji i Polski oraz ponad 4500 branżowych zwiedzających. Co roku na TRANSEXPO czołowe firmy z branży prezentują rynkowe hity, nowości, ale przede wszystkim ta wystawa to miejsce międzynarodowych premier. Partnerem strategicznym targów w 2011 r.  był AUTOSAN S.A.

Z roku na rok targi TRANSEXPO wzbudzają coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród wystawców, ale także zwiedzających i specjalistów z branży. Po raz drugi w ramach targów odbył się Salon Wyposażenia Stacji Kontroli Pojazdów MOTO-TECH. To specjalistyczna wystawa dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie stacji diagnostycznych. Pojazdy transportu miejskiego, podmiejskiego i międzymiastowego, auta turystyczne, specjalistyczne i gospodarcze, części zamienne oraz elementy wyposażenia tych pojazdów to tylko niewielka część tego, co zaprezentowane było na kieleckiej wystawie. Jak co roku podczas TRANSEXPO czołowe firmy z branży prezentują pojazdy nowej generacji gwarantujące najwyższy standard, komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów. W halach Targów Kielce zobaczyć można pojazdy, wyposażenie i infrastrukturę związaną z przewozem pasażerów.

W 2011 r.  wśród premier znalazł się przede wszystkim pierwszy w Polsce elektryczny autobus firmy Solaris. Dwie nowości pokazał również AUTOSAN. Pierwsza to SANCITY 10LF - uzupełnienie oferty w zakresie autobusów miejskich rodziny SANCITY, przeznaczony jest do obsługi przewozów pasażerskich na liniach o mniejszym natężeniu ruchu. Przystosowany do przewozu ok. 90 pasażerów. Drugi autobus to TRAMP FL - nowe oblicze dobrze znanego międzymiastowego TRAMP-a, które łączy w sobie zarówno sprawdzone konstrukcje jak i nowoczesne rozwiązania. W ostatnich latach TRAMP był jednym z modeli autobusów, które cieszyły się największym powodzeniem na polskim rynku. Przedsiębiorstwo AMZ z Kutna wystąpiło z autobusem City Smile. Innowacyjność pojazdu polega na zastosowaniu lekkiej konstrukcji doskonale idącej w parze z nowoczesnym wyglądem autobusu oraz wykorzystaniu najnowszej technologii, co z kolei bezsprzecznie wpływa na komfort jazdy. City Smile CS12LF zapewnia 31 miejsc siedzących dla pasażerów oraz 74 miejsca stojące .Został  on wyposażony w 6-cio cylindrowy silnik Cummins ISBev6.7 300B, który w polskim autobusie został zastosowany po raz pierwszy.

Targi były bogate w wydarzenia towarzyszące. Jednym z nim była pierwsza w Polsce wystawa zabytkowych autobusów. Najstarszym z eksponatów był klasyczny ogórek - Jelcz 272 Mex z 1971 r. Model ten to perfekcyjnie przebudowany autobus miejski z modelu 043. Na wystawie zobaczyć można było sześć innych pojazdów: San H-100B z 1973 r.  - dokumentujący jedną z najliczniejszych serii autobusów dla średnich i małych miast, Ikarus 260.04 z 1982 r. - kultowy autobus odbudowany w kompletacji pierwszych dostaw z przełomu lat 70./80., Jelcze 043 z 1985 i 1986 r. - autobusy międzymiastowe służące także zastępczo w komunikacji miejskiej. Eksponaty przyjechały z: Krakowa, Poznania i Warszawy.
 
Organizatorem wystawy był jednoczesny współorganizator targów TRANSEXPO - Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. W organizacji wystawy aktywny udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z trzech ww. miast. W związku z targami odbyła się Konferencja Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej pt. Plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego , a także spotkanie szkoleniowe Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.  Codziennie miały również  miejsce prezentacje i konferencje zorganizowane prze firmy biorące udział w targach.

Dodatkową atrakcją były  Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów, które  zgromadziły ponad 30 zawodników. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach - autobusy turystyczne i autobusy lokalne, rozwiązywali test pisemny oraz udzielali pierwszej pomocy. Bezkonkurencyjnym ich zwycięzcą został pracownik kieleckiego MPK - Janusz Kaszuba. W 2006 wystawa otrzymała Medal Europejski dla Usług. TRANSEXPO posiada także rekomendację Polskiej Izby Przemysłu Targowego.  Honorowy patronat nad  wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski, Bożentyna Pałka - Koruba oraz Prezydent Miasta Kielce, Wojciech Lubawski. Współorganizatorem wystawy była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

Źródło: TRANSEXPO

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL