WITD: Kierowali pojazdem na cudzych kartach

WITD: Kierowali pojazdem na cudzych kartach

Podczas działań kontrolnych prowadzonych od początku września 2013 r. przez inspektorów z Oddziału Wydziału Inspekcji w Kwidzynie kontroli poddano kilkadziesiąt pojazdów.

Podczas tych kontroli ujawniono, aż 3 kierowców którzy prowadzili pojazd używając cudzej karty kierowcy, wpływając tym samym na niewłaściwe rejestrowanie swojego czasu pracy. Urządzenia rejestrujące zainstalowane w pojazdach rejestrowały na kartach aktywność kierowców którzy nie znajdowali się w pojeździe. Każdy z kierowców, który korzystał z cudzej karty kierowcy wydłużał sobie czas pracy nie rejestrując na własnej karcie swojej aktywności i w ten sposób przedłużał sobie dzienny czas pracy. Każdy z kierowców został ukarany mandatem karnym w wysokości po 2000 zł.

Wobec przewoźników wszczęto również postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym.

Skala tego niebezpiecznego dla innych użytkowników dróg zjawiska jak widać jest znaczna. W przedstawionym przykładzie jest to na tyle widoczne, iż tylko w ciągu kilku dni zatrzymano aż 3 karty kierowców. Zarówno przedsiębiorcy transportowi, jak i każdy z uczestnik ruchu drogowego winien mieć świadomość jakie mogą być skutki zdarzeń drogowych z udziałem zespołem pojazdów 40 tonowym prowadzonych przez przemęczonych i niewypoczętych kierowców.


4trucks.pl / WITD Gdańsk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL