GPS na pewno legalny?

GPS na pewno legalny?

Monitoring pojazdów w autach służbowych nie jest chyba zaskoczeniem już dla nikogo.

Instalowanie nadajników GPS to coraz częściej stosowana praktyka ułatwiająca optymalizację kosztów, a także sprawniejsze i efektywniejsze zarządzanie flota aut. Jednak czy taki monitoring jest jednak całkowicie legalny?

Po co monitoring?
Coraz więcej pracodawców, zwłaszcza tych działających w branży transportowej lub zatrudniających wielu przedstawicieli handlowych, decyduje się na montaż monitoringu pojazdów. Przede wszystkim wpływa na to chęć zmniejszenia kosztów związanych z użytkowaniem aut, w tym wydatków na paliwo czy naprawy. Jest to możliwe m. in. na podstawie analizy wygenerowanych raportów. Z perspektywy przedsiębiorcy istotne znaczenie ma również fakt, że dzięki taki systemom możliwa jest optymalizacja tras, a co za tym idzie realne korzyści dla firmy. Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą pojazdów do dyspozycji oddają wiele wariantów usług, dzięki którym są w stanie na bieżąco nie tylko kontrolować, ale również optymalizować pracę kierowców.

- Dodatkowo rozwiązania takie jak monitoring pojazdu pozwalają na kontrolę czasu pracowników, jego efektywnego wykorzystywania czy weryfikowania wykonania zadań - mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego Flotis.pl. - Systemy monitoringu posiadają wiele możliwości kontroli oraz analizy ponoszonych wydatków. Użytkownicy do dyspozycji mają przydatne funkcjonalności, mogą sprawdzać m. in. aktualne położenie pojazdów floty, ich wykorzystanie w celach prywatnych, częstotliwość postojów, prędkości z jakimi poruszają się kierowcy - dodaje M. Słodownik.

Co na to prawo?
Z jednej strony urządzenie GPS zabezpiecza mienie pracodawcy (np. przed kradzieżą), z drugiej pozwala na kontrolowanie działań pracownika - czy wykonuje on pracę w sposób należyty. Powstaje pytanie czy sprawowany przez pracodawcę nadzór nad pracownikiem za pomocą systemu GPS jest dopuszczalny w świetle obowiązujących przepisów prawa?

Pracodawca jako właściciel auta, ma prawo kontrolować w jaki sposób jest ono wykorzystywane. Zainstalowanie urządzenia GPS w służbowym samochodzie jest dopuszczalne, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. - Pracodawca powinien przede wszystkim poinformować pracownika o tym, że w pojeździe znajduje się urządzenie lokalizacyjne np. poprzez odpowiednie zapisy w umowie o pracę, regulaminie pracy lub polityce użytkowania pojazdu służbowego (tzw. car policy) - wyjaśnia adwokat Anna Brykczyńska z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. Co ważne, powinien to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania auta. Kolejną ważną kwestią jest konieczność zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa wszystkim przetwarzanym w ramach monitoringu danym osobowym. Również w tym przypadku pracownik powinien wcześniej zostać poinformowany kto i w jaki sposób będzie przetwarzał dotyczące go dane.

Z punktu widzenia pracodawcy ważna jest prosta informacja. Stosowanie systemu GPS jest dopuszczalne. Należy jednak pamiętać o uprzednim poinformowaniu o tym pracownika.


4trucks.pl / Flotis.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL