Samochód sam wezwie pomoc - nowe przepisy UE

Samochód sam wezwie pomoc - nowe przepisy UE

W poduszkach powietrznych i karoserii samochodów od 2015 r. montowane będą specjalne czujniki, które w razie wypadku automatycznie wezwą pomoc - zadecydował Parlament Europejski.

Każdy nowy samochód wyprodukowany po 2015 roku będzie fabrycznie wyposażony w system nazwany eCall. W razie poważnego wypadku system ten automatycznie nawiązuje połączenie z europejskim numerem alarmowym 112 i przesyła informacje o lokalizacji pojazdu do najbliższych służb ratowniczych.

- Pozwala to skrócić czas reakcji służb nawet o połowę, a tym samym ograniczyć skutki obrażeń i ocalić życie osób, które mogą nie wiedzieć, gdzie się znajdują lub nie są zdolne do porozumiewania się - przekonuje KE.

System powiadamiania o wypadkach eCall - zdaniem Komisji Europejskiej - mógłby doprowadzić do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków nawet o 2,5 tys. rocznie.

Na razie urządzenia i czujniki mają znaleźć się w nowych samochodach, ale niewykluczone, że kolejna nowelizacja obejmie też pojazdy ciężarowe, autobusy oraz motocykle.

Wypadki drogowe kosztują unijną gospodarkę ponad 160 mld euro rocznie. Wyposażenie wszystkich samochodów w UE w system powiadamiania o wypadkach mogłoby przynieść oszczędności rzędu 26 mld euro rocznie, przy czym koszty samego systemu szacuje się na mniej niż 100 euro na pojazd.


4trucks.pl / PIM

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL