Wychowujemy piratów drogowych

Wychowujemy piratów drogowych

Rodzice jako kierowcy nie dają swoim dzieciom dobrego przykładu.

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Continental, wiodącego producenta opon na rynku europejskim, 75% rodziców wścieka się podczas jazdy, 54% krzyczy a kolejne 41% kłóci się między sobą w samochodzie przy dzieciach. Zdaniem młodych pasażerów ich rodzice wykazują brak koncentracji za kierownicą, a mimo to ponad 90% z nich jest ogólnie zadowolonych ze stylu jazdy rodziców i czuje się bezpiecznie na drogach. 

Kolejnym błędem popełnianym przez 21% rodziców jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. 45% młodych respondentów przyznaje, że ich rodzice nie koncentrują się na prowadzeniu samochodu. Dzieci zwracają także uwagę na różnicę w zachowaniu za kierownicą między ojcem i matką. Chociaż 73% dzieci przyznało, że ich tata jeździ szybciej niż mama, a jedna trzecia opisała zachowanie ojców jako agresywne, mimo to wolą ich styl ojca. Uważają również swoje matki za mniej doświadczonych kierowców (42%).
 
- Małe dzieci już wkrótce staną się kierowcami dlatego rodzice powinni dawać im przykład jak należy postępować na drodze. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że większość z nich nie bierze tej odpowiedzialności na poważnie. Szczególnie, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa drogowego jest o 38% wyższa w przypadku dzieci, których rodzice mają więcej niż trzy wykroczenia drogowe na koncie - komentuje wyniki badań dr. Ralf Cramer, Członek Zarządu Continental.
 
Krzyki i kłótnie rodziców za kierownicą nie pozostają bez wpływu na psychikę dziecka. Prawie jedna czwarta z nich czuje się zdenerwowana z tego powodu. Obawy u dzieci rodzi również zbyt duża prędkość jazdy. Jak pokazują badania więcej niż jedna trzecia dzieci prosi rodziców aby zwolnili. 
 
Badanie zostało przeprowadzone w Niemczech na zlecenie Continental wśród 500 dzieci w wieku 4 - 16 lat we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dolnej Saksonii.
 
 
4trucks.pl / Continental Opony Polska 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL