Ekologicznie zapakowani

Ekologicznie zapakowani

Każdy, kto ma do czynienia z logistyką wie, jak ważne jest odpowiednie zapakowanie danych produktów. Liczy się dobre zabezpieczenie, a także funkcja informacyjna danego opakowania.

Przeważnie do tego celu korzysta się z pojemników jednorazowych. Jednak istnieją o wiele wygodniejsze rozwiązania.

Dlaczego opakowanie jest tak ważne?
Oczywiste jest, że najważniejszą funkcją opakowań jest ochrona zawartości. Zniszczenie danego produktu może być przecież bardzo kosztowne. Dlatego też funkcja ochronna powinna być całkowicie dostosowana do charakterystyki technicznej i użytkowej produktu, no i oczywiście do jego cenności. 
 
Istnieją również funkcje magazynowe, transportowe oraz manipulacyjne. Wiążą się one z podatnością na procesy mechanizacji oraz automatyzacji. Opakowania powinny być dopasowane do obowiązującego, znormalizowanego systemu wymiarowego. Również muszą one ułatwiać składowanie czy formowanie jednostek ładunkowych.
 
Opakowania odgrywają bardzo ważną rolę marketingową. Są one nośnikiem informacji, co również jest wykorzystywane w procesach manipulacyjnych i magazynowych. Chodzi tutaj o takie szczegóły jak na przykład masa jednostkowa, liczba produktów znajdujących się w opakowaniu, kod kreskowy czy indeks jako klasyfikator wewnętrzny. Dzięki nim o wiele sprawniej odbywa się magazynowanie, manipulowanie, a także sterowanie przepływem. 
 
Czy jest inne wyjście niż utylizacja
Funkcje utylizacyjne także mają związek z procesami logistycznymi. W ostatnich czasach zwraca się szczególną wagę na problem wielokrotnego wykorzystywania lub problem kasacji zużytych opakowań. Ważne jest to, żeby maksymalnie ograniczyć powiększanie wysypisk odpadów nie podlegających biologicznemu rozkładowi. 
 
W niedalekiej przyszłości na pewno będzie można powiedzieć, że logistycy mają wpływ na środowisko naturalne. Nie chodzi tutaj jedynie o wpływ na emisję spalin, lokalizację magazynów czy wolny ruch samochodów na drogach, ale także dotyczy to zagadnienia pakowania. 
 
Dzisiaj logistyka opakowań wielokrotnego użytku zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Odpowiedni wybór opakowania, jak i optymalne zagospodarowanie nośników ładunku stały się istotnym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstw. 
 
Stosowanie takich rozwiązań pod względem ekonomicznym jest bardzo korzystne, a na pewno odgrywa ono dużą rolę również pod względem ekologicznym. Nawet po zużyciu czy uszkodzeniu, pojemniki mogą być przerobione na regrantulat i wykorzystane do produkcji. 
 
Systemy przeznaczone do wielokrotnego użytku i wykonane z sztucznego tworzywa mogą tworzyć w procesie ich wykorzystania obieg zamknięty między producentem towaru, a  centrum logistycznym czy dystrybutorem.  Pojemniki tego typu mogą funkcjonować w takim obiegu od 5 nawet do 20 lat.
 
Korzyści z opakowań wielokrotnego użytku 
Takie opakowania nie są jedynie odpowiedzią na ekologiczne zapotrzebowania. Są one również praktycznym rozwiązaniem z paru innych powodów. Między innymi dobrze dobrane opakowania przeznaczone do wielokrotnego użytku znacząco upraszczają proces pakowania i dzięki temu redukują koszty handlingu. 
 
Dają one również korzyść klientowi, który korzysta z usług centrum logistycznego lub kooperującego ze stałym dostawcą komponentów do produkcji. Mianowicie zostaje wyeliminowany problem gromadzenia,  a później usuwania opakowań. Klient może po prostu odesłać spedytorowi dany pojemnik wraz z materiałem wypełniającym, który służy zabezpieczeniu opakowań towarów.
 
Dzięki temu, że są one o wiele bardziej wytrzymałe, zagwarantowana jest ich długa żywotność. Stanowią także lepsze zabezpieczenie towarów. Redukuje to znacznie ryzyko powstawania strat czy uszkodzeń podczas transportu. 
 
Jak widać, zainwestowanie w takie opakowania opłaca się o wiele bardziej niż korzystanie z tych jednorazowych. Dobrze o tym wie spółka Georg Utz, która od wielu lat oferuje szeroką gamę takich pojemników. Wybór ich produktów można znaleźć na stronie www.utzgroup.com.pl
 
Systemy pojemników z tworzywa sztucznego oraz palet stały się nieodzownym wyposażeniem magazynów wysokiego składowania oraz zakładów produkcyjnych różnych branż w Europie. Na pewno istotne w tym wypadku są aspekty ekonomiczne oraz ekologiczne. Dlatego warto zastanowić nad takimi zmianami w swoim przedsiębiorstwie. 
 
 
4trucks.pl / utzgroup.com.pl
 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL