Prostownik do akumulatorów przydatnym narzędziem w domu i serwisie

Prostownik do akumulatorów przydatnym narzędziem w domu i serwisie

Akumulatory, pomimo że są urządzeniami bezobsługowymi, wymagają naszego zainteresowania w kilku drobnych, ale istotnych kwestiach.

Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, powinniśmy zdecydować się na kupno prostownika.

Rozładowany akumulator unieruchomi auto
Współczesne samochody są niemal przeładowane elektroniką. Dlatego najdrobniejsze problemy z dostarczaniem prądu przez akumulator mogą oznaczać duże kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem pojazdu. Nie możemy więc zupełnie nie interesować się stanem naszej baterii. Szczególnie, gdy z samochodu korzystamy sporadycznie. Wówczas ryzyko szybkiego rozładowania akumulatora jest bardzo wysokie. Dlaczego? W czasie postoju bateria powoli się rozładowuje. Jeśli dodatkowo wyruszamy samochodem na krótkie trasy, to alternator nie jest w stanie w tym czasie naładować w pełni baterii. Taki stan rzeczy jest niebezpieczny dla naszego akumulatora. Może to prowadzić bowiem do powolnego zasiarczenia jego płyt, co wpływa negatywnie na jego żywotność. Jeśli jesteśmy w takiej właśnie sytuacji powinniśmy pomyśleć o zakupie prostownika.

Prostownik do akumulatorów – rodzaje
Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli prostowników. Najtańsze będą służyły jedynie do ładowania baterii. Bardziej funkcjonalne są jednak prostowniki do akumulatorów mikroprocesorowe. W tych urządzeniach za proces ładowania odpowiada mikroprocesor, dzięki czemu jest on w pełni bezpieczny. Największą jego zaletą jest szereg dodatkowych funkcji, które sprawiają, że ze zwykłego prostownika staje się on sprzętem diagnostycznym. Przede wszystkim posiadają one możliwość ładowania akumulatorów zarówno 12, jak i 24V. Zobacz tutaj prostownik do akumulatorów, który naładuje baterię w każdym samochodzie o pojemności do 2000 cm3. Dzięki temu świetnie sprawdzi się on w sytuacji, gdy posiadasz kilka różnych samochodów oraz warsztatach samochodowych. Warto także zwrócić uwagę na jego wagę oraz małe wymiary. Umożliwiają one łatwy transport w bagażniku naszego auta. Dostępna funkcja rozruchu sprawia, że urządzenie to może uratować nas w momencie, gdy akumulator wyczerpie się nam w drodze. Na rynku są również dostępne prostowniki, które sprawdzą żywotność baterii, stan jej oraz alternatora, czy wykryją jakąś wadę. Dzięki funkcji odsiarczania możemy zaś zregenerować nasz akumulator, co może przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie.

Prostowniki do akumulatorów posiadają też różne stopnie ładowania. Oprócz tradycyjnego, wolnego ładowania, możemy też korzystać z opcji "boost", czyli szybkiego ładowania. Musimy jednak rozważnie korzystać z tej funkcji. Nie każdy akumulator bowiem jest przystosowany do szybkiego ładowania. Dlatego, jeśli tylko mamy czas, to lepiej ustawiać tryb wolny. Przy odpowiedniej wartości prądu skutecznego ładowania, prostownik naładuje baterię w kilkanaście godzin. Aby tak się stało, jego wartość powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora. Przydatną opcją jest także funkcja podtrzymania, która umożliwia odłączenie akumulatora bez straty ustawień urządzeń elektronicznych. Takie urządzenie dostępne jest pod tym linkiem. Jego największą zaletą jest możliwość stosowania w przeróżnych maszynach, dzięki czemu sprawdzi się on zarówno w serwisach, jak i do użytku domowego.

Przeczytaj też:
Co zrobić ze zużytym akumulatorem

O recyklingu akumulatorów rozmawiamy z Wojciechem Kopaczem, menadżerem Bio Service.

Akumulatory spełniające wysokie wymagania

Technologia w motoryzacji rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Autobus elektryczny dla Warszawy

Idealny dla potrzeb mieszkańców Warszawy autobus nie jest prototypem. Produkowany seryjnie eBus wozi pasażerów m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, we Włoszech, Izraelu, Turcji i Chinach. Nowa generacja prostowników EXIDE

Dodatkowe_przewody_-600

Exide Technologies rozszerza swoją ofertę o linię nowoczesnych prostowników do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych o szerokim zastosowaniu. Są one wygodne w użyciu i łatwe w obsłudze. Zostały stworzone w oparciu o najnowocześniejsze technologie.

CENTRA HEAVY – do pojazdów ciężarowych

Exide Technologies opracował i wprowadza obecnie na rynek nową gamę akumulatorów CENTRA® HEAVY dedykowanych do pojazdów ciężarowych, rolniczych oraz autobusów.

Nowa koncepcja produktowa podzielona na kilka podstawowych gam: Centra® Expert Endurance, Centra® Expert, Centra® Professional Power i Centra® Professional oferuje pełne pokrycie zapotrzebowania na energię profesjonalnych użytkowników.

Centra® HEAVY jest nie tylko nową ofertą produktową, ale przede wszystkim nowym sposobem podejścia do optymalnego wyboru przez użytkownika akumulatora. Materiały informacje towarzyszące wprowadzeniu nowej gamie produktów zawierają pełen zakres informacji, wskazówek na temat kluczowych elementów, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego dla swojego pojazdu akumulatora (wielkości silnika, wyposażenie pojazdu, warunki jazdy, czynników zewnętrzne takie jak pogoda czy rodzaj warunków drogowych).

“Wymieniając akumulator w pojeździe ciężarowym powinno się mieć na względzie to czy dany pojazd w pierwszej kolejności potrzebuje podwyższonych parametrów rozruchowych, czy też priorytetem jest zapewnienie niezawodnego długotrwałego źródła zasilania wszystkich zamontowanych na pokładzie pojazdu urządzeń. Nasza nowa koncepcja wsparta odpowiednimi materiałami informacyjnymi ułatwia zarówno identyfikację własnych potrzeb przez użytkownika, jak i wybór najbardziej optymalnego typu akumulatora” - mówi Jarosław Nadstazik, Marketing Manager Exide Technologies S.A. „Trafnie dobrany produkt gwarantuje odpowiedni długi okres żywotności akumulatora, a co za tym idzie uniknięcie niepotrzebnych dodatkowych kosztó”. – dodaje.

Centra® HEAVY jest dopełnieniem wprowadzonego z sukcesem w zeszłym roku programu dla akumulatorów osobowych Centra® Evolution. Centra® HEAVY w pełni będzie dostępny na rynku w październiku bieżącego roku. Jego europejska premiera będzie miała miejsce na targach branży motoryzacyjnej Equip’Auto 2009 w Paryżu, które odbywać się będę w dniach 13-18 października br.

 

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL