Zablokował rondo

Zablokował rondo

Ponadgabaryt bez zezwolenia

 

Prawie 40-metrowej długości ciężarówka ponadgabarytowa bez zezwolenia odpowiedniej kategorii, wymaganego dla tego typu pojazdu, zablokowała rondo w okolicy węzła Żdżary na autostradzie A2 pod Koninem. W odblokowaniu skrzyżowania pomagali wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Informacja o nietypowej sytuacji na skrzyżowaniu wpłynęła do inspektorów z konińskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu w środę, 4 kwietnia 2018 r. w godzinach porannych. Szybko udali się zatem we wskazane miejsce w celu próby przywrócenia możliwości przejazdu przez rondo, a następnie przeprowadzenia kontroli drogowej transportu ponadgabarytowego.

Inspektorzy ustalili, że pilot, który prowadził pojazd ponadgabarytowy, pomylił zjazd z autostrady i skierował blisko 40-metrowej długości zespół pojazdów z ładunkiem na rondo w Żdzarach. Geometria tego skrzyżowania okrężnego nie pozwalała na przejazd tak długiej ciężarówki. W wyniku tego, że rondo było nieprzejezdne, szybko utworzyły się spore korki na drogach dojazdowych.

Inspektorzy podjęli działania mające na celu bezpieczne wycofanie z ronda pojazdu ponadgabarytowego. Gdy skomplikowany manewr powiódł się, skierowali go do pobliskiej miejscowości, gdzie mogli dokonać kontroli drogowej. Zespół pojazdów wraz z ładunkiem mierzył 38,9 metra. Kierowca ciężarówki-zawalidrogi okazał inspektorom zezwolenie kategorii V, które dopuszczało przejazd pojazdu wraz z ładunkiem tylko do 30 metrów długości. Podczas kontroli stwierdzono więc brak zezwolenia odpowiedniej kategorii, czyli w tym przypadku VII.

Pojazd ponadgabarytowy został skierowany na parking strzeżony do chwili przedstawienia odpowiedniego zezwolenia. W konsekwencji wobec przewoźnika będzie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 15 000 złotych za brak odpowiedniego zezwolenia na przejazd pojazdu ponadgabarytowego.
Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL