Niemcy testują elektryczne ciężarówki

Niemcy testują elektryczne ciężarówki

W Niemczech ruszył pierwszy flotowy test bezemisyjnych ciężarówek z napędem elektrycznym.

W tym celu Fuso - marka Daimler Trucks współpracuje z władzami Stuttgartu oraz firmą logistyczną Hermes.

 

Miejskie przedsiębiorstwa Stuttgartu będą testować cztery 6-tonowe pojazdy ciężarowe Fuso Canter E-Cell przez okres 12 miesięcy w wymagającym, codziennym środowisku swojej pracy. Dwa z nich, z nadwoziem typu wywrotka, będą wykorzystywane w budownictwie drogowym i utrzymaniu terenów komunalnych, a dwa pozostałe, z nadwoziami skrzyniowymi, zostały przydzielone do transportu mebli i przewozu odpadów.

 

W rocznych testach floty bezemisyjnych ciężarówek bierze udział także firma logistyczna Hermes, która wykorzysta Cantera E-Cell do dostarczania miejskich przesyłek. To ważny partner testowy Mercedes-Benz w obszarze napędów alternatywnych - z producentem spod znaku trójramiennej gwiazdy współpracuje już od lat 80. Niedawno kierowcy Hermesa przeprowadzali np. testy elektrycznego Vito E-Cell, użytkując je na trasach doręczania paczek w obrębie Berlina i Hamburga. Do 2020 roku firma chce w dalszym stopniu istotnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla w ramach swojej floty. Już teraz wszystkie jej pojazdy dystrybucyjne użytkowane w centrum Londynu mają napęd elektryczny. W znaczących, pilotażowych projektach w dziedzinie nowoczesnej mobilności Hermes bierze udział także w Niemczech.

  

11 kwietnia 2016 roku, w obecności burmistrza Stuttgartu Fritza Kuhna, pięć elektrycznych Fuso Canterów zostało oficjalnie przekazanych do testów przez dra Wolfganga Bernharda, Członka Zarządu Daimler AG i szefa Daimler Trucks & Buses, a także Marca Llistoselli, prezesa i dyrektora generalnego Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) oraz szefa Daimler Trucks Asia.

  

Pierwsze doświadczenia z użytkowania całkowicie elektrycznych Canterów firma Fuso zebrała w Portugalii w 2015 roku. Testy ośmiu egzemplarzy Cantera E-Cell zakończyły się dużym sukcesem. Używały ich nie tylko firmy kurierskie i spedycyjne, ale też lokalne władze oraz miejskie przedsiębiorstwa ogrodnicze. Ładowanie akumulatorów ze źródła prądu 230 V / 32 A trwało około 7 godzin, a użycie systemu szybkiego ładowania (390 V/100 A) pozwoliło skrócić ten czas do zaledwie godziny. 

 

Rezultat tej rocznej, praktycznej próby wykazał, że pojazdy bez trudu przetrwały testy codziennego użytkowania w warunkach miejskiego transportu dystrybucyjnego. Z zasięgiem ponad 100 km Cantery E-Cell przekraczają średni dystans, jaki każdego dnia pokonuje wiele aut ciężarowych eksploatowanych w lekkim transporcie dystrybucyjnym. Próba wykazała również, że koszty użytkowania - uwzględniając aktualne ceny oleju napędowego i energii w Portugalii - są tu nawet o 64% niższe od konwencjonalnej ciężarówki z silnikiem Diesla.

 

W Portugalii Canter E-Cell pozwala zaoszczędzić 1000 euro na każde 10 000 km

 

Firma Fuso opracowała zasilaną elektrycznie, lokalnie bezemisyjną ciężarówkę Canter E-Cell. Pojazd powstał w centrum kompetencji Daimler Trucks ds. napędu hybrydowego w Kawasaki. Jego prototyp zadebiutował na niemieckich targach pojazdów użytkowych w 2010 roku. Obecna partia egzemplarzy testowych została wyprodukowana na linii produkcyjnej dla prototypów w fabryce Fuso w portugalskiej miejscowości Tramagal.

  

Z zewnątrz jedyną różnicą pomiędzy Fuso Canterem E-Cell a jego odpowiednikiem z silnikiem wysokoprężnym lub napędem hybrydowym są zestawy akumulatorów umieszczone po obu stronach ramy, ważące łącznie 600 kg. Elektryczny zespół napędowy znajduje się za niezmienioną kabiną, zajmując miejsce 3-litrowej jednostki Diesla. Silnik z magnesami trwałymi dostarcza moc 110 kW (150 KM) i napędza tylne koła za pośrednictwem przekładni jednostopniowej.

 

Dopuszczalna masa całkowita podwozia wynosi 6 ton. Rozstaw osi 3400 mm oferuje przestrzeń dla nadwozia o długości do 5,0 m. Jego masa musi zostać odjęta od nośności podwozia, wynoszącej 3 tony. Do dyspozycji pozostaje więc nieco ponad 2 tony ładowności - w większości zastosowań w miejskim transporcie dystrybucyjnym to więcej niż potrzeba.

 

4trucks.pl / Fuso

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL