Jak sprawdzić oryginalność żarówek samochodowych?

fot. OSRAM

Prawie każdy z kierowców, choć raz w swoim życiu zmierzył się z wyzwaniem zakupu żarówki samochodowej.

Kupujemy i ufamy, że produkt zawsze spełni swoją rolę. Niestety coraz częściej możemy trafić na podróbki, ale jedynie 9% kierowców wie, w jaki sposób sprawdzić oryginalność źródeł światła, a tylko 6% faktycznie tę oryginalność sprawdza – takie wnioski przynosi najnowsze badanie wykonane na zlecenie OSRAM.

Z badania przeprowadzonego w październiku tego roku przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM, wynika, że większość kierowców z ufnością traktuje oferty rynkowe dotyczące żarówek i lamp samochodowych. Gdy kupujemy żarówki, 87% respondentów zakłada, że kupiło oryginalne produkty. Tymczasem warto wiedzieć, że niestety rozszerza się skala zjawiska obniżania jakości produktów, i podszywania się niektórych sprzedawców pod markowych producentów. Kiedy decydujemy się na kupno oświetlenia z nieznanego źródła, musimy robić to bardziej świadomie – ostrzega Magdalena Bogusz, marketing manager speciality lighting w OSRAM. Nie powinniśmy dać się skusić wyjątkowo niskim cenom i nierynkowym ofertom. A jeśli już z nich skorzystamy, to powinniśmy pamiętać o tym, by sprawdzić nasze zakupy. Jeśli tego nie zrobimy, może okazać się, że „oszczędność” będzie nas słono kosztować.

- Firma OSRAM przygotowała specjalne narzędzia, które pomogą zweryfikować oryginalność produktów. Proponujemy klientom dwa rozwiązania, które odnoszą się do lamp ksenonowych – produktów najczęściej podrabianychinformuje Magdalena Bogusz - Jednym z nich jest zaawansowany system kodowania produktów – należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to jedynie najnowszych lamp, wyprodukowanych po 1 października 2015 roku. Dlatego, aby dać możliwość sprawdzenia lamp, które znalazły się na rynku wcześniej, stworzyliśmy serwis internetowy www.czyoryginal.pl, gdzie na podstawie zdjęć produktu, opakowania i dowodu zakupu, wykonanych np. smartfonem, można uzyskać informację od specjalisty z jakim produktem mamy do czynienia. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Jeśli mamy wątpliwości, czy na pewno kupiliśmy lampę ksenonową OSRAM, wystarczy wysłać wymaganą dokumentację poprzez formularz na stronie. Po analizie specjalistów, szybko otrzymamy wyniki ekspertyzy i informację, czy nasz produkt jest oryginalny. Lampy ksenonowe OSRAM wyprodukowane po 1 października 2015 r. posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Na każdym opakowaniu znajduje się kod, a na lampie dane, które razem tworzą unikalny zestaw informacji, co pozwoli każdemu klientowi zweryfikować oryginalność produktu. Na stronie www.osram.com/trust można uzyskać informację zwrotną od razu po wprowadzeniu wymaganych informacji. Takie rozwiązania powinny odpowiedzieć na potrzeby klientów, bo z badania ARC wynika, że blisko 90% respondentów chciałoby mieć możliwość weryfikacji online oryginalności zakupionych lamp samochodowych. Jeśli okaże się, że kupiliśmy produkt nieoryginalny – w ciągu 14 dni możemy zwrócić go do sklepu i zażądać zwrotu pieniędzy. Warto to zrobić, bo lampy złej jakości mogą zdecydowanie pogorszyć sprawność naszego oświetlenia, a przez to nasze i innych bezpieczeństwo zostanie zagrożone przypomina Magdalena Bogusz.

- Warto też korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych miejsc zakupu. Firma OSRAM przygotowała listę swoich dystrybutorów, można ją znaleźć na www.osram.pl/automoto Chcemy ułatwić naszym klientom znalezienie bezpiecznych miejsc zakupuwyjaśnia te działania przedstawicielka firmy OSRAM - Dlatego poza listą dystrybutorów uruchomiliśmy też Program Certyfikowanych Sprzedawców, w którym wskazujemy bezpieczne, sprawdzone przez nas miejsca zakupu w internecie. W ten sposób pomagamy naszym klientom zadbać o właściwe, oryginalne oświetlenie, a przez to także o ich bezpieczeństwo na drodze. Te działania to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów – jak wynika z badania, dla ponad 2/3 respondentów certyfikat przyznany sprzedawcy przez producenta żarówek samochodowych jest zapewnieniem, że tam można kupić oryginalne produkty.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2015 roku przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM na grupie 500 osób w wieku 25 lat i więcej, posiadających prawo jazdy i samochód oraz odpowiedzialnych za zakup części samochodowych.

4trucks.pl / OSRAM

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL