piątek, 24 października 2014

Przebudowa DW-513 zakończona

18 miesięcy trwała realizacja prac budowlanych przy przebudowie drogi wojewódzkiej nr 513 z Pasłęka do Ornety.

Inwestycję o wartości 60,8 mln zł netto zrealizowała na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie Skanska. Trasę symbolicznie otwarto.

Wykonawca musiał wykonać szereg prac związanych z odnowa nawierzchni i jej wzmocnieniem do nośności 100kN/oś. Skanska poszerzyła koronę jezdni, wyregulowała pobocza, przebudowała i wyremontowała wszystkie przepusty.

- Zadanie polegało także na przebudowie skrzyżowań, korekcie łuków drogi i regulacji odwonienia na całej długości odcinka, który przebudowywaliśmy - mówi Robert Dróbka, kierownik budowy z firmy Skanska. - Ponadto, zadbaliśmy o uporządkowanie połączeń z drogami gminnymi. Do użytku pieszych i rowerzystów oddano także nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe - dodaje.

Przy realizacji tego projektu wykonawca zastosował mieszankę mineralno-cementowo-emulsyjną, która jest wykorzystywana w procesie głębokiego recyklingu na zimno materiałów pochodzących z rozbiórki starej nawierzchni. Materiał jest uzupełniany o nowe kruszywo, emulsję asfaltową, cement i wodę. Tworzy to gotową warstwę nawierzchni drogowej. Potencjalny odpad staje się trwałym materiałem budowlanym.

Projekt pn. "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 513 na odc. Pasłęk - Orneta wraz ze zmianą przebiegu na terenie Pasłęka” został podzielony na dwa etapy: pierwszy obejmuje odcinek z Pasłęka do Ornety, a drugi fragment od węzła Pasłęk-Północ do Pasłęka wraz ze zmianą przebiegu na terenie Pasłęka. Obie inwestycje wykonała firma Skanska.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.