poniedziałek, 07 lutego 2011

Zielona alternatywa Air Products

aurobus_wodor_600

Paliwo i technologia wodorowa to zielona alternatywa, wprowadzana w transporcie publicznym i w rozwiązaniach dla wojska. Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, uruchomiła w Londynie pierwszą w historii, stale działająca stację paliwa wodorowego, która zaopatruje w wodór pięć autobusów miejskich.

Od grudnia 2010 r. w Londynie na stałe działa stacja paliwa wodorowego Air Products. Firma ta dostarczyła stację Londyńskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej (Transport for London), które dzięki niej zaopatruje w wodór pięć autobusów napędzanych tym paliwem. Autobusy kursujące pomiędzy Covent Garden a Tower Hill tworzą jedną z największych w Europie flot autobusowych napędzanych paliwem wodorowym.

W grudniu 2010 r. Uniwersytet w Coventry w Anglii, podczas Konferencji Miast Niskowęglowych, otworzył nagradzaną już stację paliwa wodorowego typu Series 100, opracowaną i dostarczoną przez firmę Air Products. Stacja ta posłuży do tankowania paliwa wodorowego do pojazdów skonstruowanych przez firmę Microcab, powstałą przy uniwersytecie. Technologia i paliwo wodorowe Air Products są również wykorzystywane w wyspecjalizowanych samolotach Phantom Eye, wyprodukowanych przez firmę Boeing.

- Otwarcie stacji paliwa wodorowego w Londynie to ekscytujący krok naprzód w rozwoju infrastruktury transportowej opierającej się na wodorze. Londyńczycy mogą dojechać autobusem napędzanym wodorem do pracy i przekonać się, że technologia wodorowa jest bezpieczna, czysta i wysoce efektywna w zmniejszaniu emisji spalin - powiedział Ian Williamson, dyrektor Air Products ds. Systemów Energii Wodorowej oraz prezes Europejskiego Stowarzyszenia Wodoru.

W ramach szerszego projektu badawczego, finansowanego przez rząd brytyjski, mieszkańcy Coventry mogą ubiegać się o możliwość przetestowania pojazdów napędzanych wodorem na drogach Wielkiej Brytanii. Brytyjskie agencje rządowe Technology Strategy Board oraz Advantage West Midlands sfinansowały projekt CABLED (Coventry and Birmingham Low Emission Vehicle Demonstrators), który przewiduje wprowadzenie 110 pojazdów napędzanych wodorem, kursujących między Coventry a Birmingham.

Otwarcie stacji paliwa wodorowego w Coventry zwieńczyło kolejny etap tworzenia tzw. Hydrogen Ring (ang. Pierścienia Wodorowego), obejmującego obiekty paliwowe zlokalizowane w regionie Midlands, który stanowi centrum planowanej infrastruktury wodorowej w Wielkiej Brytanii. Stację paliwową Air Products typu Series 100 wyróżniono w lutym 2010 r. nagrodą Rushlight Hydrogen and Fuel Cell Industry.

- Nowy obiekt na Uniwersytecie w Coventry to strategiczne połączenie trzech miast w regionie Midlands ze stacjami paliwa wodorowego, które stanie się ważnym krokiem w procesie powstawania w Wielkiej Brytanii niskowęglowej infrastruktury transportowej opartej na wodorze - powiedział Ian Williamson.

Firma Air Products dostarcza wodór do stacji paliwa w Londynie za pomocą opracowanego przez siebie pojazdu. Dwufazowa cysterna wodorowa pozwala na zaopatrywanie stacji w wodór w postaci płynnej lub w formie gazu pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu stacja nie musi posiadać możliwości sprężania wodoru, co pozwala wyeliminować wysoki koszt tego procesu z łańcucha dostaw paliwa wodorowego. Pierwsza tego typu stacja paliwa wodorowego w Europie stała się przyczynkiem do rozwijania przez Air Products w Wielkiej Brytanii nisko kosztowej sieci paliwowej opartej na wodorze.

Powodem, dla którego w Wielkiej Brytanii przykłada się coraz większą wagą do paliwa wodorowego, będącego realną alternatywą dla paliwa tradycyjnego, są wnioski wynikające z ostatnio opublikowanego opracowania rynkowego pt. Oferta układów napędowych dla Europy: analiza oparta na faktach. Raport ten dowiódł, że istnieje wyraźne uzasadnienie biznesowe dla stworzenia infrastruktury wodorowej i że powinno się stworzyć plan inwestycyjny dla jej rozwoju w całej Unii Europejskiej, co stanowiłoby pierwszy kluczowy krok dla zapewnienia dostaw paliwa wodorowego.

Źródło: Air Products

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.