wtorek, 16 września 2008

Więcej TIRÓW popłynie promami

ImageRząd chce dofinansować ze środków UE projekty 3 autostrad morskich: Gdynia-Karlskrona, Gdańsk- Rotterdam i Świnoujście-Ystad. Pieniądze na morskie autostrady mają pochodzić z funduszu TEN-T przeznaczonego na rozwój transeuropejskiej sieci transportowej. Na razie nie oszacowano kwoty, jaka będzie potrzebna na realizację tych projektów - podaje dzisiejsza "Gazeta Prawna".


- Trzy wnioski dotyczące projektów uzyskały akceptację Ministerstwa Infrastruktury i zostały złożone w Komisji Europejskiej w wyznaczonym terminie - mówi Piotr Pastuszak z resortu infrastruktury.

Jest szansa, że ogłoszenie decyzji o ustanowieniu morskich szlaków autostradowych nastąpi późną jesienią, być może w listopadzie.

Rozwój sieci autostrad morskich to szansa na dynamiczny rozwój polskich portów. W I półroczu 2008 r. przeładunki spadły w nich prawie o 8 proc. i wyniosły 25,5 mln ton towarów, w porównaniu z niemal 28 mln ton w I półroczu 2007 r. Według ekspertów to jednak tylko chwilowa zadyszka.

- Rejon gospodarczy Morza Bałtyckiego będzie najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem w najbliższych 10-15 latach - prognozuje Krzysztof Chwesiuk z Akademii Morskiej.

Rozwój ten w porównaniu z rokiem 2000 ma osiągnąć poziom wzrostu do roku 2015 o około 250 proc. - podaje "Gazeta Prawna".

- A to oznacza kilkakrotnie zwiększony ruch powiązań morsko-lądowych na kierunku północ - południe Europy, czyli pomiędzy krajami Unii Europejskiej basenu Morza Bałtyckiego, a krajami basenu Morza Śródziemnego i Adriatyku - mówi GP Krzysztof Chwiesiuk.

źródło: Gazeta prawna 16.09.08

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.