poniedziałek, 12 października 2009

Tydzień dobrego ciśnienia na Statoil

michelin_active_wheel

W całym kraju rusza V edycja akcji "Ciśnienie pod kontrolą", podczas której od 12 do 16 października, na 30 stacjach Statoil w całej Polsce, pracownicy Michelin i Statoil będą sprawdzać ciśnienie w oponach i przypomną kierowcom o zbliżającej się zimie i konieczności wymiany opon na zimowe.

- Organizujemy naszą akcję już po raz piąty, ponieważ poziom ciśnienia w oponach polskich kierowców jest wciąż fatalny. W zeszłym roku przebadaliśmy ponad 9 tys. pojazdów i okazało się, że 71 proc. samochodów ma niewłaściwe ciśnienie. Podczas tegorocznej akcji zamierzamy przebadać ok. 20 tysięcy pojazdów. Za niskie lub zbyt wysokie ciśnienie pogarsza bezpieczeństwo jazdy. Dlatego po raz kolejny będziemy przekonywać Polaków, że należy regularnie kontrolować poziom ciśnienia w oponach - mówi Iwona Jabłonowska, koordynatorka akcji z Michelin Polska.

- Warto pamiętać, że w październiku w Polsce drastycznie zmieniają się warunki pogodowe, a co za tym idzie również warunki na drogach - drogi są zazwyczaj mokre, robi się ślisko i pojawiają się okresowe przymrozki, gołoledź, a nawet pierwsze opady śniegu. Najlepszym momentem na wymianę opon jest spadek temperatury otoczenia poniżej +7 stopni Celsjusza. Mamy październik, więc chcemy zwrócić uwagę kierowców na potrzebę wymiany opon na zimowe - powiedział Tomasz Młodawski, menedżer produktu z Michelin Polska.

Badania Francuskiego Stowarzyszenia Firm Eksploatujących Autostrady wskazują, że 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.

Elementem dodatkowym tegorocznej akcji będzie "Patrol Dobrego Ciśnienia", który odwiedzi Poznań, Trójmiasto oraz Białystok. Patrol i jego załoga będą do dyspozycji kierowców, którzy w każdej chwili będą mogli zatrzymać bardzo charakterystyczny kolorowy pojazd serwisowy Patrolu, który na miejscu sprawdzi i uzupełni ciśnienie w oponach ich samochodów.

Akcja "Ciśnienie pod kontrolą" po raz pierwszy odbyła się w Polsce w roku 2005. Pilotażową akcję zorganizowano w Warszawie i Olsztynie. Łącznie sprawdzono około 300 pojazdów. Ponad 87 proc. miało nieprawidłowe ciśnienie - był to jeden z najgorszych rezultatów w Europie. Kiepskie wyniki odnotowano również podczas kolejnych edycji akcji w 2006 i 2007 roku, gdy pomiarów dokonano w całym kraju.  W 2008 roku akcja została przeprowadzona na 35 stacjach Statoil w całej Polsce - w sumie przebadano 9158 samochodów, z czego 71 proc. miało nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach. Akcji towarzyszył "Rajd Dobrego Ciśnienia", który dowiódł, że jadąc na oponach z niewystarczającym poziomem ciśnienia zużywamy średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 przejechanych kilometrów.

Michelin i Statoil współdziałają w ramach Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Partnerami akcji "Ciśnienie pod kontrolą", podobnie jak w ubiegłym roku, jest Policja oraz Polski Czerwony Krzyż. Przedstawiciele PCK będą badać ciśnienie tętnicze kierowcom biorącym udział w tegorocznej akcji.

Michelin od ponad stu lat zachęca kierowców do regularnej kontroli ciśnienia w oponach. Od 1995 roku działania te prowadzone są pod wspólnym hasłem "Ciśnienie pod kontrolą". W 2004 roku Michelin podpisał Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zobowiązując się do przeprowadzenia akcji we wszystkich krajach UE. Była to odpowiedź na apel Komisji Europejskiej, która wezwała do podjęcia działań w celu zmniejszenia do 2010 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o połowę.
Firma Statoil również angażuje się w projekty związane z bezpieczeństwem na drogach. Szeroko pojęte bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników jest jedną z nadrzędnych wartości firmy. Od dziesięciu lat Statoil Poland organizuje ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną "Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze", mającą na celu zapoznanie najmłodszych uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z dróg publicznych.

 

Źródło: Michelin Polska

 

 

 

 UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.