eTOLL

Przewoźnicy krytykują nowy system opłat w Polsce eToll

Jeszcze do niedawna było wiadomo, że 30 czerwca ma wygasnąć viaToll, a od lipca kierowcy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t będą korzystać wyłącznie z nowego eToll.

 

Jednak 14 kwietnia minister finansów zapowiedział, że na wniosek przewoźników zostanie przedłużona możliwość korzystania ze starego systemu, co w domyśle daje możliwość wydłużenia okresu testowania nowego. Czy jednak to przewoźnicy nie są gotowi, czy nie gotowy jest państwowy system oraz dystrybucja nowych urządzeń do naliczania opłat?

Polski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą obecny system viaToll będzie działał równolegle z nowym eToll'em będzie działał przez kolejne trzy miesiące. Jest to drugie odroczenie terminu wprowadzenia nowego systemu i teoretycznie decyzja Parlamentu to ukłon w stronę przewoźników, którzy potrzebują czasu na dostosowanie się do zmian. Ale sami przewoźnicy mają duże zastrzeżenia nie tylko do tego, w jaki sposób zmiana zostaje wprowadzona, ale także do samego systemu (za kilkaset milionów złotych).

Prezes Związku Pracodawców Transportu i Logistyki komentuje sytuację w ten sposób: - Jeśli przewoźnicy muszą płacić za korzystanie z autostrad, to państwo ma również obowiązek zapewnić im sprzęt pokładowy i zagwarantować im dostęp do systemu poboru opłat. Zamiast tego państwo przekazało dostęp prywatnym firmom, które będą go sprzedawać na zasadach rynkowych - co za bardzo mnie zadziwia.

Przeczytaj też:
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Girteka stawia na zimowe szkolenia dla kierowców Wspólna, z Volvo Trucks, akcja "Bezpieczna Jazda Zimą" rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy.
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ we Wrocławiu Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka).
Bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców w Wieluniu Bezpłatne, praktyczne szkolenia "Profesjonalni Kierowcy" odbędą się 21 listopada w Wieluniu. Właśnie trwają zapisy.