Ecotaxe - opłaty za drogi we Francji

Ecotaxe - opłaty za drogi we Francji

W połowie lipca 2013 r. Francja wprowadzi nowy podatek, w formie opłaty drogowej, o nazwie Ecotaxe. Dotyczy on samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t., poruszających się drogami krajowymi i trasami szybkiego ruchu. Rozmawiamy z Tomaszem Majchrowiczem, doradcą DKV Euro Service Polska, który wyjaśni zasady rozliczania Ecotaxe.

- W jaki sposób będzie pobierana opłata?
- Opłata Ecotaxe będzie naliczana automatycznie za pośrednictwem systemu satelitarnego GPS. Aby to umożliwić, każdy pojazd musi być wyposażony w urządzenie pokładowe. Urządzenie pokładowe najłatwiej będzie zamawiać poprzez emitentów kart paliwowych. DKV Euro Service będzie jedynym operatorem kart, który udostępni własne urządzenie o nazwie DKV Box. Dzięki temu zaoferuje klientom lepsze warunki współpracy.

ecotaxe dkv

- Jakie będą zalety rozliczeń z urządzeniem DKV Box?
- Za pomocą jednego urządzenia DKV Box będzie można rozliczać płatności w dwóch systemach: Ecotaxe oraz TIS PL - obejmującym sieć autostrad we Francji. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim: możliwość uzyskania upustów do 10%, łączne fakturowanie e-myta w obu francuskich systemach, płatność przy pomocy DKV Box jest możliwa także w Hiszpanii, bezpłatne zarządzanie płatnościami w programie eReporting.

- Ile wyniesie podatek Ecotaxe?
- Opłaty Ecotaxe będą zdecydowanie niższe niż stawki za autostrady. Wyniosą średnio 0,12 euro za kilometr. Ich wysokość zależeć będzie od typu pojazdu, klasy emisji spalin oraz ilości przejechanych kilometrów. Należności w systemie Ecotaxe będzie można rozliczać w trybie pre-paid (przedpłaty) lub post-paid (płatności z dołu).

- Jakie są zależności między opłatą autostradową TIS PL a Ecotaxe?
- Podatek drogowy Ecotaxe będzie pobierany równolegle do działającego dziś system opłat za autostrady TIS PL. Ecotaxe obejmie ponad 15 tyś. km dróg krajowych i lokalnych, a więc nie będzie już możliwości przejazdu przez Francję z ominięciem dróg płatnych. W praktyce będzie to oznaczać, że przewoźnicy będą musieli odrębnie zarejestrować się do swoich systemów opłat: TIS PL - obowiązującego na autostradach oraz Ecotaxe - obowiązującego na pozostałych drogach.

dkv-ecotaxeWięcej informacji jest dostępnych pod adresem: www.dkv-ecotaxe.com

Wyszukiwarka

Informacje