Ciężarowe w leasing

Ciężarowe w leasing

Agata_Derlatka_EFL

Agata Derlatka, Menedżer Rynku Pojazdów Ciężarowych Europejski Fundusz Leasingowy SA, Departament Sprzedaży1. Jaki ocenia Pani rok 2011 w segmencie pojazdów ciężarowych?
- Rok 2011 zakończył się dla Europejskiego Funduszu Leasingowego prawie 46,5 proc. wzrostem leasingu pojazdów ciężarowych (cały rynek leasingu pojazdów ciężarowych wzrósł o 53,2 proc.). Sprzedaż skumulowana nowych trucków w Polsce według danych SAMARU w porównaniu do 2010 roku wzrosła odpowiednio w segmencie samochodów ciężarowych od 6 do 10 ton o 50, 3 proc, w segmencie samochodów ciężarowych od 10 do 16 ton o 10, 64 proc, natomiast największy udział miał segment samochodów powyżej 16 ton (niemal 70 proc.). W przypadku samochodów używanych - liczba ich rejestracji w 2011 roku w stosunku do roku ubiegłego wzrosła o 9,6 proc.
Polska to ogromny rynek dla branży transportowej. Dane po 2011 roku plasują nas w piątce największych rynków. Ilość zarejestrowanych w 2011 r. samochodów o dmc> 3,5 t wyniosła 14,6 tys. (przed nami znaleźli się Niemcy - 60 tys., Francja - 40 tys., Anglia - 29 tys., Hiszpania- 15 tys.), co rokuje dobrze na przyszłość.


2. Jakie są prognozy na 2012 r. w tym segmencie?
- W 2012 roku należy się spodziewać spowolnienia wzrostu finansowania pojazdów ciężarowych jednak cały czas będzie on na poziomie ok. 12 %. Przy czym należy zauważyć, że w skali całej branży leasingowej to właśnie pojazdy ciężarowe pozostaną głównymi motorem wzrostu w 2012 roku. W bieżącym roku najprawdopodobniej zmniejszy się udział finansowania sprzętów wykorzystywanych do budowy infrastruktury drogowej.
Z uwagi na obniżenie ratingów wielu krajów związanych z finansowaniem papierów rządu Grecji, Włoch czy Hiszpanii na początku br. roku objawiło się duże zamieszanie związane z kosztem pozyskania Euro. Innym czynnikiem wpływającym na spowolnienie rozwoju transportu międzynarodowego było obniżenie prognoz dla strefy Euro, wyrost ceny paliwa, wprowadzenie wyższych stawek MAUT w Polsce, czy osłabienie złotego.

Rynki w jakich upatrujemy możliwość wzrostu to transport ponadgabarytowy, transport materiałów dla budownictwa mieszkalnego i niemieszkalnego, transport biomasy dla elektrowni, transport kruszyw pod rozbudowę i modernizację infrastruktury kolejowej i lotniczej oraz pojazdy wykorzystywane w rolnictwie. Wiemy jednak, że będzie to rok, w którym przedsiębiorcy będą częściej niż do tej pory rozważać konstrukcję leasingu, która bardziej skłania się w stronę wynajmu. Widzimy, że firmy logistyczne coraz częściej podejmują decyzję o finansowaniu aktywów kierując się czystą ratą. Nasi doradcy coraz częściej są proszeni o przygotowanie kalkulacji, która zapewni zysk na kontrakcie. Klienci myślą już kategoriami wykorzystania pojazdów do pracy, a nie budowania majątku firmy przez posiadanie na własność samochodu. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w Polsce zachodniej i w województwie mazowieckim.

Aktualnie coraz więcej firm oczekuje od finansującego podwyższonej wartości wykupu z gwarancją odkupu producenta i kontraktem serwisowym. W ten sposób przedsiębiorca jest w stanie dokładnie skalkulować opłacalność danego kontraktu. Z drugiej strony taka konstrukcja umowy gwarantuje mu niższą ratę leasingową. Według mnie za parę lat już nikt nie zapyta o sumę spłat, a firmy wynajmujące będą powstawać jak grzyby po deszczu.

(C) 4trucks.plPrzeczytaj też:
Tajemniczy sygnał alarmowy na morzu pochodził z ciężarówki

Tajemniczy sygnał alarmowy na zachodnim wybrzeżu Skanii (Szwecja) umknął zarówno kontrolerom ruchu lotniczego, jak i ratownikom morskim. Teraz tajemnica została rozwiązana.

Czy 1 października stanie transport? e-TOLL jeszcze nie gotowy

Brakuje urządzeń do rejestracji przejazdów w systemie e-Toll. KAS proponuje zastępcze rozwiązanie w postaci aplikacji e-TOLL.

Ciężarówka, przekształcona w dzieło sztuki, pochłania taką samą ilość CO2 z powietrza, jak drzewo

Farba na naczepie pochłania tyle samo CO2 z powietrza co drzewo i zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii.

MAN Trucks rozbudowuje fabrykę ciężarówek w Niepołomicach

W ramach strategii New MAN w latach 2020-2022 rozbudowana zostanie fabryka pojazdów ciężarowych w Niepołomicach.

Podczas rozładunku...

Podczas rozładunku ciężarówka pochyliła się do tyłu.

Przewoźnicy krytykują nowy system opłat w Polsce eToll

Jeszcze do niedawna było wiadomo, że 30 czerwca ma wygasnąć viaToll, a od lipca kierowcy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t będą korzystać wyłącznie z nowego eToll.

Piwo ląduje na poboczu. Wypadek polskiej ciężarówki na autostradzie A10

W poważnym wypadku, w sobotnie popołudnie, na autostradzie A 10 brała udiał polska ciężarówka, która wypadła z pasa ruchu i przewróciła się na poboczu drogi.

KAMAZ-54901 - pierwsze wrażenia z jazdy

Z ogólnego punktu widzenia to Mercedes, jednak charakterystyka pracy silnika bardziej przypomina Scanię.

Kto i kiedy ma pierwszeństwo?

Kolejność przejazdu to temat, który powinien być potraktowany priorytetowo na kursach prawa jazdy. U źle wyedukowanych kierowców często obowiązuje błędna zasada: kto szybszy ten pierwszy...

Wyszukiwarka

Informacje