Nowy sezon mobilizuje do działania

Nowy sezon mobilizuje do działania
Nadszedł czas wytężonej pracy. Walka o klienta zdominowała działania wszystkich producentów pojazdów. Wyniki sprzedaży z ubiegłego roku pokazały jak bardzo skurczył się rynek i jak trudno było sprzedać dostawczaka, ciężarówkę, naczepę lub tylko samą zabudowę. Okazało się nagle, że popyt na nowe pojazdy cofnął się do poziomu tego sprzed 5-7 lat. Analitycy ostrożnie prognozują, że roczne wzrosty przez następne kilka lat będą osiągały zaledwie 7-10 punktów procentowych. Czy najtrudniejsze dopiero przed nami? Z pewnością nie chodzi już o statystyki sprzedaży, ale o to żeby jakoś przetrwać, wspólnie z firmami transportowymi, trudny okres. Poniżej zamieszczamy komentarze przedstawicieli najbardziej wpływowych na polskim rynku firm branży pojazdów użytkowych. Prezentują oni swój punkt widzenia na obecną sytuację i kreślą plany na najbliższe miesiące.

Jan_Madeja1
Jan Madeja, prezes Mercedes-Benz Polska
- Rok 2009 był dla naszej spółki rokiem kontrastów. Rekord sprzedaży samochodów osobowych i spadek sprzedaży aut dostawczych i ciężarowych. Cieszy pozycja zdecydowanego lidera samochodów osobowych segmentu premium. Martwi oczywiście spadek sprzedaży pojazdów użytkowych, choć łyżką miodu w tej beczce dziegciu jest fakt, że zwiększyliśmy udziały rynkowe w samochodach dostawczych i ciężarowych, czyli na kurczącym się rynku spisaliśmy się lepiej od konkurencji. 2009 rok dla rynku samochodów dostawczych był wyjątkowo trudny ze względu na wysoki poziom niepewności klientów oraz realizację przez konkurencję największego od 10 lat zamówienia Policji. Mimo tego możemy zaliczyć ten rok do udanych, gdyż zwiększyliśmy udziały rynkowe o ponad 1 procent i zdobyliśmy pozycję wicelidera. Niezwykle cieszy nas również sukces Sprintera, który z roku na rok umacnia swoją pozycję i zbiera zasłużone nagrody.
Jeszcze ciekawiej kształtowała się sytuacja na rynku samochodów ciężarowych. Na tym ekstremalnie trudnym rynku zwiększyliśmy udziały o 3%, do prawie 17%. To największy wzrost wśród firm konkurujących w tym segmencie, a dla nas niezbity dowód, iż dysponujemy doskonałymi produktami i bardzo efektywną organizacją, w tym profesjonalną siecią dealerską. Szczególnie cieszy nas umocnienie pozycji Atego oraz ciągników siodłowych. W 2010 r. chcemy utrzymać naszą pozycję.
Na 2010 mamy ambitne cele i będziemy je realizować, mimo że rynek raczej nie obiecuje znacznej poprawy sytuacji. W tym roku zaprezentujemy odnowione Vito/Viano, a pod koniec roku Atego/Axora. Nasz nowo utworzony dział samochodów specjalnych będzie oferował wysoko specjalistyczne auta takie jak Econic czy Zetros. Rozszerzymy również naszą ofertę aut przyjaznych dla środowiska oraz zaprezentujemy nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa samochodów ciężarowych.
To, co jest dla mnie szczególnie ważne, to kontynuacja programu CSI (Customer Satisfaction Index) czyli konsekwentnego podnoszenia obsługi posprzedażnej. Wdrażamy ten program od 2006 roku, w 2009 zanotowaliśmy znaczny wzrost satysfakcji i zaufania klientów do naszej marki i jej produktów. Klienci doceniają nasze starania i widzą w nas wiarygodnego i lojalnego partnera. Na jesieni 2010 planujemy uruchomienie ogólnoeuropejskiego programu MobilityTruck gwarantującego użytkownikom samochodów ciężarowych zachowanie mobilności w przypadku awarii na drodze. W zakresie części zamiennych planujemy specjalne działania na rzecz posiadaczy pojazdów Mercedes-Benz po okresie gwarancji i rozszerzenie oferty w zakresie części regenerowanych fabrycznie. W dalszym ciągu będziemy rozwijać program sprzedaży Oryginalnych Części Mercedes-Benz dla warsztatów nieautoryzowanych (BestParts). Nasza strategia pozostaje niezmieniona: sprzedawać najlepsze samochody, oferować atrakcyjne pakiety finansowe, umacniać pozycję lidera w segmencie premium, mieć profesjonalnych i zmotywowanych partnerów handlowych, a dzięki temu - i to jest najważniejsze - zadowolonych i lojalnych klientów. Bo lojalność popłaca - szczególnie w trudnych czasach.

Michal_Luberadzki
Michał Luberadzki, w-ce prezes MAN Truck & Bus Polska
- Ubiegły rok rozpoczynaliśmy z wieloma nieprzekazanymi klientom pojazdami. Dzięki wytężonej pracy naszych handlowców, nowym inicjatywom oraz programom wspierającym transportowców udało nam się znacznie ograniczyć liczbę stokowych samochodów. Stawiamy na efektywność  to hasło, które przyświecało naszym działaniom w 2009 roku i nadal nam przyświeca. Staramy się pomagać przetrwać przewoźnikom w tych trudnych czasach. Szukamy rozwiązań poprawiających efektywność transportu: szkolimy kierowców, oferujemy bardziej ekonomiczne i zaawansowane technologicznie pojazdy, powiększamy zakres usług serwisowych oraz dostarczamy elastycznych narzędzi finansowania samochodów. Kryzys nauczył wszystkich trzeźwej oceny sytuacji. W 2010 roku nie przewiduję gwałtownych wzrostów na rynku pojazdów użytkowych. W mojej ocenie i wielu niezależnych analityków rynek wzrośnie zaledwie o kilka procent  co przełoży się na 10 procentowy wzrost sprzedaży, przy czym wzrost ten będzie różny w poszczególnych segmentach rynku. Nie wiemy jak zachowa się sektor budowlany - niezwykle wrażliwy na wahania koniunktury. Na szczęście są też branże bardziej stabilne np. kategoria zamówień publicznych. Tu spodziewamy się osiągnąć najlepsze wyniki, gdyż od dawna w segmencie pojazdów 10-16 t DMC jesteśmy liderem. Zawdzięczmy to szerokiej palecie samochodów różnych klas i typów w powiązaniu z korzystną ofertą czołowych krajowych firm zabudowujących. Idziemy z duchem czasu. Stale obserwujemy rynek i staramy się odpowiednio reagować na zmieniające się potrzeby naszych klientów. Rośnie liczba naszych serwisów, co pogłębia nasze relacje z klientami i w jeszcze większym stopniu pozwala nam być blisko ich oczekiwań. W tym roku zapraszamy na otwarcie kolejnych dwóch Truck & Bus Center pod Wrocławiem i w Gdańsku.

Alexander_Vlaskamp
Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny Scania Polska
- Rok 2009, po latach wzrostów był rokiem przystowywania organizacji Scania w Polsce do nowej sytuacji rynkowej. Mimo dostarczenia znacznie mniejszej ilość pojazdów udało nam się zwiększyć o prawie dwa procenty do 16,9% udziały w rynku, co ulokowało nas na trzeciej pozycji w segmencie sprzedaży pojazdów ciężkich powyżej 16 ton.
Wciąż największa grupę stanowią ciągniki do transportu międzynarodowego, co przekłada się na statystyki, polscy przewoźnicy obecnie transportują ok 8% wszystkich towarów w EU. W segmencie podwozi, na uwagę zasługują pojazdy budowlane gdzie uzyskaliśmy rekordowe 20% udział w rynku.
Jeśli chodzi o zmiany produktowe, w minionym roku wprowadziliśmy nową Scania serii R, która spotkała sie z bardzo dobrym odbiorem przez naszych klientów, a dziennikarze pism branżowych nagrodzili ją tytułem Truck of the Year 2010.
Używane Scania wciąż cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród prywatnych importerów, naszą odpowiedzią było powołanie Europejskiego Centrum Pojazdów Używanych w Nadarzynie, gdzie mamy w ofercie blisko 120 pojazdów, a blisko co czwarty rejestrowany w Polsce pojazd używany to Scania.
W sieci serwisowej rozpoczęliśmy inwestycje w Gliwicach, gdzie powstaje siedziba Scania na region śląski, uruchomiliśmy serwisy w Sandomierzu, Lesznie oraz Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki tym inwestycjom jesteśmy jeszcze bliżej klienta.
Polska poradziła sobie z kryzysem bardzo dobrze i jako jedyny kraj w Europie odnotowała wzrost PKB, co pozwala podchodzić z umiarkowanym optymizmem do przyszłości. W 2010 przewidujemy stabilny wzrost rynku na poziomie 10-20% do ok. 8000 pojazdów.

Tom_Jorning
Tom Jörning - dyrektor zarządzający Regionu Europy Centralno-Wschodniej Volvo Truck Corporation, EUD
- Rok 2009, okazał się być rokiem pełnym wyzwań i utrzymującej się niekorzystnej tendencji zniżkowej w wielu dziedzinach gospodarki, również w naszej branży. Przyjęta przez Volvo Trucks strategia, polegająca na nie uleganiu presji cenowej i dążeniu do jak najdłuższego utrzymania cen na określonym poziomie przełożyła się na spory spadek naszej sprzedaży w 2009 roku. Dlatego nasze wyniki, jeśli chodzi o wolumen i związane z nim udziały rynkowe, rzeczywiście nie były najlepsze - w segmencie pojazdów ciężkich, o dmc powyżej 16 ton, zajęliśmy szóste miejsce, z udziałem rynkowym na poziomie około 11%. Jednocześnie, patrząc na to od strony osiągniętego przez nas wyniku finansowego, to nie był on najgorszy, w czym pomógł nam również fakt, że nie ulegliśmy wspomnianej presji cenowej. Ponadto, podjęliśmy szereg działań, które pomogły nam przetrwać ten trudny rok, bez większych zmian w organizacji, a nasza pozycja w Polsce jest nadal solidna.
Z całą pewnością możemy stwierdzić, że rok 2009 obfitował również w wiele ważnych, pozytywnych wydarzeń w działalności Volvo Trucks w Polsce. A oto kilka przykładów: na początku roku zaprezentowaliśmy nowe Volvo FH16 700 KM - najmocniejszy na świecie samochód ciężarowy, produkowany seryjnie. Cieszy nas fakt, że pojazd ten szybko znalazł swoich pierwszych nabywców w Polsce.  
Wiosną z kolei wprowadziliśmy na rynek nowe silniki 13-, 11-, i 7- litrowe, oferujące wyższe osiągi i, co szczególnie istotne, niższe zużycie paliwa.
Powodem do dumy jest również dla nas fakt, że w 2009 roku, samochód ciężarowy Volvo, kolejny rok z rzędu uhonorowany został tytułem Samochodu Flotowego Roku 2009 w Polsce. Nagroda przyznana Volvo FL jest dla nas potwierdzeniem, że dysponujemy silną ofertą również w segmencie pojazdów do lżejszych zastosowań, takich jak np. dystrybucja lokalna i regionalna.
W ubiegłym roku upłynęła 15. rocznica funkcjonowania firmy Volvo Polska, O/Samochody Ciężarowe. Dla jej uczczenia, przygotowaliśmy specjalną, limitowaną ofertę jubileuszowych pojazdów Volvo FH, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów.
Co więcej, udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane na 2009 rok inwestycje,  w tym otwarcie nowego, w pełni zarządzanego przez Volvo, punktu Volvo Truck Center w Pietrzykowicach k/Wrocławia.
Wszystkie to dowodzi, że firma nasza nieustannie rozwija się i jest ze swoją ofertą jak najbliżej Klientów, również w tych trudniejszych czasach.

Mario_Giagnoni
Mario Giagnoni, dyrektor generalny Iveco Poland
- Rok 2009 był trudnym okresem dla całej branży motoryzacyjnej, jednak z  kryzysu, który trwa już ponad półtora roku, Iveco wyszło obronną ręką. Zarówno na globalnym rynku jak i w Polsce, Iveco jest jedną z niewielu firm branży motoryzacyjnej, która swój bilans ma nad kreską. Pozytywny wynik finansowy całej grupy Iveco motywuje do kolejnych wyzwań, które stoją przed nami w bieżącym 2010 roku.
W minionym roku w Polsce popyt na pojazdy użytkowe wyraźnie spadł, ale mimo to udało nam się dzięki mocnej pracy Działu Flotowego i dealerom odnieść kilka sukcesów m.in. zwiększyliśmy udział w rynku w segmencie samochodów o DMC powyżej 16t do 9,2%, co jest najlepszym wynikiem kilku ostatnich lat.
Niestety zdarzały nam się również porażki, szczególnie dotkliwy jest spadek udziału rynku w segmencie Eurocargo będący skutkiem odłożenia inwestycji przez naszych kluczowych klientów. Natomiast w segmencie pojazdów lekkich, dzięki premierze nowego modelu Daily zwiększyliśmy udział w rynku choć nadal nie wykorzystaliśmy naszego całego potencjału zwłaszcza w furgonach. Nad wykorzystaniem wszystkich możliwości potencjału wzrostu będziemy pracować w roku 2010.
Rok 2009 był również czasem, który poświęciliśmy na sprawdzenie siebie jako organizacji w Polsce i weryfikację jakości oferowanej naszym klientom. Dlatego 2010 rozpoczynamy w zespole najlepszych partnerów. Silna sieć, którą udało nam się stworzyć i zmodernizować jest naszym ogromnym atutem. Kompetentni i sprawdzeni partnerzy, pozwolą nam pewnie działać i osiągać coraz lepsze wyniki sprzedaży i co równie istotne  gwarantują jeszcze lepszą opiekę posprzedażną.
Stale dbamy o najwyższą jakość naszych usług, rozwijamy się i przyciągamy nowych klientów. Nie tylko umacniamy sieć dealerską, ale również wzmacniamy nasz dział sprzedaży do klientów strategicznych. Stworzyliśmy nowe stanowiska dla przedstawicieli zajmujących się aplikacjami specjalnymi, które dają możliwość poprawy wyników w wielu niszach rynku. Aktywność w tym zakresie pozwoli nam dotrzeć do coraz to nowych klientów, którym możemy zaoferować optymalne rozwiązania dzięki tak szerokiej gamie produktów.
Zdaniem ekspertów znacznej poprawy sytuacji na rynku motoryzacyjnym w najbliższych miesiącach nie można jednak oczekiwać. Bieżący rok, a szczególnie pierwsze półrocze nie będzie najłatwiejsze. Jednakże nieznaczne ożywienie i pozytywne trendy w gospodarce pozwalają odważnie patrzeć w przyszłość. Nasze główne wyzwania i cele w 2010 roku to: umocnienie pozycji Daily i EuroCargo, wykorzystanie szans na  naszą mocniejszą obecność w segmencie samochodów budowlanych z modelem Trakker oraz utrzymanie wzrostu sprzedaży flagowego modelu - Stralisa.
Podsumowując Polska jest dla Iveco bardzo ważna (obecnie szósty rynek w Europie biorąc pod uwagę sprzedaż) ze względu na prowadzone inwestycje, rozwój gospodarczy i swoją strategiczną pozycję w Europie, ale również ze względu na swój stale niewykorzystany potencjał, dlatego pełni optymizmu wkraczamy w 2010 rok.

Zbigniew_Kolodziejek
Zbigniew Kołodziejek, Marketing Manager DAF Trucks Polska
- 2009 to był rok, który z całą pewnością zapisze się w annałach, jako rok jednego z największych w nowożytnej historii kryzysu na rynkach finansowych. Sprawdziły się najczarniejsze scenariusze dotyczące negatywnego wzrostu PKB największych gospodarek światowych, spadków produkcji i wzrostu bezrobocia. W starciu z efektami bardzo optymistycznego podejścia do polityki zakupowej w roku 2007 i na początku 2008 zaowocowało to redukcją zapotrzebowania na nowe pojazdy wynoszącą 60% w segmencie powyżej 16t DMC oraz prawie 50 w segmencie 6-16 t DMC, przy czym ostatnie 5 miesięcy zeszłego roku mocno tą statystykę poprawiło, ponieważ pierwsze półrocze 2009 pokazywało spadki przekraczające 70%. Rynek ciężkich pojazdów pow 16t DMC uplasował się pomiędzy wynikami 2002 a 2003 podczas gdy rynek pojazdów lekkich nie odnotował tak niskiego poziomu sprzedaży przez ostatnie 10 lat. Marka DAF, wzorem lat ubiegłych została liderem segmentu najcięższych pojazdów ciężarowych dostarczając 1239 nowych pojazdów do polskich klientów, co dało udział w rynku na poziomie 19,5%. Pomimo, że rok miniony należał z pewnością do najtrudniejszych w naszej branży, jak również w historii DAF, wszyscy możemy być dumni, że udało nam się przekuć ogromne wyzwania w wiele wspaniałych osiągnięć, w tym znaczący udział w rynku polskim.  
Jako dowód naszego zaangażowania i wkładu może posłużyć tu fakt, że firma DAF zdobyła Złoty Laur Klienta 2009 w kategorii "Samochody ciężarowe". Wszystko to dlatego, że byliśmy bardziej aktywni, działaliśmy bliżej rynku i klientów oraz lepiej wykorzystywaliśmy możliwości. Wynik ten z całą pewnością jest dowodem, że cała organizacja DAF ma siłę, ducha, gotowość, jakość i odporność, by przetrwać najsilniejsze burze. Nasi dealerzy widzą perspektywę rozwoju i korzyści wynikające z pozycji DAF na rynku, co przekłada się na intensywną politykę inwestycyjną. Tylko w roku 2009 oddaliśmy do użytku 4 nowe obiekty serwisowe wdrażając przy tym program intensywnych szkoleń dla mechaników i służb handlowych, wiedząc, że tylko bardzo dobrze przygotowane struktury są w stanie profesjonalnie doradzać klientom i pozostać partnerami w biznesie również w trudnych czasach.
Na rynku europejskim ciągniki siodłowe marki DAF w roku 2009 ponownie zostały najchętniej kupowanymi pojazdami tego typu, co niewątpliwie przełożyło się na rekordowy udział w rynku w segmencie powyżej 15 ton DMC. Pomimo znacznego załamania rynku również amerykańskiego firma PACCAR zamknęła rok 2009 jako 71. z rządu rok z wypracowanym zyskiem netto i wypłaconą dywidendą. Jest to wielkie osiągnięcie, z którego wszyscy jesteśmy dumni. Oznacza to, że firma i marka, którą reprezentujemy, ma mocną pozycję finansową i jest rzetelnym partnerem dla dealerów, klientów, dostawców i innych interesariuszy.
Dzięki utrzymaniu zdolności produkcyjnych fabryk zarówno w Eindhoven, jak i Leyland oraz wdrożonym lub opracowywanym działaniom widzimy szanse na dalszy wzrost naszego udziału w rynku. Będzie temu sprzyjać większe skupienie się na ciężarówkach małych i specjalistycznych.
Wreszcie, co warte podkreślenia, absolutnym priorytetem dla nas wszystkich w organizacji DAF będzie poprawa zadowolenia klienta, czemu podporządkowane zostały wszelkie działania inwestycyjne poprawiające przede wszystkim jakość obsługi i dostępność dla klienta. Oferta produktowa firmy DAF to kompleksowe rozwiązania transportowe, dzięki którym nasi klienci są w stanie osiągać zysk nawet w obecnych, trudnych dla transportu czasach, a to ze względu na wyjątkową trwałość, jakość, niezawodność i najniższy możliwy koszt eksploatacji pojazdów marki DAF, co w połączeniu z niezwykle korzystnymi usługami jak kontrakty serwisowe, DAF ITS czy finansowanie, czyni z oferty DAF pierwszorzędną propozycję dla nowocześnie zarządzanej firmy.

Tomasz_Tonder
Tomasz Tonder, PR Manager Kulczyk Tradex
- Rok 2009 był dla branży motoryzacyjnej trudnym okresem. Wielu klientów i przedsiębiorstw, obawiając się mocno nagłośnionego w mediach kryzysu, odkładało lub rezygnowało z zakupów nowych samochodów. Mimo to Volkswagen zanotował znaczący wzrost sprzedaży samochodów osobowych zarówno na globalnym rynku jak i w Polsce. W minionym roku na świecie Volkswagen sprzedał 3 mln 950 tys. samochodów, co oznacza wzrost o 7,8%. Na naszym rynku przekazaliśmy klientom aż o 8,32% więcej samochodów i zwiększyliśmy udział w rynku do 8,32%. Sprzedaż samochodów dostawczych w naszym kraju wypadła w minionym roku zdecydowanie gorzej niż osobowych, w stosunku do wcześniejszych 12 miesięcy zmniejszyła się aż o 26%. Samochody Voklswagena na tle konkurencji wypadły całkiem nieźle, zanotowano spadek w wysokości 19,6%, jednak udział w rynku wzrósł do 13%. Świetnie sprzedawał się nowy Transporter z nowoczesnymi silnikami, zmodernizowanym designem i odświeżonym wnętrzem, który zagarnął dla siebie 22,4% rynku, co oznacza, ze co piąty sprzedawany samochód w tym segmencie, to właśnie Transporter.
Miniony rok to nie tylko doskonałe wyniki sprzedaży. Najbardziej prestiżowe nagrody branży motoryzacyjnej przyznane w ostatnich dwunastu miesiącach także przypadły Volkswagenowi. Między innymi Golf zdobył tytuł World Car of The Year, jednostka TSI Volkswagena została wybrana silnikiem roku, Passat BlueMotion okazał się najoszczędniejszym samochodem w Superteście Ekonomii, a Polo przyznano najbardziej prestiżowy tytuł w branży motoryzacyjnej - Car of The Year 2010. Bieżący rok również nie będzie łatwym, niemniej zaufanie, którym obdarzyli nas klienci oraz szereg nadchodzących premier pozwalają spoglądać w przyszłość z optymizmem. Wśród nowości, które zadebiutują w polskich salonach wymienić należy Polo BlueMotion - najoszczędniejszy pięcioosobowy samochód na świecie, nowego Touarega, Tourana, Sharana i wyczekiwanego, nowego Passata. Zadebiutują także samochody dostawcze: pickup Amarok i nowe Caddy. Wszystko to pozwala planować utrzymanie, trwającego niezmiennie od kilku lat, wzrostu udziału w rynku samochodów Volkswagena w Polsce.

Ireneusz_Jagiello
Ireneusz Jagiełło, prezes spółki EWT Truck & Trailer
- W roku 2009 sprzedaż naczep w naszej firmie była niższa o 75% w porównaniu do 2008 r. Wielkość ta jest porównywalna do spadku wielkości sprzedaży ciągników siodłowych. W 2009 r. zaobserwowaliśmy spadek cen naszych produktów, który spowodowany był wyprzedażą rocznika 2008. Pod koniec roku dynamika spadku cen osłabiła się.
Od stycznia 2010 nastąpił wzrost liczby zamawianych naczep przez klientów. Znaczny wzrost zamówień zobserwowaliśmy w segmencie naczep chłodniczych i samowyładowczych. W lutym również obserwujemy wzrost liczby zamawianych naczep w porównaniu do roku ubiegłego. Pojawia się równiż większa ilość zapytań klientów flotowych.
W 2010 roku planujemy dostarczyć 1000 szt. naczep co w porównaniu z 2009 daje wzrost o 80%.  Pierwsze miesiące tego roku wskazują, że może uda się tą liczbę przekroczyć.

Maciej_Michalski
Maciej Michalski, członek zarządu POZKRONE
- Rok 2009 mamy już za sobą.... Był to dla firmy KRONE i POZKRONE rok jubileuszu 15-lecia współpracy. We wrześniu w Werlte miało miejsce uroczyste spotkanie z udziałem Dr. Krone i zarządu fabryki KRONE pieczętujące ten okres 15 lat marki KRONE na polskim rynku. Dr Krone podkreślał, że firma ma zdrowe fundamenty i w ostatnich latach polepszała swoją bazę finansową
powiększając kapitały własne, nie wypłacając wypracowanego zysku. Na tej bazie trzeba z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość, stąpając jednocześnie twardo po ziemi. Ta filozofia przyświeca również POZKRONE. Pomimo dużego popytu w minionych latach firma nie poczyniła inwestycji w tworzenie nowych oddziałów i rozbudowę działu sprzedaży. Stawiamy na efektywność naszego zespołu, który w tym trudnym okresie skutecznie docierał do klientów, powodując, że już od ponad pół roku przyjmujemy "nowe" zamówienia i nie mamy zaległości w postaci tzw. pojazdów "stokowych". Zeszły rok oceniany jest jednoznacznie jako rok zapaści w branży transportowej, zwłaszcza pojazdów powyżej 16 t DMC. Wiadomo, że trudno jest się przyzwyczaić do nowej sytuacji po tak znaczącej przewadze popytu nad podażą w latach 2007 i 2008. Obecnie sytuacja się odwróciła. Na poprzedni rok trzeba spojrzeć też z nieco innej perspektywy - w 2009 r. osiągnęliśmy sprzedaż na poziomie, który osiągnięty kilka lat temu byłby oceniony jako dobry. Kryzys przynosi również szanse. Jesteśmy przekonani, że dobry produkt, jak pojazdy KRONE, zawsze się obroni, a zwłaszcza w okresie kryzysu czy spadku popytu.

Tomasz_Bartoszewicz
Tomasz Bartoszewicz, dyrektor sprzedaży Wielton
- W ostatnich czasach nad europejską gospodarka, w tym nad branżą transportową i budowlaną, krążyło widmo kryzysu. Do października 2009 rynek pojazdów ciężkich spadł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 57-70%. W końcu 2009 r. widać było wyraźnie ożywienie na rynkach eksportowych i wzrost sprzedaży dla sektora budowlanego w kraju. W styczniu 2010  wiele decyzji o inwestycjach wstrzymywała jednak aura zimowa. Przy obecnym trudnym rynku klienci stawiają bardzo wysoko poprzeczkę, stąd wprowadzamy dodatkowe narzędzia w postaci szkoleń dla sieci handlowej w kraju i zagranicą. W roku 2009 nasz sukces w udziałch w Polsce, w głównej mierze, zawdzięczamy nowym produktom, konsekwentnej polityce cenowej, większej aktywności handlowej, nowym działaniom serwisu i projektowi Wielton Finance. Dziś uznajemy, że te działania należy przenieść również na rynki eksportowe. Nawiązaliśmy kontakty z wieloma dostawcami ciężarówek, głównie za sprawą działu sprzedaży zabudów wywrotek. Działania skierowane w stronę realizacji projektów dostaw wspólnego produktu do klienta końcowego przynoszą wymierne efekty, w ślad za tym idą akcje marketingowe i proces dostosowywania homologacji. Ostatni rok w tym zakresie musimy zaliczyć do udanych a nawet powiem przełomowych dla Wielton. Niewątpliwie dynamicznie rozwija się też nasza linia produktów dla sektora rolniczego w której Wielton funkcjonuje od czerwca 2009. Pomału pojawia się ożywienie w sektorze transportu międzynarodowego, jednakże wielu klientów twierdzi, że ten rok będzie równie trudny, jak poprzedni lub niewiele lepszy. My zakładamy wzrost sprzedaży głównie w części eksportowej i utrzymanie udziałów w rynku krajowym. Większość firm budżetuje rok 2010 na 10% wzrostu względem 2009, natomiast wg mnie to optymistyczne oszacowania.

M.Wisniewski_Feber
Michał Wiśniewski, dyrektor zarządzający Feber
- Co piąta nowo sprzedana naczepa wywrotka w Polsce ma swój rodowód w sieradzkiej fabryce. A udział Febera z końcem 2009 zwiększył się w tym segmencie do 21%. Czy 455 naczep z logo Inter Cars sprzedanych w 2009 to dużo czy mało? Oczywiście, że mało ale... dodać należy, że najchętniej wybierana przez klientów w Polce naczepa typu Half-Pipe to wywrotka Inter Cars. W naszej ofercie królują obecnie jedne z najlżejszych oferowanych na rynku produktów. To ważne biorąc pod uwagę fakt, że to drugie kryterium pod względem parametrów wyboru zakupu nowej naczepy.
Na rok 2010 mamy odświeżony modelowo i technicznie program produkcyjny a w nim, m.in.: Typoszereg 100 naczep wywrotek a wśród nich wywrotki dedykowane do przewozów: kruszyw budowlanych, surowców energetycznych, ziemiopłodów, przewóz towarów do recyklingu, przewozy objętościowe oraz naczepy specjalizowane np. do odpadów poubojowych i materiałów półpłynnych. Jesteśmy gotowi do realizacji nadwozi na samochodach dostawczych Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Kia K2700, Iveco Daily, Ford Transit, Mercedes Sprinter, Nissan Cubstar, Toyota Dyna, Mitsubishi Canter, Renault Mascott i Master, Opel Movano, Hyunday H100, Volkswagen: Transporter, Crafter, LT. Mamy bogatę oferte produktów i dlatego zapraszamy do współpracy, w tym zakresie, dealerów, filie, Q- serwisy i wszystkich zainteresowanych.

Przeczytaj też:
Nowe naczepy Wielton dla firmy Francepol

Spółka PTH Francepol, w styczniu 2023 roku, zamówiła 100 naczep u wieluńskiego producenta. Kontrakt dotyczy wyprodukowania 50 szt. standardowych naczep kurtynowych Curtain Master i 50 naczep kurtynowych Curtain Master Mega.

Rynek naczep w dwóch pierwszych miesiącach 2023 roku

Od początku 2023r. grupa nowych przyczep i naczep o DMC pow. 3,5 t osiągnęła 4094 szt., co oznacza zmniejszenie popytu na te pojazdy o 7,6% w porównaniu z sytuacją w 2022 roku. Przyczep przybyło 409 szt. (-7,7%) a naczep 3685 (-7,6%).

Wielton dostarczy naczepy podkontenerowe do przewozu płynnych elektrolitów

Firma transportowo – logistyczna ADECON, specjalizująca się w przewozie materiałów niebezpiecznych, podpisała w 2022 r. umowę na wyprodukowanie przez Wielton łącznie 48 naczep.

Rok 2022 u producentów naczep i przyczep

Popyt na naczepy i przyczepy ciężarowe rozwijał się w dużej części w wyniku wcześniejszych rejestracji ciągników samochodowych. Niestety rejestracje ciężarówek w grudniu wyhamowały, jednak naczepy odnotowały wzrost.

Wywrotki Wielton z nowymi udoskonaleniami

Spółka Wielton wprowadziła modernizacje i ulepszenia do swoich flagowych wywrotek. Modele Bulk Master i Weight Master zostały udoskonalone pod kątem zwiększenia ich trwałości i użyteczności.

Spółka Wielton Logistic z nowymi ciągnikami siodłowymi IVECO

W listopadzie br. do floty Wielton Logistic dołączyło kolejnych siedem pojazdów ciężarowych IVECO S-WAY.

Nowe przyczepy i naczepy z dwucyfrowym spadkiem sprzedaży

W podgrupie przyczep i naczep o DMC pow. 3,5 t w październiku 2022 r. rejestracje osiągnęły 2391 szt. przy spadku o 19,1% r/r.

Sprzedaż nowych przyczep i naczep

W podgrupie przyczep i naczep o DMC pow. 3,5t we wrześniu 2022r. rejestracje osiągnęły 2518 szt. przy spadku o 6,7% r/r. Rynek hamuje siódmy miesiąc z rzędu po 17 wcześniejszych miesiącach wzrostu trwającego od października 2020 r do lutego 2022 r.

Wielton po raz kolejny na IAA Transportation

Polski producent naczep i przyczep po raz kolejny prezentuje swoje pojazdy na światowej wystawie pojazdów użytkowych w Hanowerze.

Wyszukiwarka

Informacje