MAN Rental - dobry sposób na ciężarówkę

MAN Rental - dobry sposób na ciężarówkę
Od czerwca 2009 w ofercie MAN Trucks & Bus Polska pojawił się nowy produkt, którego celem jest dostosowanie oferty finansowania środków transportu do aktualnych potrzeb przewoźników. Specyfika współczesnych czasów dowodzi, że klienci coraz częściej realizują zakupy pojazdów użytkowych pod konkretne kontrakty. Są to więc 2-3 letnie zadania o ściśle określonych warunkach i wymaganiach ze strony zleceniodawców. Oferta wynajmu samochodów ciężarowych jest nowym rozwiązaniem na polskim rynku. Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się rozwiązaniom prawnym, które w sposób charakterystyczny regulują warunki wynajmu. Pokrótce postaramy się je przybliżyć naszym czytelnikom.


Janusz Ciżyński, dyrektor sprzedaży MAN Trucks & Bus Polska, członek rady nadzorczej MAN Rental


- Panie dyrektorze, jest Pan osobą, która od samego początku budowała struktury sprzedażowe koncernu MAN w Polsce. Bardzo dobrze zna Pan specyfikę naszego rynku i z pewnością też zna Pan jego aktualne oczekiwania. Czy wynajem długoterminowy szybko trafi na podatny grunt i przyjmie się w świadomości klienta podobnie jak leasing lub oferty kredytowe?
- Wynajem długoterminowy na 12 miesięcy bądź dłużej jest bardziej elastyczny aniżeli leasing na 36 lub 48 miesięcy. Wynajem  daje więc możliwość skrócenia w czasie ewentualnego ryzyka np. utraty zlecenia bądź uzyskania dalszego zlecenia, lecz na inny rodzaj naczep a więc i ciągników do nich przystosowanych (np. z niskim siodłem zestaw MEGA). To tylko jedna z wielu zalet wynajmu a więc i planowania na najbliższe 12 m-cy bez konieczności związania umowami leasingu/kredytu na daleko dłuższe okresy.
W obecnych czasach komfort szybkiej reakcji na zmieniające się nagle sytuacje rynkowe - może być jednym z podstawowych elementów działania firmy transportowej.
Myślę, że tak jak przyzwyczailiśmy się do myśli, że leasing byl od zawsze tak również RENTAL za kilkanaście miesięcy wtopi się w rynkowe zabezpieczenie potrzeb firm transportowych.


- Jakie pojazdy są oferowane w ramach wynajmu długoterminowego MAN Rental? Czy klient zainteresowany pojazdami specjalistycznymi również znajdzie coś u Was?
- Głównie oferujemy pojazdy najczęściej poszukiwane przez rynek to znaczy ciągniki siodłowe i pojazdy dystrybucyjne z zabudową kontenerową. Jesteśmy również przygotowani na wynajem wywrotek. Na pewno każde życzenie klienta będzie przez nas rozpatrzone a warunki ewentualnego wynajmu dostosowane do sytuacji.

- Często się zdarza, że auta poszczególnych firm są rozpoznawane dzięki charakterystycznej kolorystyce. Czy istnieje możliwość zamieszczania na Waszych pojazdach logo firmy lub wręcz zamawiania konkretnych kolorów nadwozi?
- Generalnie posiadamy i oferujemy pojazdy w kolorze białym. Jeżeli natomiast firma wynajmująca postawiłaby nam warunek "własnego koloru" to w przypadku wynajmu na dłuższy okres niż 24 miesiące - taką aplikacje byśmy rozważyli przy zachowaniu innych warunków wynajmu.

- Jak wygląda sprawa przeglądów i napraw pojazdów w trakcie wynajmu. Czy auta są objęte kontraktami serwisowymi? Kiedy dokonuje się ubezpieczenia OC i AC?
- Wszystkie wynajmowane pojazdy - objęte są systemem, gdzie wszelkie koszty serwisu i napraw leżą po stronie MAN RENTAL, również ubezpieczenie OC i AC. To jest kolejna zaleta wynajmu - w zakresie optymalnego planowania kosztów w przedsiębiorstwie transportowym.

- Umowa MAN Rental reguluje również kwestie związane z przebiegiem samochodów. Czy limity te ustalane są na początku przy podpisaniu umowy?
- Limity te są ustalane przy podpisywaniu umowy z możliwością dopłaty za każdy przejechany kilometr ponad umowny limit.

- Kto jest właścicielem MAN Rental i skąd pochodzi finansowanie wynajmowanych pojazdów?
- Do tego celu została powołana spółka Truck Rental Solutions GmbH - joint venture pomiędzy MAN Finance International GmbH, czyli wyłącznym dostawcą usług finansowych dla MAN Nutzfahrzeufe a spółką Euro-Leasing GmbH.

- Jak wobec tego wygląda sieć sprzedaży usługi wynajmu MAN-ów. Czy MAN Rental został włączony w struktury sprzedażowe MAN w Polsce?
- Wszyscy handlowcy MAN w Polsce sprzedają również usługę MAN-RENTAL. Tak więc handlowiec może zaoferować pojazd w leasingu, w wynajmie lub za gotówkę.

- Proszę powiedzieć, co powinien zrobić klient zainteresowany wynajmem ciężarówek. Czy procedura zawarcia umowy wynajmu różni się od innych umów finansowych?
- Klient - chcąc skorzystać z oferty wynajmu - wystarczy że poinformuje o swoim zamiarze handlowca MAN. Wówczas - zostanie uruchomiona  szybka  procedura wyeryfikacyjna i przekazana oferta wynajmu a następnie umowy wynajmu. Różnica polega na tym, iż procedury te są naprawdę szybkie  a więc i decyzje zapadają szybko.
 
- Wynajem to z pewnością dobre rozwiązanie dla podmiotów gospodarczych, które niedawno rozpoczęły działalność. W jaki sposób klient, zwłaszcza nieznany dotąd na rynku, musi uwiarygodnić cel i potrzebę objęcia Waszych środków transportu.
- Są różne sposoby analizy i oceny przed podjęciem decyzji. Jedną z nich jest np ocena posiadanego przez klienta kontraktu przewozowego.

- Jak zauważyłem wynajem różni się w kilku ważnych szczegółach od leasingu. Jednym z nich jest możliwość zawarcia umowy na okres nawet 1 roku. Drugim ważnym argumentem jest fakt, że wynajem jest dużo bezpieczniejszy dla podmiotu, który nagle stracił możliwość zarobkowania. Na czym polega zasadnicza różnica w tej kwestii pomiędzy wynajmem a np. leasingiem?
- W  wynajmie wymaga się tylko 20% odszkodowania od sumy niezapłaconych rat, brakujących do umownego okresu wynajmu. To jest minimalna kwota w porównaniu do opłat w przypadku przerwania umowy leasingowej.

- Ważnym aspektem są również zagadnienia podatkowe. Jak wygląda sprawa księgowania rat z wynajmu i ewentualnego zakupu części i materiałów eksploatacyjnych do wynajmowanej ciężarówki?
- Z punktu widzenia podatkowego koszty najmu stanowią koszt uzyskania przychodu, a zatem zwiększają sumę kosztów ogółem i kształtują tym samym ostateczny wynik finansowy firmy transportowej. Ponadto aktualna oferta MAN obejmuje nowe pojazdy w zakresie np. ciągników w układzie 4x2 z siodłem na normalnej wysokości bądź siodłem obniżonym. Tak więc wynajmujący w pełni korzysta z tego faktu, tak jak to ma miejsce przy zakupie w leasingu bądź za gotówkę. Ale jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na zalety wynajmu: elastyczności w planowaniu kosztów oraz podatkowe - przy okazji poruszania zagadnienia pojazdu nowego.
Wszystkich prowadzących firmy transportowe zachęcam do skorzystania z naszej oferty wynajmu - i rozważenia zagadnienia dywersyfikacji posiadanej floty na pojazdy własne, ale i pojazdy w wynajmie obsługujących zlecenia w zależności od "gwarancji czasowej obsługi tych zleceń", a więc okresu umowy-zlecenia.Usługa finansowania środków transportu MAN Renatal to nowy produkt na rynku. Akcje promocyjne prowadzone przez MAN Trucks & Bus Polska z pewnością szybko przyczynią się do rozpowszechnienia produktu. Mam nadzieję, że przy następnym spotkaniu będziemy mogli porozmawiać już o ciekawych kontraktach, jakie zostały zawarte na przestrzeni ostatniego okresu. Życzę Panu i pańskim współpracownikom owocnej pracy i wielu sukcesów zawodowych.


Dziękuję za rozmowę
Michał BąkWyszukiwarka

Informacje