Z wizytą w KH-KIPPER

Z wizytą w KH-KIPPER

KH-KIPPER to jeden z największych w Polsce producentów naczep, przyczep i zabudów dla branży budowlanej. Dynamiczny rozwój tej firmy to zasługa efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Wynikiem tego są nowoczesne wyroby wysoko cenione przez klientów. Tuż przed największą imprezą budowlaną - tragami AUTOSTRADA POLSKA w Kielcach - gościliśmy w KH-KIPPER, prosząc o kilka słów wypowiedzi na temat aktualnej sytuacji w firmie.



Andrzej Kamionka, dyrektor handlowy KH-Kipper

Niedawno, podczas jednej z prezentacji Państwa produktów widać było, że firma ciągle coś ulepsza usprawnia, na rynek wchodzą nowe modele naczep lub zabudów. Jednym słowem po mimo kryzysu, o którym mówi się nieustannie, KH-Kipper ciągle pnie się do góry. Co nowego ma w ofercie firma dla swoich klientów?
- Zawsze chcemy kreować trendy. Dzięki posiadanemu doświadczeniu oraz mocnemu działowi konstrukcyjnemu możliwe jest wprowadzanie nowych rozwiązań i produktów. W ostatnim czasie wprowadziliśmy nowy produkt: przyczepy niskopodwoziowe do przewozu maszyn. Wprowadzamy też nowy model zabudowy z burtą hydrauliczną. Zabudowa będzie miała uproszczoną, odchudzoną i zmodernizowaną konstrukcję oraz w opcji nowy model dachu aluminiowego składanego tylko na jedną stronę. Obecnie wykonujemy też zabudowę z aluminiową skrzynią half-pipe. Zabudowa będzie lżejsza o około 2 tony od standardowej wykonanej ze skrzynią ze stali Hardox. Nowe produkty będą pokazane na Targach Autostrada Polska.

Podsumowując ubiegły rok, ostrożnie szacowaliście poziom sprzedaży, zaznaczając, że produkcja w tym roku może być nieco mniejsza. Czy możemy już powiedzieć, jak rozwijają się inwestycje w budownictwie i czy popyt na wywrotki zmalał w stosunku do roku 2008?

- Na przełomie 2008/2009 złożyło się parę czynników wpływających na zmniejszenie liczby zamówień: okres zimowy, wysoka cena Euro oraz problem z pozyskaniem finansowania. Ocenialiśmy, że standardowo jak w latach normalnego popytu na rynku jak przed 2006 do połowy marca będzie mało zamówień. Potwierdziło się to i od drugiej połowy marca odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości zamówień.

Oprócz produkcji zabudów oraz przyczep i naczep świadczycie usługi dodatkowe, takie jak m.in. montaż żurawi. Z jakim producentem urządzeń współpracujecie i na jakich pojazdach najczęściej wykonujecie tę usługę. Czy zajmujecie się również sprzedażą osprzętu do żurawi?
- Montujemy urządzenia hydrauliczne wszystkich producentów wg życzenia klienta. W cenie montażu uwzględniamy projekt, odbiór UDT oraz szkolenie z obsługi. W ofercie posiadamy także inne urządzenia i akcesoria do zabudów skrzyniowych i kontenerowych, wykonujemy montaż i serwis systemów przykrycia ładunku oraz montaż czołownic, urządzeń hakowych i bramowych.

Ubiegły rok stał pod znakiem wielu inwestycji, m.in. zakończyła się budowa zakładu w Skarżysku Kamiennej. Co ten zakład będzie produkował i jakie są specjalizacje poszczególnych Waszych zakładów?
- Główny zakład w Kajetanowie koło Kielc posiada kompletną infrastrukturę do produkcji wywrotek obejmującą nowoczesne maszyny do cięcia i gięcia, automaty do spawania, śrutownię, kabiny lakiernicze oraz dział montażu zabudów. Obecnie zakład w Skarżysku prowadzi dodatkową produkcję skrzyń wywrotek oraz ram. W razie potrzeby istnieją tam rezerwy do zwiększenia i rozszerzenia produkcji.

Ostatnie rynkowe propozycje KH-KIPPER to wręcz lawina różnych innowacji. Skąd czerpiecie pomysły? Czy posiadacie własne biuro konstrukcyjne?
- Głównym źródłem zmian są uwagi użytkowników odnośnie oczekiwań dot. produktów. Posiadamy rozbudowane biuro konstrukcyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie do projektowania 3D, obliczeń wytrzymałościowych oraz innych prac projektowych. Zawsze też mocno korzystamy z internetowego dostępu do stron producentów podwozi zawierających specyfikacje, rysunki oraz instrukcje montażowe.

Jak wygląda sieć sprzedaży oraz punkty serwisowe pojazdów KH-KIPPER. Czy klient zainteresowany Waszym produktem musi odwiedzić Was w siedzibie firmy, czy zakupów można dokonywać także w innych rejonach kraju?
- Nasi handlowcy dojeżdżają do klientów zainteresowanych zakupem naszych produktów. Podobnie większość prac serwisowych wykonywana jest u klienta. Posiadamy samochody serwisowe wyposażone min. w sprzęt umożliwiający wykonanie większości prac łącznie ze spawaniem, malowaniem, wymianą oleju w układzie hydraulicznym czy wymianą elementów hydrauliki siłowej.

Na zakończenie chciałbym zapytać o rynki zbytu. Tak duża firma z pewnością sprzedaje swoje produkty również poza granicami Polski? Które kierunki leżą w polu Waszego zainteresowania? Jak zagraniczni klienci oceniają wyroby KH-Kipper?
- Najatrakcyjniejsze i najważniejsze są dla nas rynek polski oraz przyległe. Klienci za granicą głównie cenią sobie wysoką jakość produktów, przystępne ceny oraz profesjonalną realizację dostaw.



Dziękuję za rozmowę
Michał Bąk