Dakar 2015: wybuchowy etap, mocne przetarcie duetu LOTTO

Dakar 2015: wybuchowy etap, mocne przetarcie duetu LOTTO

W poniedziałek ciężarówki miały do pokonania nieco inną trasę nić pozostała część dakarowej stawki.

Drugi etap, podobnie jak w innych klasach okazał się bardzo wymagający - zarówno pod względem prowadzenia samochodu, jak i nawigacji. Dla Jarka Kazberuka i Robina Szustkowskiego z LOTTO Team był to kolejny dzień nauki i cennych doświadczeń.

- Zaczęliśmy odcinek dobrym, mocnym tempem - relacjonował Jarek Kazberuk, który tego dnia zmienił swojego ucznia za kierownicą Tatry Jamal. - Wyprzedzaliśmy co chwilę inne samochody, do momentu, kiedy zauważyliśmy, że złapaliśmy gumę w tylnym lewym kole.

Na skalistych, dakarowych trasach tego typu przygody są na porządku dziennym, dlatego zespół szybko zabrał się do naprawy.

- Okazało się, że hamulec zablokował się na kole, zagrzał oponę, a ta wybuchła. Po krótkim czasie ruszyliśmy dalej. Bez hamulca, ale staraliśmy się wycisnąć z auta ile tylko się dało - opowiadali zawodnicy.

Warunki nie sprzyjały szybkiej jeździe za rywalami. Wysoka temperatura dawała się we znaki, a wszechobecny pył wdzierał się do kabiny.

- Jeszcze nigdy nie najadłem się tyle kurzu - komentował Robin Szustkowski, który, w roli pilota, szczęśliwie doprowadził duet Szkoły Mistrzów LOTTO do mety.

Polska Tatra Jamal w San Juan zameldowała się z 44. czasem. Najszybszy okazał się Kamaz Edwarda Nikolajewa, który na pierwszym etapie nie zdołał wskoczyć nawet do pierwszej "piątki" . Liderem w klasie pozostał Holender Hans Stacey w Iveco. Jego kuzyn i wielki faworyt, Gerard de Rooy, mający na pokładzie Polaka - Dariusza Rodewalda zajmuje dopiero 9. pozycję.

Na wtorek zaplanowano ostatni etap w Argentynie. Przed wjazdem do Chile ciężarówki i samochody pokonają niespełna 550 km, z czego ponad połowa (284 km) stanowi odcinek specjalny. W planie dnia jest między innymi wyjazd na wysokość 3000 m n.p.m.

Wyniki 2. etapu:
1. Edward Nikolajew 3:34.01
2. Siarhiej Wiazowicz + 0.46
3. Airat Mardiejew + 0.49
...
11. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) + 5.27
44. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) +1:33.18

Klasyfikacja generalna:
1. Hans Stacey 5:06.11
2. Edward Nikolajew + 0.20
3. Martin Kolomy + 1:01
...
9. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) + 5.57
40. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) +1:53.45


4trucks.pl / LOTTO Team