12. edycja Michelin Challenge Bibendum

12. edycja Michelin Challenge Bibendum

Przyszłość miast zależy od innowacyjnej mobilności.

5 tysięcy przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego, firm transportowych samorządowców, naukowców, ekspertów i polityków z 80 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w chińskim mieście Chengdu największym na świecie międzynarodowym spotkaniu propagującym innowacyjny, bezpieczny, ogólnodostępny, tańszy i ekologiczny transport. Ekspozycje i sale konferencyjne podczas 12. edycji Michelin Challenge Bibendum w Chengdu zajmą ponad milion metrów kwadratowych.

W tym roku Michelin Challenge Bibendum wypracuje i zaprezentuje wymierne i możliwe do wprowadzenia rozwiązania dotyczące nowych technologii w motoryzacji i transporcie miejskim, które będą wspierać zrównoważony rozwój miast zagrożony przez lawinowo rosnącą liczbę samochodów jeżdżących po ulicach miast na wszystkich kontynentach.

Dlaczego Chiny i dlaczego Chengdu?
Chiny, które są najszybciej urbanizującym się krajem świata, wypracowały wiele innowacyjnych rozwiązań dotyczących transportu. Wybór Chengdu w zachodnich Chinach na gospodarza spotkania nie jest przypadkowy. Tylko w ubiegłym roku produkcja pojazdów w Chengdu wzrosła o 40 procent.

Chengdu jest największym ośrodkiem handlowym, finansowym, logistycznym i naukowo-technicznym w zachodnich Chinach, a także trzecim co do wielkości producentem pojazdów w kraju i największym w tej części Chin. Chengdu to 14-milionowa aglomeracja będąca stolicą prowincji Syczuan i jednym z największych obecnie ośrodków wdrażania innowacji związanych z rozwojem miasta, infrastruktury urbanistycznej i transportu.

- Celem Michelin Challenge Bibendum jest wypracowanie wizji zrównoważonej mobilności jutra. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest ona nie tylko szansą na pojawienie się nowych możliwości biznesowych, ale także korzyścią dla użytkowników indywidualnych, jak i całych społeczności - mówi Patrick Oliva, wiceprezes działu planowania strategicznego i zrównoważonego rozwoju Grupy Michelin oraz przewodniczący Michelin Challenge Bibendum.

Jedna z ekspozycji - Smart City - zaprezentuje zwiedzającym inteligentne miasto z całym ekosystemem mobilności. Zobaczą oni tam innowacje technologiczne i społeczne, które sprawią, że miasta będą zapewniać większy komfort życia i lepiej służyć mieszkańcom, bezpośrednio się z nimi komunikując. Miasto Chengdu w dużym stopniu korzysta z polityki chińskiego rządu "Go West" zmierzającej do ochrony środowiska naturalnego z dobrze prosperującą gospodarką, która przyciąga chińskie i międzynarodowe koncerny. Wprowadzane są tu różnorodne technologie, strategie publiczne, ekosystemy i narzędzia ekonomiczne.

Konferencje i warsztaty podczas Michelin Challenge Bibendum będą dotyczyć sześciu obszarów:
- Potrzeb społecznych - gazy cieplarniane, zdrowie publiczne, infrastruktura, natężenie ruchu drogowego, koszty energii
- Innowacyjnych ekosystemów mobilności - wspólne cele i plany działania dla sektorów publicznego i prywatnego skierowane na poprawę mobilności, szczególnie w obszarach miejskich
- Nowatorskich technologii - pojazdy i infrastruktura
- Ukierunkowanej polityki publicznej
- Nowych instrumentów ekonomicznych - monetyzacja uprawnień emisji CO2, racjonalizacja środków transportu indywidualnego i zbiorowego
- Innowacji możliwych do wdrożenia na masową skalę

Michelin Challnege Bibendum potrwa do 14 listopada.


4trucks.pl / Michelin Polska

Przeczytaj też:
Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo?

Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.

Chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy...

Brytyjski Departament Transportu wdraża przepisy, które pozbawiły unijnych przewoźników części uprawnień.

Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy. Zmiany dotkną polskie firmy transportowe

Brytyjski Departament Transportu poinformował o zmianach, które zostaną wprowadzone z początkiem 2023 r.

Girteką w Polsce pokieruje pani prezes

Girteka to litewska firma, która powstała w 1996 r., z siedzibą w Wilnie. Specjalizuje się w przewozach całopojazdowych (FTL) oraz chłodniczych, głównie dla firm z branży food&beverage, FMCG, przemysłowej, automotive i farmaceutycznej.

Co powinni wiedzieć spedytorzy, którzy obsługują importerów węgla?

Aby zabezpieczyć w obecnym sezonie grzewczym potrzeby odbiorców indywidualnych i firm, Polska importuje węgiel z różnych regionów świata. Sprawna i płynna odprawa celna węgla ma ogromne znaczenie - im szybciej towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie UE, tym szybciej trafi on do dystrybucji. Co powinny wiedzieć firmy spedycyjne, które obsługują importerów węgla?

Utrata towaru podczas napadu na kierowcę ciężarówki, kto odpowiada?

Czy utrata towaru w wyniku napadu stanowi okoliczność zwalniającą przewoźnika z odpowiedzialności za szkodę?

Takiego transportu jeszcze nie było...

Transport będzie się poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Z uwagi na gabaryty i planowaną prędkość jeden przejazd będzie trwał ok. 20-25 dni. Ostatni z transportów dotrze na plac budowy najpóźniej z końcem stycznia przyszłego roku.

Pakiet Mobilności w Norwegii - od dziś ostrzejsze przepisy

Jak podaje Polska Izba Spedycji i Logistyki od 01 listopada br. wchodzą w życie przepisy norweskiego Ministerstwa Transportu, które dotkną również polskich kierowców jeżdżących na Skandynawię.

Wiek i inne wymagania dla kierowców zawodowych w przewozach drogowych

Kierowca zawodowy zobligowany jest do posiadania szeregu uprawnień i spełnienia licznych warunków umożliwiających wykonywanie pracy za kierownicą ciężarówki lub autobusu.

Wyszukiwarka

Informacje