Zakończyła się akcja Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!

Zakończyła się akcja Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!

Ponad milion "smA4rt" kierowców i pasażerów dowiedziało się, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem.

Ponad milion "smA4rt" kierowców i pasażerów z Polski i zagranicy dowiedziało się, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem, w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego - Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) oraz Małopolska Komenda Wojewódzka Policji podsumowują kampanię edukacyjną "Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!".

Przez ostatni miesiąc zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie edukował kierowców w zakresie bezpiecznego użytkowania telefonów komórkowych. Działania te były prowadzone na koncesyjnym odcinku autostrady A4, w Internecie oraz na antenach stacji radiowych.

W ramach akcji "Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!" policjanci patrolujący A4 Katowice-Kraków zatrzymując pojazdy do kontroli wręczyli kierowcom i pasażerom blisko 1000 poręcznych poradników. Kierowcy mogli się z nich dowiedzieć, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, np. korzystanie z zestawów głośnomówiących, czy też korzystanie ze specjalnych uchwytów na telefon. Mogli zdobyć również wiedzę, jakich zachowań powinni unikać, np. pisania wiadomości tekstowych podczas jazdy samochodem, czy zakładania słuchawek zestawu słuchawkowego na oboje uszu. Książeczki zawierały rady również dla pasażerów, zachowania których też wpływają na bezpieczeństwo kierującego samochodem.

- Smartfony pozwalają na bycie "on-line" zasadniczo w każdym miejscu, w tym również… za kierownicą samochodu. Skutkiem tego coraz częstszego zjawiska może być brak koncentracji kierowców na drodze, co nie pozostaje bez wpływu na ich bezpieczeństwo oraz pozostałych użytkowników dróg. Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też funkcjonariusze policji wolą edukować kierowców i w ten sposób wpływać na zmianę ich zachowań, niż wręczać im mandaty. Liczymy, że to przyjemniejsze dla nas i kierowców działanie będzie skuteczniejsze - mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie.

Oprócz katalogów z poradami kierowcy podróżujący A4 Katowice-Kraków otrzymywali na Placach Poboru Opłat ulotki z wybranymi wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas podróży oraz jak aktywnie włączyć się do akcji. Kampanii została dedykowana strona internetowa pod adresem: www.badzsmart.pl, na której internauci mogli zapoznać się z filmem promującym kampanię, wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi użytkowania telefonów podczas jazdy również w innych krajach.

- W kampanię "Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!" najliczniej zaangażowali się młodzi kierowcy, czyli grupa, która zgodnie z wynikami badania** najczęściej używa smartfonów podczas jazdy w sposób nierozważny. Dysponując wiedzą, że na nic zdają się w tym przypadku kary finansowe (zaledwie jeden procent kierowców przestało korzystać z telefonów komórkowych prowadząc samochód po otrzymaniu za to mandatu), doszliśmy do wniosku, że skuteczniejszym sposobem dotarcia do niefrasobliwych kierowców i nakłonienia ich do zmiany zachowań będą apele bliskich, których zaprosiliśmy do udziału w akcji - mówi Rafał Czechowski, rzecznik SAM S.A.

W ramach kampanii internauci zachęcali kierowców do rozważnego korzystania z telefonów podczas jazdy samochodem. Opracowali oni krótkie komunikaty apelujące o odpowiedzialne użytkowanie telefonów, a następnie, za pomocą udostępnionej aplikacji, przesyłali wiadomości do swoich bliskich, czyli członków rodzin, przyjaciół prosząc ich o bezpieczną jazdę. Najczęściej przesyłanymi komunikatami były: "Ktoś bardziej czeka na Ciebie, niż na Twoją wiadomość" oraz "Wolę usłyszeć "Kocham Cię" w domu, niż przez słuchawkę telefonu".

"Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!" to kolejna kampania edukacyjna skierowana do kierowców, realizowana przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A. W 2013 roku miała miejsce kampania "A+B=Absolutnie Bezpieczni" promująca właściwe zachowania na drodze wśród kierowców samochodów osobowych i motocyklistów, jako współużytkowników dróg. W 2011 roku pod hasłem "To nie sen, Ty prowadzisz" firma uwrażliwiała kierowców na zagrożenie spowodowane przemęczeniem podczas prowadzenia pojazdu. W 2010 roku SAM S.A. zrealizował akcję "Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków", której hasło podkreślało rekordową statystykę: przez prawie 20 miesięcy (od początku 2010 do sierpnia 2011) na koncesyjnym odcinku A4 nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek. Wcześniej, w latach 2005-2007 koncesjonariusz prowadził akcję "Droga życia".


4trucks.pl / SAM SA

Przeczytaj też:
Autostrada A4 Katowice - Kraków od stycznia taniej

Od 1 stycznia 2020 r. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wprowadza preferencyjne stawki opłat za przejazd A4 Katowice – Kraków.

 

DKV na wszystkich autostradach w Polsce

Michał Bałakier, dyrektor zarządzający DKV Euro Service Polska krótko komentuje możliwość płatności kartą DKV na autostradzie A4. 251 km nowych dróg w systemie viaTOLL

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dniem 30 czerwca 2015 r. sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 251 km dróg. SAM zwiększa przepustowość na A4 Kraków - Katowice

Wraz z początkiem lutego kierowcy poruszający się autostradą A4 z Krakowa do Katowic i przejeżdżający przez Place Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach będą mogli dokonywać opłaty za przejazd przy użyciu kart flotowych i paliwowych. PEKAES zwiększa swoje zaangażowanie na Dolnym Śląsku

PEKAES, wiodący operator logistyczny, uruchomił nowy terminal w Legnicy. Kosztowna zima, czyli odśnieżaj albo płać

Zaśnieżone auto, to nie tylko poranny kłopot, ale przede wszystkim obowiązek, który każdego zimowego dnia lekceważy zbyt wielu kierowców. Nie daj się zaskoczyć zimowym mandatom

W odczuciu uczestników ruchu drogowego zima to pora roku, która zawsze przychodzi nagle i niezapowiedzianie. A4: Ruch na autostradzie wciąż rośnie

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2014 roku średni dobowy ruch na koncesyjnym odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków wyniósł 34 231 pojazdów i był o 8% wyższy niż ruch odnotowany w trzech pierwszych kwartałach 2013 roku (31 690 pojazdów). DTŚ otwarta od tygodnia

Od zeszłej środy kierowcy mogą korzystać z 2,8-kilometrowego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. Prowadzi on od granicy z Zabrzem do ulicy Kujawskiej.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL