Trwa ogólnopolska akcja Michelin Ciśnienie pod kontrolą

Trwa ogólnopolska akcja Michelin Ciśnienie pod kontrolą

88 proc. kierowców zmieni opony letnie na zimowe.

Organizowana po raz dziesiąty kampania ma budować wśród kierowców świadomość, że źle napompowane opony zwiększają ryzyko spowodowania wypadku, ponieważ ze względu na mniejszą przyczepność wydłużają drogę hamowania. Akcja ma także uświadamiać kierowcom, że samochody na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem zużywają więcej paliwa. Testy dowodzą, że jadąc na oponach o zbyt niskim ciśnieniu jest to średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów. Na 50 stacjach Statoil we wszystkich województwach kierowcy mogą do piątku bezpłatnie sprawdzić ciśnienie w oponach i stan bieżnika.

Rusza sezon wymiany opon z letnich na zimowe. Obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach nawet o 0,3 - 0,4 bara, ostrzegają eksperci Michelin.

- Jeżeli stosujemy ten sam rozmiar opon zimowych, co letnich, to ciśnienie eksploatacyjne powinno być takie samo, jak zaleca producent samochodu. Należy jednak pamiętać o skorygowaniu ciśnienia, gdy temperatura znacznie spadnie. Najczęściej zakładamy opony zimowe przed nadejściem zimy, a znaczne obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach dlatego tak ważne jest skontrolowanie opon przed nadejściem zimymówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Według najnowszych badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Michelin 88 proc. polskich kierowców zmieni w tym roku opony letnie na zimowe.

Wyniki badania TNS Polska: Dlaczego polscy kierowcy zmieniają opony letnie na zimowe?
- 78 proc. ze względu na bezpieczeństwo
- 48 proc. ze względu lepszą przyczepność
- 24 proc. żeby poprawić komfort jazdy zimą
- 27 proc. jest przekonanych, że bieżnik opon zimowych jest przystosowany do nawierzchni
- 8 proc. ze względu na to, że zimowe opony są wykonane z miękkiej gumy
- 7 proc. ze względu na dostosowanie specjalnej mieszanki składników opony do nawierzchni
- 7 proc. żeby oszczędzić letnie opony
- 4 proc. ze względu na dbałość o samochód

Według badania TNS Polska coraz mniej kierowców uważa, że zmiana opon jest ściśle związana ze zmianą pory roku i opadami śniegu, a także że należy jej dokonać w określonych miesiącach, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Wzrasta natomiast świadomość, że termin jest powiązany z temperaturą powietrza - jednak częściej z ogólnym ochłodzeniem, niż z konkretną wartością temperatury, przy której powinno się zmiany dokonać.

Wyniki badania TNS Polska: Kiedy Polacy zamierzają zmienić opony letnie na zimowe?
- 23 proc. w październiku
- 24 proc. w listopadzie
- 1 proc. w grudniu
- 15 proc. kiedy temperatura będzie niższa niż 7 st. Celsjusza
- 5 proc. kiedy spadnie śnieg
- 28 proc. kiedy pojawią się pierwsze prognozy mówiące, że zbliża się ochłodzenie

Zmieniając opony na zimowe nie wolno również zapomnieć o prawidłowym ciśnieniu, szczególnie gdy temperatura zacznie się obniżać. Kierowcy, którzy wezmą udział w akcji Michelin "Ciśnienie pod kontrolą", będą mogli bezpłatnie sprawdzić na stacjach zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika, otrzymają też informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy.

- Wartość ciśnienia należy sprawdzać co najmniej raz na dwa tygodnie. Najrzadziej raz w miesiącu. Tak częste kontrole umożliwią nam szybkie wykrycie ewentualnych usterek, które pozostawione samym sobie mogą z czasem doszczętnie zniszczyć oponę - mówi Filip Fischer z Oponeo.pl.

Akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" organizowana jest już po raz 10. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 27 - 31 października 2014 r. na 50 wybranych stacjach Statoil we wszystkich województwach. Eksperci Michelin będą czekać na kierowców w godzinach 11:00 - 20:00.

Więcej szczegółów na www.michelin.pl

Partnerem akcji jest Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendę Główną Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Czerwony Krzyż oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.


4trucks.pl / Michelin Polska

Wyszukiwarka

Informacje