Rusza akcja Michelin Ciśnienie pod kontrolą

Rusza akcja Michelin Ciśnienie pod kontrolą

Co trzeci polski kierowca nie zna prawidłowego poziomu ciśnienia w oponach.

W poniedziałek 27 października ruszyła 10. edycja ogólnopolskiej akcji Michelin "Ciśnienie pod kontrolą". Kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić ciśnienie oraz stan bieżnika opon na 50 stacjach Statoil we wszystkich województwach w Polsce. Badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Michelin są alarmujące - co trzeci kierowca nie wie, jaki powinien być prawidłowy poziom ciśnienia w oponach swojego samochodu. Akcja potrwa do 31 października i poprzedzi najbardziej niebezpieczny na drogach okres związany z dniem Wszystkich Świętych.

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska dla Michelin wynika, że 33 procent kierowców nie zna prawidłowego ciśnienia w oponach swojego samochodu, a 29 procent pamięta te dane tylko w przybliżeniu. Większość kierujących chcąc skontrolować opony, pyta o zalecane ciśnienie w serwisie opon.

Tymczasem informacji o zalecanym ciśnieniu należy przede wszystkim szukać w samochodzie.
- Informację o zalecanym ciśnieniu dla konkretnego auta można odnaleźć na naklejce umieszczonej na słupku drzwiowym od strony kierowcy lub na klapce wlewu paliwa, a także standardowo w instrukcji obsługi auta - przypomina Tomasz Młodawski ekspert Michelin.

Badanie TNS Polska - Gdzie Polacy szukają informacji o prawidłowym ciśnieniu:
- 51% sprawdza w serwisach opon
- 45% sprawdza na tabliczkach/naklejkach na drzwiach wewnętrznych/na słupku
- 20% sprawdza w instrukcji obsługi samochodu
- 2% sprawdza na stacji benzynowej
- 1% sprawdza w innym miejscu

Kierowcy, którzy w nadchodzącym tygodniu wezmą udział w akcji Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" będą mogli bezpłatnie sprawdzić na stacjach Statoil zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika, otrzymają też informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy.

Dlaczego należy regularnie kontrolować ciśnienie w oponach?
Badania dowodzą, że niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na:
• zmniejszenie przyczepności i wydłużenie drogi hamowania;
• skrócenie okresu użytkowania opony o jeden sezon;
• zwiększenie zużycia paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

- Zbyt wysokie ciśnienie powoduje ograniczenie funkcji amortyzacyjnych, co przekłada się na mniejszy komfort jazdy i powoduje szybsze zużycie elementów zawieszenia samochodu - mówi Filip Fischer z Oponeo.pl. Z kolei opona, która przez dłuższy czas jest eksploatowana ze zbyt niskim ciśnieniem wskazuje większe zużycie bieżnika po obu zewnętrznych stronach czoła. Na ścianie bocznej możemy wtedy zauważyć charakterystyczny ciemniejszy pas. Auto, które w oponach posiada ciśnienie o 0,6 bara mniejsze od nominalnego, zużyje średnio o 4% paliwa więcej, sama zaś żywotność niedopompowanych opon może skrócić się aż o 45%.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”, organizowana jest już po raz 10. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27 - 31 października 2014 r. na 50 wybranych stacjach Statoil we wszystkich województwach. Eksperci Michelin będą czekać na kierowców w godzinach 11:00 - 20:00.

Więcej szczegółów na www.michelin.pl

Partnerem akcji jest Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Inicjatywa jest od lat wspierana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendę Główną Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Czerwony Krzyż oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.


4trucks.pl / Michelin Polska

Wyszukiwarka

Informacje