Bezpieczeństwo w parze z ekonomią

Bezpieczeństwo w parze z ekonomią

DB Schenker Logistics już po raz piąty zorganizował Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy.

Mistrzostwa odbyły się 7 czerwca 2014 roku na terenie największego terminalu firmy w Młochowie koło Warszawy. Wzięli w nich udział kierowcy współpracujący na co dzień z DB Schenker Logistics, którzy ukończyli kurs bezpiecznej i ekonomicznej jazdy oraz zaliczyli test eliminacyjny. Mistrzostwa odbywały się w dwóch kategoriach: C oraz C+E, a zawodnicy rywalizowali w konkurencjach związanych ze znajomością przepisów ruchu drogowego, zasad ekonomicznej i bezpiecznej jazdy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W ostatecznej ocenie pod uwagę brany był nie tylko wynik i dokładność, ale także poziom zużycia paliwa.

Wyobraźnia kierowcy to podstawa
Poza kluczowymi konkurencjami uczestnicy mogli także skorzystać z urządzeń i symulatorów, dotyczących różnych potencjalnych sytuacji na drodze. Jednym z nich była waga pokazująca, jaką masę osiąga przedmiot lub człowiek znajdujący się w samochodzie o określonej prędkości, podczas zderzenia, wypadku czy gwałtownego hamowania. Uczestnicy mogli również potrenować jazdę na symulatorze auta osobowego w różnych warunkach pogodowych (np. na oblodzonej jezdni) oraz sprawdzić, z jakimi emocjami wiąże się dachowanie. Jeszcze inną aplikacją do przetestowania były alkogogle - urządzenie pokazujące w praktyce, jak spożycie alkoholu wpływa na ludzie zmysły.

- Kierowcy współpracujący z naszą firmą są na bieżąco szkoleni przez instruktorów jazdy na całodniowych kursach. Mistrzostwa to doskonała okazja, aby sprawdzić i podsumować ich rzeczywiste umiejętności. A są one niemałe. Z roku na rok nasi kierowcy jeżdżą bezpieczniej i ekonomiczniej. Wiadomo jednak, że nawet najlepsze szkolenie nie zastąpi doświadczenia, a warunki drogowe częstokroć odbiegają od wyćwiczonych zachowań. Niemniej słuchając opinii przewoźników, którzy na co dzień widzą efekty tych szkoleń, jestem przekonany, że idziemy w dobrym kierunku. - mówi Andrzej Gluźniewicz, Koordynator ds. współpracy z przewoźnikami w DB Schenker Logistics.

Warto zauważyć, że płynna, ekonomiczna jazda, a także dobry stan techniczny samochodu mają duże znaczenie w zużyciu paliwa oraz przynoszą korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dzięki zdobytym umiejętnościom kierowcy oszczędzają paliwo i zmniejszają emisję CO2. Od końca 2009 do 2013 roku średnie spalanie paliwa w przypadku zestawów ciągnik z naczepą zmalało o 3 l na każde 100 km. Łącznie od 2009 roku pojazdy zużyły 1,2 mln l paliwa mniej, a to oznacza redukcję emisji CO2 o 3200 ton.

Współorganizatorem wydarzenia, obok DB Schenker Logistics, był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Patronatem objęło go Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, a patronem medialnym zostało czasopismo "Polski Traker". Na spotkaniu obecni byli także producenci samochodów ciężarowych: Scania, Volvo, Mercedes, MAN, Iveco i DAF.

Zwycięzcami V Mistrzostw Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy zostali:
- Tomasz Stokwisz Łódź / Poznań C+E 103
- Jerzy Domagała Poznań C 97

4trucks.pl / DB Schenker Logistics

Przeczytaj też:
Co może zaskoczyć kierowców w porcie w Hamburgu

Firmy MAN Truck & Bus oraz Hamburger Hafen und Logistik, HHLA pomyślnie zakończyły pierwsze testy praktyczne programu Hamburg TruckPilot. Chodzi o wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w terminalach portowych.

KamAZ K5 we flocie CRAFTER Group

Grupa CRAFTER, z siedzibą w Moskwie, poinformowała o nabyciu dwudziestu ciągników siodłowych KamAZ K5.

IVECO TurboStar powraca!

IVECO przedstawia IVECO S-WAY TurboStar Special Edition na Grand Prix Włoch Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych (ETRC) FIA 2021 — zawodach odbywających się na torze Misano Adriatico.

Korekta ciśnienia w oponach bez udziału kierowcy. Z BPW AirSave to możliwe!

Sposób na oszczędność paliwa, opon i niższą emisję CO2 ? Optymalnym rozwiązaniem jest oferowany przez BPW inteligentny system kontroli ciśnienia w ogumieniu - AirSave.

KamAZ z nowym podwoziem średniej ładowności

Firma KamAZ wyprodukowała kilka egzemplarzy nowej średniej serii 53251 z kabiną ciągnika siodłowego K5, która została zapożyczona z ostatniej generacji Mercedes-Benz Actros.

Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Nowe Renault Trucks T520 High we flocie brytyjskiego przewoźnika

Inverdell Ltd, brytyjski przewoźnik z Cairndow, specjalizujący się w transporcie ryb w warunkach kontrolowanej temperatury, zakupił dwa nowe ciągniki siodłowe Renault Trucks T520 High.

Ponowny wzrost liczby nowych samochodów ciężarowych

We wrześniu 2021 r. zarejestrowano 2781 wszystkich rodzajów pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, to 32,4% więcej niż przed rokiem i więcej niż w sierpniu br. (+37,5%).

Ranking sprzedaży ciężarówek, a dostępność samochodów na stokach

Od początku 2021 roku przybyło 21 524 nowe pojazdy użytkowe o DMC pow. 3,5t. co oznacza wzrost (+77,9%) w skali roku.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL