Wynalazki są wszędzie

Wynalazki są wszędzie

IV edycja  Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

20 stycznia 2014 roku rozpoczęły się zapisy do czwartej edycji programu edukacyjnego dla gimnazjalistów "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha". Celem programu jest rozwijanie kreatywności młodzieży i zachęcanie jej do realizowania własnych pomysłów na wynalazki.

W ramach programu, który w tym roku organizowany jest pod hasłem "Wynalazki są wszędzie", odbędzie się ok. 50 warsztatów pokazujących praktyczną stronę nauk ścisłych. Podczas zajęć uczniowie pod okiem studentów z kół naukowych Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej będą m.in. budować roboty i motocykle, konstruować makiety mostów, drukować przedmioty w trójwymiarze oraz poznają sposoby zastosowania biomateriałów.

- Niezwykłe zainteresowanie wiedzą techniczną wśród młodzieży gimnazjalnej potwierdziły 3 pierwsze edycje Akademii. Dlatego ogromnie się cieszę, że już po raz 4 możemy zapewnić młodzieży warunki do zdobywania wiedzy technicznej i jej wykorzystywania w praktyce. Istnieje realna szansa na wzbogacenie programu o współpracę z Instytutami Naukowymi jako, że oferta programowa Akademii stale ewoluuje w kierunku pozyskiwania nowych partnerów, którzy mają swój wkład w utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego programu. Połączenie naukowej wiedzy z młodzieńczą fantazją może być początkiem niezwykłych wynalazków - mówi Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.

Zwieńczeniem programu będzie konkurs na wynalazek, w którym uczestnicy przygotują prototypy wynalazków własnego pomysłu. Gale finałowe odbędą się pod koniec roku szkolnego.

Jak wspierać młode talenty?
Czwartą edycję "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" zainauguruje spotkanie z udziałem ekspertów i praktyków na temat wspierania kreatywności w polskiej szkole. Będzie to okazja, by porozmawiać na temat metod motywowania uczniów i ich wspierania w procesie twórczym. Eksperci przekażą praktyczne wskazówki dotyczące pracy z młodzieżą i podpowiedzą, gdzie można szukać inspiracji na scenariusze kreatywnych zajęć z przedmiotów ścisłych.

Od potrzeby do rozwiązania - Design Thinking
Oprócz możliwości pogłębiania wiedzy podczas zajęć na politechnikach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli poznać innowacyjną metodę Design Thinking, opracowaną na Uniwersytecie Stanforda, która polega na tworzeniu produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Zespół Design Thinking Warsaw przeprowadzi zajęcia dla nauczycieli, którzy dowiedzą się jak inspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów, jak również dla młodzieży, demonstrując w jaki sposób szybko przygotować prostą konstrukcję prototypu.


4trucks.pl / BOSCH