Think Blue. World Championship 2013

Think Blue. World Championship 2013

Volkswagen wybiera najoszczędniejszego kierowcę na świecie.

W ramach idei Think Blue Volkswagen organizuje ogólnoświatowe mistrzostwa, w których wyłoniony zostanie najoszczędniej jeżdżący kierowca. O miejsce w polskim finale można rywalizować do 8 sierpnia. Odbędzie się on w dniach od 16 do 18 sierpnia i wyłoni reprezentanta naszego kraju, który w kolejnym etapie będzie walczył o zwycięstwo podczas światowego finału we wrześniu. Uczestnicy rywalizować będą w ekonomicznych Volkswagenach z pakietem BlueMotion Technology.

Mistrzostwa "Think Blue. World Championship." organizowane są po raz trzeci, Polska weźmie w nich udział po raz pierwszy. Szczegóły i regulamin konkursu zamieszczone są na stronie internetowej www.volkswagen.pl  w zakładce Think Blue.

Pierwszym etapem są krajowe eliminacje, w których wyłonionych zostanie dwudziestu finalistów. Pierwsza dziesiątka zakwalifikuje się poprzez rywalizację w grze na portalu Facebook, starając się zdobyć jak najwięcej punktów w aplikacji "Think Blue. World Championship 2013." Zadaniem jest jak najoszczędniejsze przejechanie trasy, posiadającej kilka podjazdów, zjazdów, szykan i ostrych zakrętów. Gracze będą mogli zdobyć dodatkowe punkty poprawnie odpowiadając na pytania dotyczące ekonomicznej jazdy.

Druga dziesiątka zostanie zakwalifikowana do finału na podstawie przesłanych filmów, przedstawiających rzeczywiste zużycie paliwa w samochodach, którymi poruszają się na co dzień. Uczestnicy powinni przysłać krótkie nagranie na wskazany adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na nagraniu widoczne muszą być dane z komputera pokładowego wskazujące: średnie spalanie, dystans, na którym wynik został osiągnięty (minimum 15 km) oraz obrotomierz samochodu. Ponadto uczestnik musi wskazać parametry samochodu, którym się poruszał (pojemność skokowa silnika, rodzaj paliwa). Na podstawie tych informacji zostanie wyliczona ekonomiczność jazdy.

Polski finał rozegrany zostanie w terminie od 16 do 18 sierpnia. Volkswagen zaprosi dwudziestu najoszczędniejszych kierowców wraz z osobami towarzyszącymi do atrakcyjnego, pięciogwiazdkowego hotelu nad polskim morzem. Uczestnicy przejdą szkolenie teoretyczne i praktyczne, następnie przeprowadzone zostaną jazdy kwalifikacyjne. Zwycięzca tych jazd będzie reprezentował Polskę w światowym finale we wrześniu, otrzyma także na miesiąc do prywatnego użytku nowego Volkswagena Golfa - Samochód Roku 2013.

Światowy finał zaplanowano w Niemczech, rozegrany zostanie w dniach od 6 do 10 września. Uczestnicy - zwycięzcy z poszczególnych krajów - wystartują z Wolfsburga i pokonają trasę do Frankfurtu. Wcześniej odwiedzą fabrykę samochodów i Autostadt. Na zakończenie natomiast zwiedzą Międzynarodowy Salon Samochodowy we Frankfurcie.

Think Blue to idea Volkswagena stworzona w celu ochrony środowiska. Opiera się ona na 3 filarach, którymi są:
1. Wytwarzanie ekologicznych produktów.
Volkswagen posiada w ofercie najoszczędniejszy na świecie seryjnie produkowany samochód XL1. Auto zużywa zaledwie 0,9 litra na 100 km. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie Volkswagen. Ekologiczne technologie są stosowane także w wolumenowych modelach. Dzięki pakietowi BlueMotion Technology, który jest elementem wyposażenia seryjnego większości nowych modeli Volkswagena, producent na skalę masową obniża emisję szkodliwych substancji. Wśród Polo, Golfów i Passatów na uwagę zasługują ekstremalnie oszczędne i ekologiczne wersje BlueMotion, np. Golf BlueMotion zużywa średnio zaledwie 3,2 litra paliwa na 100 km i emituje do atmosfery 85 g/km CO2.
2. Drugim filarem jest kreowanie indywidualnych eko-zachowań.
Jest wiele nawyków, które można wyrobić w ludziach, aby byli bardziej eko. Przypominamy o kilku podstawowych zasadach, które wymagają niewielkiego zaangażowania:
• rozsądne korzystanie z klimatyzacji, aby nie generować niepotrzebnego zużycia energii, nie tylko w samochodach, ale także w biurach i domach,
• oszczędzanie wody,
• oszczędzanie energii elektrycznej (korzystanie z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe),
• dwustronne drukowanie, dzięki czemu chroni się drzewa, wykorzystywane jako surowiec do produkcji papieru.
3. Trzeci filar to różnego rodzaju pro-ekologiczne inicjatywy. Wybrane przykłady z kilku krajów:
• sadzenie kwiatów i rozdawanie nasion niezapominajek w dużych miastach w Polsce - aby stworzyć niebieskie skwery i zwrócić uwagę na ideę Think Blue,
• fortepianowe schody, które zachęcają do skorzystania z tradycyjnych stopni i pozostawiają w bezruchu schody elektryczne,
• Think Blue. Factory. - do 2018 r. Volkswagen planuje o 25 proc. zredukować zużycie wody i energii, ilość odpadów oraz emisję CO2 i oparów rozpuszczalników we wszystkich fabrykach.

Na przykład w Emden hala do montażu nadwozi została osadzona na 3300 słupach energetycznych (każdy o długości 20 m), wykorzystujących dzięki kanałom wodnym energię geotermalną. Wodę, oziębioną pod wpływem niskiej temperatury podłoża, przeznacza się do chłodzenia w procesach spawalniczych nadwozi (stara wieża chłodnicza zużywała 25 tys. m3 wody rocznie). Wyzwolona w procesie spawania energia cieplna wykorzystywana jest do ogrzewania hali zimą.

Innym przykładem jest fabryka silników w Polkowicach, która od grudnia 2011 r. wykorzystuje "zielony" prąd z elektrowni wodnych. Pozwoliło to uniknąć emisji 50 tys. ton szkodliwych dla atmosfery gazów.
• "Think Blue. World Championship 2013." - to mistrzostwa świata w oszczędnej jeździe, podczas których Volkswagen zwraca uwagę na wynikające z niej korzyści.
Od momentu przedstawienia idei Think Blue w 2010 roku, na całym świecie w jej ramach zostało zrealizowanych ponad 360 projektów w ponad 35 krajach.


4trucks.pl / Volkswagen Group Polska