Konferencja WSL FORUM 2013

Konferencja WSL FORUM 2013

W dniu 10 maja 2013 w Wyższej Szkole Logistyki odbyła się V Międzynarodowa Naukowa Konferencja Logistyczna WSL FORUM 2013.

Naukowcy i badacze z 24 polskich i zagranicznych ośrodków naukowych w swoich wystąpieniach poruszali najbardziej aktualne problemy współczesnej logistyki.

Uroczystego otwarcia konferencji tradycyjnie dokonał Rektor Wyższej Szkoły Logistyki, prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski. Jako Przewodniczący Rady Programowej WSL Forum wyraził zadowolenie z aktywności badawczej środowiska naukowego, która to zaowocowała rekordową liczbą zgłoszonych referatów.

W pierwszej plenarnej sesji WSL FORUM z niezwykle ciekawym referatem wystąpił prof. dr hab. inż. Bernd Hentschel z Wyższej Szkoły Logistyki. Zagadnienie, które prezentował profesor dotyczy bardzo istotnych dziś kwestii bezpieczeństwa i ochrony przed atakami terrorystycznymi. Opracowany wspólnie z doc. dr. Zbyszko Pawlakiem i mgr. Karolem Górskim projekt ROIT to połączenie wiedzy logistycznej i zaawansowanych rozwiązań informatycznych, służące automatycznemu wykrywaniu i śledzeniu osób potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu w portach lotniczych. System pozwala w czasie rzeczywistym zidentyfikować i zlokalizować zagrożenie atakiem biologicznym, radiologicznym, chemicznym i nuklearnym, a tym samym umożliwia odpowiednim służbom sprawne, dyskretne i skuteczne działanie. Prof. Hentschel na koniec swojego wystąpienia, zaproponował wspólne działanie Wyższej Szkoły Logistyki i Instytutu Logistyki i Magazynowania na rzecz wdrożenia systemu ROIT w poznańskim porcie lotniczym.

O nierozerwalnym już związku logistyki z informatyką mówiła także dr Jadwiga Grabowska z Politechniki Śląskiej. Zarządzanie każdym procesem wymaga dobrze działającego systemu informacji logistycznej. Przepływ danych powinien podlegać systematycznej analizie i optymalizacji, niezależnie od branży i zasięgu działania danego podmiotu. Badania dr Grabowskiej dotyczyły problematyki przepływu informacji wśród uczestników rozległych kanałów dystrybucji węgla kamiennego, a więc strategicznego surowca energetycznego Polski.

E-logistyka i e-handel pojawiły się także w kilku kolejnych referatach. Prof. Michael Brusch z Anhalt University of Applied Sciences omawiał wyniki badań przeprowadzonych wśród niemieckich klientów sklepów internetowych. Wskazywał na ich oczekiwania dotyczące logistycznej obsługi zamówień, nie tylko w skali zakupów detalicznych, ale i hurtowych. Trendy panujące obecnie w dziedzinie e-commerce to odpowiedź na rosnące tempo podejmowania decyzji zakupowych i wymagania dotyczące szybkości i jakości realizacji zamówień.

O wynikach pionierskich badań dotyczących wykorzystania metody tajemniczego klienta w sklepach internetowych mówił dr Marcin Kraska z Instytutu Logistyki i Magazynowania. Metoda ta doskonale znana jest w tradycyjnych badaniach marketingowych, natomiast jako narzędzie mierzenia satysfakcji klientów sklepów internetowych i firm kurierskich obsługujących zakupy, po raz pierwszy została wypróbowana w 2012 roku właśnie przez badaczy z Instytutu Logistyki i Magazynowania we współpracy z firmą Opineo.pl

WSL FORUM to najważniejsza w Polsce konferencja poświęcona problematyce logistycznej w badaniach naukowych. Odbywa się cyklicznie, co dwa lata od 2005 roku, na przemian z Polskim Kongresem Logistycznym "Logistics", organizowanym przez Instytut Logistyki i Magazynowania wspólnie z WSL.

Tegoroczna edycja WSL FORUM zgromadziła prawie 150 gości z instytutów badawczych i ośrodków akademickich, a także studenckich kół naukowych z Polski i zagranicy. W 12 sekcjach tematycznych wygłoszono 42 referaty, które zostały wyselekcjonowane spośród blisko 100 nadesłanych. Wystąpienia dotyczyły siedmiu głównych zagadnień: transportu, procesów logistycznych, relacji i klientów, ryzyka w logistyce, transportu intermodalnego, konkurencyjności oraz łańcuchów dostaw. Wygłoszone referaty zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym LogForum.

Wśród uczestników konferencji znalazło się wielu wybitnych naukowców z europejskich uczelni:
- prof. dr hab. Danuta Kisperska-Moroń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- prof. dr hab. Mariusz Jedliński z Uniwersytetu Szczecińskiego,
- Prof. Dr.-Ing. Frank Gillert, Technische Hochschule Wildau,
- Prof. Dr rer. oec. habil. Michael Brusch z Anhalt University of Applied Sciences,
- prof. dr hab. inż. Igor Arefyev z Akademii Morskiej w Szczecinie,
- Dipl. Kfm. Guido Riedel, LMBG Logistik und Management Beratungsgesellschaft mbH,
- prof. dr hab. Mirosław Chaberek z Uniwersytetu Gdańskiego,
- prof. ndzw. dr hab. Marek Grzybowski z Akademii Morskiej w Gdyni,
- prof. dr hab. inż. Sylwester Markusik z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
oraz kilkudziesięciu profesorów i pracowników dydaktycznych Wyższej Szkoły Logistyki.

Podsumowując konferencję, Rektor WSL pogratulował wysokiego poziomu merytorycznego wystąpień i zaprosił do udziału w kolejnej edycji WSL FORUM.

Patronat medialny nad Konferencją objęły: Czasopismo "Logistyka", "Nowoczesny Magazyn", "Logistyka a Jakość", "Eurologistics", "Logistyka Odzysku", spedycje.pl, NM.pl, Log24.pl, forumtransportu.pl, Pracujwlogistyce.pl, gielda-inwestora.pl, 4trucks.pl, praca.pl


4trucks.pl / Wyższa Szkoła Logistyki

Przeczytaj też:
Magazyn - dlaczego wybrać platformę towarową i jak przyspiesza ona pracę magazynu Nowoczesny magazyn XXI wieku to magazyn wykorzystujący maksymalnie możliwości przestrzenne obiektu, w jakim jest zlokalizowany. O ile przestrzeni poziomej nie jest trudno zapełnić regałami magazynowymi, to przestrzeń w pionie bywa wyzwaniem. Transport towarów na wysokość wymaga odpowiedniego sprzętu, do którego zalicza się również platforma towarowa.
Danone przedłuża współpracę z Kuehne+Nagel Danone Sp. z o.o. przedłuża współpracę z Kuehne+Nagel w Polsce o kolejne siedem lat.  
Telematyka w ciężarówce. Kierowco, co wie o tobie twój szef? Narzędzia telematyczne pozwalają obecnie zebrać mnóstwo danych dotyczących każdego przejazdu samochodu ciężarowego.  
myCEVA - cały proces logistyczny online CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, przyspieszył proces transformacji cyfrowej i uruchamia myCEVA, nową platformę transakcyjną, umożliwiającą nadawcom przesyłek zarządzanie online całym procesem transportowym.  
Rusza program FM Open Lab dla młodych przedsiębiorców - logistyków FM Logistic CE, wiodący operator logistyczny działający w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, uruchamia program dedykowany start-upom. Inicjatywa nosi nazwę FM Open Lab i jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę w rzeczywistych warunkach biznesowych.  
Sztuczna inteligencja w logistyce drogowej? To już działa Kuehne + Nagel uruchomiło w Singapurze platformę cyfrową eTrucknow, wykorzystującą technologię sztucznej inteligencji.  
Kierowca jak fotograf. Raben wprowadza bezdotykową obsługę dokumentów przewozowych Usługa PCD dostępna jest od 4 maja.  
Jak wzorowo radzić sobie z pandemią koronawirusa w logistyce. GEFCO Polska wprowadza zaostrzone procedury ochrony GEFCO Polska wprowadziła szereg zmian dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia pracowników i partnerów oraz zachowania ciągłości realizowania zleceń.  
Branża magazynowa wobec kryzysu epidemii. Rokowania są pozytywne W przeciwieństwie do branży automotive rynek magazynowy nadal się rozwija.