
Konferencja WSL FORUM 2013
W dniu 10 maja 2013 w Wyższej Szkole Logistyki odbyła się V Międzynarodowa Naukowa Konferencja Logistyczna WSL FORUM 2013.
Uroczystego otwarcia konferencji tradycyjnie dokonał Rektor Wyższej Szkoły Logistyki, prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski. Jako Przewodniczący Rady Programowej WSL Forum wyraził zadowolenie z aktywności badawczej środowiska naukowego, która to zaowocowała rekordową liczbą zgłoszonych referatów.
W pierwszej plenarnej sesji WSL FORUM z niezwykle ciekawym referatem wystąpił prof. dr hab. inż. Bernd Hentschel z Wyższej Szkoły Logistyki. Zagadnienie, które prezentował profesor dotyczy bardzo istotnych dziś kwestii bezpieczeństwa i ochrony przed atakami terrorystycznymi. Opracowany wspólnie z doc. dr. Zbyszko Pawlakiem i mgr. Karolem Górskim projekt ROIT to połączenie wiedzy logistycznej i zaawansowanych rozwiązań informatycznych, służące automatycznemu wykrywaniu i śledzeniu osób potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu w portach lotniczych. System pozwala w czasie rzeczywistym zidentyfikować i zlokalizować zagrożenie atakiem biologicznym, radiologicznym, chemicznym i nuklearnym, a tym samym umożliwia odpowiednim służbom sprawne, dyskretne i skuteczne działanie. Prof. Hentschel na koniec swojego wystąpienia, zaproponował wspólne działanie Wyższej Szkoły Logistyki i Instytutu Logistyki i Magazynowania na rzecz wdrożenia systemu ROIT w poznańskim porcie lotniczym.
O nierozerwalnym już związku logistyki z informatyką mówiła także dr Jadwiga Grabowska z Politechniki Śląskiej. Zarządzanie każdym procesem wymaga dobrze działającego systemu informacji logistycznej. Przepływ danych powinien podlegać systematycznej analizie i optymalizacji, niezależnie od branży i zasięgu działania danego podmiotu. Badania dr Grabowskiej dotyczyły problematyki przepływu informacji wśród uczestników rozległych kanałów dystrybucji węgla kamiennego, a więc strategicznego surowca energetycznego Polski.
E-logistyka i e-handel pojawiły się także w kilku kolejnych referatach. Prof. Michael Brusch z Anhalt University of Applied Sciences omawiał wyniki badań przeprowadzonych wśród niemieckich klientów sklepów internetowych. Wskazywał na ich oczekiwania dotyczące logistycznej obsługi zamówień, nie tylko w skali zakupów detalicznych, ale i hurtowych. Trendy panujące obecnie w dziedzinie e-commerce to odpowiedź na rosnące tempo podejmowania decyzji zakupowych i wymagania dotyczące szybkości i jakości realizacji zamówień.
O wynikach pionierskich badań dotyczących wykorzystania metody tajemniczego klienta w sklepach internetowych mówił dr Marcin Kraska z Instytutu Logistyki i Magazynowania. Metoda ta doskonale znana jest w tradycyjnych badaniach marketingowych, natomiast jako narzędzie mierzenia satysfakcji klientów sklepów internetowych i firm kurierskich obsługujących zakupy, po raz pierwszy została wypróbowana w 2012 roku właśnie przez badaczy z Instytutu Logistyki i Magazynowania we współpracy z firmą Opineo.pl
WSL FORUM to najważniejsza w Polsce konferencja poświęcona problematyce logistycznej w badaniach naukowych. Odbywa się cyklicznie, co dwa lata od 2005 roku, na przemian z Polskim Kongresem Logistycznym "Logistics", organizowanym przez Instytut Logistyki i Magazynowania wspólnie z WSL.
Tegoroczna edycja WSL FORUM zgromadziła prawie 150 gości z instytutów badawczych i ośrodków akademickich, a także studenckich kół naukowych z Polski i zagranicy. W 12 sekcjach tematycznych wygłoszono 42 referaty, które zostały wyselekcjonowane spośród blisko 100 nadesłanych. Wystąpienia dotyczyły siedmiu głównych zagadnień: transportu, procesów logistycznych, relacji i klientów, ryzyka w logistyce, transportu intermodalnego, konkurencyjności oraz łańcuchów dostaw. Wygłoszone referaty zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym LogForum.
Wśród uczestników konferencji znalazło się wielu wybitnych naukowców z europejskich uczelni:
- prof. dr hab. Danuta Kisperska-Moroń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- prof. dr hab. Mariusz Jedliński z Uniwersytetu Szczecińskiego,
- Prof. Dr.-Ing. Frank Gillert, Technische Hochschule Wildau,
- Prof. Dr rer. oec. habil. Michael Brusch z Anhalt University of Applied Sciences,
- prof. dr hab. inż. Igor Arefyev z Akademii Morskiej w Szczecinie,
- Dipl. Kfm. Guido Riedel, LMBG Logistik und Management Beratungsgesellschaft mbH,
- prof. dr hab. Mirosław Chaberek z Uniwersytetu Gdańskiego,
- prof. ndzw. dr hab. Marek Grzybowski z Akademii Morskiej w Gdyni,
- prof. dr hab. inż. Sylwester Markusik z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
oraz kilkudziesięciu profesorów i pracowników dydaktycznych Wyższej Szkoły Logistyki.
Podsumowując konferencję, Rektor WSL pogratulował wysokiego poziomu merytorycznego wystąpień i zaprosił do udziału w kolejnej edycji WSL FORUM.
Patronat medialny nad Konferencją objęły: Czasopismo "Logistyka", "Nowoczesny Magazyn", "Logistyka a Jakość", "Eurologistics", "Logistyka Odzysku", spedycje.pl, NM.pl, Log24.pl, forumtransportu.pl, Pracujwlogistyce.pl, gielda-inwestora.pl, 4trucks.pl, praca.pl
4trucks.pl / Wyższa Szkoła Logistyki








